Darmowe archiwum / Słowacja

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Słowacja
  Anna Lenar
  Zdjęcia: Paweł Garski

  Janosikowa dziedzina

  Juraj Janosik, najsłynniejszy zbój karpacki, przez dwa lata grasował po Liptowie, nim go złapano, osądzono i powieszono za „poślednie ziebro” pod Liptowskim Mikulaszem.

  Do tego centrum słowackiego regionu historycznego warto jechać jednakże nie tylko dla legendy o harnasiu. To jeden z najbardziej interesujących ośrodków turystycznych naszych południowych sąsiadów, pięknie usytuowany na brzegu Jeziora Liptowskiego w sąsiedztwie Tatr Zachodnich, Gór Choszczeńskich i Niżnych Tatr. Jest w nim wiele ciekawych zabytków: gotycki dwór Pongraców, dawny Dom Żupny (miasto w 1677 roku stało się siedzibą Żupy Liptowskiej), dwór Illeshazych, w którym sądzono Janosika.

 • Europa Słowacja
  Piotr Semka

  C.K. Bratysława

  Wśród miast, które cieszą się sławą spadkobierców habsburskiej tradycji najczęściej wymieniane są: Wiedeń, Budapeszt, Praga i Kraków. Na mapie c.k. wspomnień brak jednak Bratysławy. A tymczasem metropolia nad Dunajem zachowała wiele miejsc związanych z tamtą epoką.

  Brak pamięci o Bratysławie to wynik decyzji naszych sąsiadów zza Tatr, którzy w 1919 roku nadali miastu czysto słowiańskie miano. Odwołano się wtedy do najstarszej nazwy zapisanej we wczesnośredniowiecznych kronikach, a wywodzącej się od imienia słowiańskiego księcia Brasława, który przed najazdem Madziarów przypuszczalnie władał tymi ziemiami.
  Węgrzy zdobyli gród w 907 roku i władali nim aż 1000 i 12 lat. Miasto było nawet przez długi czas (1536-1830) stolicą koronacyjną Węgier.

 • Europa Słowacja
  Zuzana Kohútková

  Tam gdzie Klinsgor siadał

  Bratysława

  W bratysławskim zamku co siedem lat, przez jedną noc, tajemna siła siała zniszczenie. W pył rozbijane były lustra i szklane puchary, po kątach rozrzucane meble. To Klinsgor – czarodziej olbrzym, podróżując z Rumunii do Niemiec, w Bratysławie robił sobie przerwę i odwracając do góry nogami zamek, przysiadał na nim niczym na stołeczku.

 • Europa Słowacja
  Adam Gąsior Magdalena Dudek

  Na Słowację po zdrowie

  W kraju naszych południowych sąsiadów jest ponad 1300 leczniczych źródeł. Standard słowackich uzdrowisk jest od lat wysoki i znany nie tylko w Europie. Leżą blisko naszej granicy – odpadają problemy z dojazdem. Ponadto są na ogół położone w malowniczych okolicach, warto się więc do nich wybrać nie tylko w celach leczniczych.

  Słowacy rozwijając swoją bazę uzdrowiskową i hotelową, postawili również na rozbudowę programu „witalny świat”. Jego celem jest to, by większość hoteli na wysokim poziomie posiadała swoje kompleksy odnowy biologicznej z basenami, saunami itp. Poniżej przedstawiamy trzy obiekty: dwa uzdrowiska i jeden „witalny świat”.

 • Europa Słowacja
  Adam Gąsior

  Serce Słowacji

  Liptów

  Kraina nazywana tak przez samych Słowaków w pełni zasługuje na to określenie. Ze wszystkich stron otaczają Liptów góry. Od południowego zachodu – Wielka Fatra; od południa Niskie Tatry, od północy zaś – Tatry Zachodnie i Góry Choczańskie. Przez krainę przepływa najważniejsza rzeka kraju – Wag. W Kotlinie Liptowskiej znajduje się Liptowskie Morze – jezioro zaporowe.

   

  Polacy kojarzą Liptów głównie z wyjazdami zimowymi. Tutaj przecież, w Jasnej pod Chopokiem, znajdują się najpopularniejsze trasy zjazdowe. Pod Rużemberkiem działa od kilku lat Ski-Park. Jednak i latem jest tutaj co robić.

 • Europa Słowacja
  Adam Gąsior Magdalena Dudek

  Słowacja na zimę

  Kraj naszych południowych sąsiadów to od kilku lat prawdziwy raj dla narciarzy

   

  Doceniają to zwłaszcza Polacy – mamy tutaj najbliżej, a rosnąca z roku na rok atrakcyjność tutejszych stacji narciarskich sprawia, że mogą konkurować pod wieloma względami z alpejskimi. Nie ma tu lodowców, tras jest oczywiście dużo mniej, ale za to warunki dużo lepsze niż w Polsce. Niebagatelny jest też fakt, że na Słowację mamy najbliżej. Często wystarczy niewiele ponad kwadrans jazdy samochodem od granicy, by znaleźć świetne warunki narciarskie.

 • Europa Słowacja
  Adam Gąsior Magdalena Dudek

  Tatrzański rajd

  Kiedy tylko zbrzydnie nam tłok na zakopiańskich Krupówkach i niezliczone tłumy na szlakach Tatr Polskich, uciekajmy na drugą stronę granicy. Tam znajdziemy tak samo piękne Tatry, dużo więcej szlaków, o wiele mniej ludzi i ciszę.

  Jedziemy do Tatrzańskiej Kotliny. Naszą wędrówkę po słowackiej części Tatr zaczynamy od jaskini uważanej za najpiękniejszą w tym kraju. Jaskinia Bielska słynie z fantazyjnych stalaktytów i stalagmitów o tajemniczych nazwach: Tułacz, Biała Pani, Głowa Lwa. Przejście całej trasy (pętli) zajmuje około godziny. Potem dwieście metrów wzdłuż asfaltówki i skręcamy szlakiem w prawo.

 • Europa Słowacja
  Bartosz Król
  Zdjęcia: Bartosz Król

  Rzym, Toskania, Betlejem

  Słowackie Betlejem, słowacki Rzym i słowacka Toskania – trudno tam nie westchnąć z zachwytu. Na zachodzie kraju warto bowiem zwiedzić nie tylko stołeczną Bratysławę. Nitra i Trnawa oraz tereny wokół nich to...

 • Świat w obiektywie Słowacja
  Wiktor Baron
  Zdjęcia: Wiktor Baron

  Krajobrazy zza miedzy

  Słowacja, jako kraj położony w większości w Karpatach, dostarcza masę pięknych widoków oraz niezliczoną liczbę zabytków do odwiedzenia. Tym samym jest rajem nie tylko dla fotografów, ale również...

 • Europa Słowacja
  Maria Giedz

  W krainie Janosika

  Gdzieniegdzie skaliste góry, zbocza porośnięte świerkowymi lasami, w których jesienią rosną rydze, na szczytach ukwiecone łąki, niżej wąwozy, groty, wodospady i niewielu turystów, zwłaszcza z...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk