Darmowe archiwum / Singapur

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Azja Singapur
  Józef Baran

  Singapurski model szczęścia

  Miasto Lwa to firma-państwo zarządzana przez jedną rodzinę. Państwo gnieździ się na obszarze zaledwie dwa razy większym od Krakowa i jest drugim co do gęstości zaludnienia w świecie, więc musi rosnąć w górę – co też czyni, przy pomocy architektów – z poetycką przemyślnością i fantazją. A przecież ...jeszcze w latach 60. w wielu miejscach, gdzie stoją dziś wieżowce, były bagna, mokradła i dżungla – opowiadał Sing Choin Mee oprowadzając nas po muzealnych salach China Town, w najstarszej singapurskiej dzielnicy. Chińczycy, którzy przypływali „za chlebem” mieli okropne maniery: obsikiwali podwórka, opluwali się na przystankach, wyrzucali śmieci przed dom - gdyby więc nie surowe restrykcje wymyślone przez Lee Kuana Yewa, trudno byłoby wytępić te rażące praktyki.

 • Azja Singapur
  Paulina Kańska
  Zdjęcia: Roman Rojek Zdjęcia: Janusz Kafarski

  Singapur. Miasto grzechu... warte

  Na co mam ochotę? Jest to pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać po przylocie do Singapuru. Dlaczego? Bo tutaj jest wszystko.

  Porównując Singapur z innymi metropoliami Azji, można ulec wrażeniu, że większość z nich jest chaotycznym tworem przypadku, zaś wszyscy najlepsi architekci i projektanci zjednoczyli swoje siły na rzecz tylko jednego miasta. Ekologiczne rozwiązania i precyzyjny pragmatyzm tego miejsca można poznać już na lotnisku. Jego strefa tranzytowa wyposażona jest w darmowe prysznice, bezpłatny internet czy stanowisko do ładowania komórek. Oprócz tego znajdują się tutaj: miejsce do modlitwy, poczta, pralnia, wystawa lotnictwa, salon gier komputerowych, kino, galeria porcelany, ogrody słoneczników i orchidei oraz pomieszczenie do robienia makijażu.

 • Azja Singapur
  Anna Bunikowska
  Zdjęcia: Anna Bunikowska

  Dżungla w pigułce

  Singapur jest oszałamiający. Onieśmielająco bogaty i przytłaczająco nowoczesny, w zjawiskowy sposób łączy azjatyckość z europejskością. Ład i porządek zestawione z feerią barw wielokulturowej społeczności i plątaniną pnączy na dachach wieżowców. Państwo, które w 50 lat przekształciło się z portowej mieściny na zabagnionej wyspie w nowoczesną metropolię, jest krajem ogromnych ambicji. Każda inwestycja obliczona jest na zysk. Singapore Zoo nie jest wyjątkiem. To duma miasta i jeden z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych na świecie. Rozciągający się na obszarze 28 ha ogród zoologiczny leży na obrzeżach Upper Seletar Reservoir w północnej części miasta i bardziej przypomina fragment na wpół okiełznanej dżungli niż...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk