Darmowe archiwum / Szwecja

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Szwecja
  Dominika Szydarowska
  Zdjęcia: Jarosław Czchański

  Gdy Bałtyk jest na południu

  Blekinge to niewielki, malowniczy region w południowo-wschodniej Szwecji. Żeby tu dotrzeć wystarczy dziesięć godzin podróży promem z Gdyni do Karlskrony. Dla wielu polskich turystów jest to jedna z bram do Skandynawii. – To Szwecja w miniaturze – przedstawiają swoją krainę tutejsi mieszkańcy. Nieskażona przyroda, harmonia i ład przestrzenny, powiewające na wietrze szwedzkie flagi – taka jest esencja tej krainy.

  Trzy stopnie schodów. 

  To region wręcz stworzony dla potrzeb turystyki. Na obszarze mniejszym niż jeden procent powierzchni kraju znaleźć można ogromną rozmaitość krajobrazów.

 • Europa Szwecja
  Andrzej Garski
  Zdjęcia: Andrzej Garski

  Nowe życie Saama

  Wśród mieszkańców Laponii

  Przez kilka kolejnych lat celem moich wypraw do Laponii były wielodniowe wędrówki po najdzikszych jej terenach. Były to wspaniałe, pełne przygód wyprawy po odludnych obszarach, na których spotykałem niewielu turystów i duże stada reniferów. W górach, w nielicznych osadach lapońskich, nie widziałem ich mieszkańców Saamów, hodowców reniferów. Wszystkie szałasy gåhtie i kåta były zamknięte. W tym roku postanowiłem spotkać się z rodowitymi Saamami i zobaczyć, jak wygląda ich życie na dalekiej północy.

 • Europa Szwecja
  Andrzej Garski
  Zdjęcia: Andrzej Garski

  W ogrodach Linneusza

  W trzechsetną rocznicę urodzin genialnego przyrodnika sąsiedzi przez Bałtyk zapraszają do zwiedzania Szwecji śladami Linneusza.

  Karol Linneusz (Carl Linné), pochodzący z małej wsi Råshult w Smålandii, to lekarz, botanik, jeden z najwybitniejszych przyrodników, profesor Uniwersytetu w Uppsali, współzałożyciel Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. W uznaniu jego zasług jubileuszowy rok Linné 2007 obchodzony jest bardzo uroczyście w całym kraju, od południowej Skanii po polarną Laponię.

 • Europa Szwecja
  Michał Witkiewicz

  Małe i piękne

  Blekinge

  Blekinge – tu odkryć można piękną i niepospolitą naturę, niecodzienne miejsca historyczne, zabytkowe dzielnice miast z różnych epok, a wakacyjne festyny, znane festiwale oraz niepowtarzalna atmosfera portów rybackich i żeglarskich przystani dodają uroku temu niewielkiemu regionowi Szwecji.

  Doskonałym sposobem na poznawanie licznych atrakcji województwa Blekinge jest rower. Gęsta sieć szlaków pokrywa ten obszar prawie w całości. Główna trasa, o długości 160 kilometrów, została poprowadzona równoleżnikowo przez ważniejsze miasta i miejscowości regionu. Dodatkowo każda gmina posiada wspaniale rozwinięte lokalne szlaki pieszo-rowerowe, a w każdym mieście są specjalne drogi i parkingi przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów.

 • Poznaj zwyczaj Szwecja
  Wilhelm Karud

  U wikingów w kuchni

  Jedzenie dzisiejszych Skandynawów to unowocześniony jadłospis wikingów. Podstawą ich wyżywienia były ryby, mięso i przaśne podpłomyki wypiekane z żyta, jęczmienia oraz roślin strączkowych. Chętnie sięgali też po przetwory mleczne, owoce, jaja i świeże przyprawy. A pili jęczmienne piwo, mocny napój ze sfermentowanego soku owocowego, czasami tran. Lars jest rosłym Szwedem o dziecięcych rysach twarzy. Jego oczy śmieją się nawet wtedy, gdy ma problem albo opowiada o poważnych rzeczach. Cały czas jest zajęty, choć nigdy się nie spieszy. Od chwili, gdy dwadzieścia lat temu kupił spalone zabudowania farmerskie i trzysta hektarów lasu, naprawdę ma co robić.

 • Europa Szwecja
  Andrzej Garski
  Zdjęcia: Andrzej Garski

  Dzika Szwecja

  Sarek. Dla twardzieli

  Tutaj jest się zdanym wyłącznie na siebie. To niedostępne odludzie bez jakichkolwiek udogodnień dla turystów. Teren jest bardzo trudny, a pogoda zmienia się szybko. Trzeba być przygotowanym na całodzienny marsz w deszczu. Leśne ścieżki zamieniają się wtedy w błotniste strumyki, a w dolinach podnosi się poziom wody i jest bardzo grząsko. Deszcz lub upał przyspiesza topienie się lodowców i wtedy woda wzbiera gwałtownie. Zdarzają się zaginięcia nieostrożnych, którzy toną w rwących, lodowatych rzekach.

 • Europa Szwecja
  Maria Giedz
  Zdjęcia: Maria Giedz

  Sen o przeszłości

  Sigtuna, dawna stolica Szwecji

  Kilkadziesiąt kilometrów na północ od Sztokholmu, nad jeziorem Mälaren, leży 30-tysięczne miasteczko Sigtuna, które w XI wieku, po upadku Birki, znanego w Europie ośrodka handlowego, przejęło rolę centrum ekonomicznego Szwecji. To najstarsze szwedzkie miasto chrześcijańskie, w średniowieczu główny ośrodek polityczny i religijny tego kraju.

 • Europa Szwecja
  Jacek Wajszczak
  Zdjęcia: Maria Giedz Zdjęcia: Jacek Wajszczak

  Miasto skromnych marzeń

  Södermalm. Inny Sztokholm

  Sztokholm to jedno z bogatszych i nowocześniejszych miast współczesnej Europy. Ale zanim wyruszymy z wizytą do Zamku Królewskiego czy też zaszyjemy się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, koniecznie powinniśmy udać się na wyspę Södermalm, tworzącą południową część miasta, by poczuć klimat Sztokholmu z początku XIX wieku – Sztokholmu Strindberga, Zorna i Fogelströma.

 • Europa Szwecja
  Sławomir Kozdraś
  Zdjęcia: Sławomir Kozdraś

  Zwiewny jak heavy metal

  Nieuchwytny jak ruda cegła, ulotny jak stalowy dźwig, efemeryczny jak dwustumetrowy prom, zwiewny jak heavy metal. Portowy Göteborg, drugie miasto Szwecji, to enigma. Zagadkę Göteborga zgłębiam jeszcze przed wyjazdem. Googluję zdjęcia z miasta i przyswajam bufet ujęć portu i eleganckiej architektury z żółtej cegły i drewna. Wstępne rozeznanie nasuwa wrażenie miasta schludnego i dostojnego, aczkolwiek niegrzeszącego intrygą czy wyjątkowymi atrakcjami. „Ładne i czyste”, mówi mi kolega, który niedawno spędził tam dzień czy dwa. Wymownie dorzuca pytanie, czy aby na pewno nie mogę zamiast do Göteborga pojechać do północnej Kiruny. Znajoma Szwedka mówi, że miasto jest ciekawe – podobno, bo nigdy nie była.

 • Europa Szwecja
  Maria Giedz
  Zdjęcia: Maria Giedz

  Wędrówki po północy

  Polscy turyści wybierają się do Skanii, Krainy Wielkich Jezior, czasem na Olandię czy Gotlandię – bo tam jest jeszcze ciepło, wspaniała przyroda i dobra infrastruktura. W drodze na norweskie Lofoty chciałam przejechać przez północną Szwecję jedynie po to, aby upewnić się, że nic tam nie ma. Upewniłam się: północna Szwecja jest może trochę smutna, ale za to bardzo ciekawa. Stolik z ławeczką nieopodal drewnianej, pomalowanej na bordowo dzwonnicy zachęca do odpoczynku. Kilkadziesiąt metrów dalej nad drogą góruje mały, kamienny, pobielony kościół. Jego grube mury i zakończone półkoliście otwory wskazują na środek średniowiecza. Drzwi są otwarte, więc zaglądam do wnętrza. W tej maleńkiej miejscowości o nazwie Tolfta, o której w żadnych przewodnikach nie ma nawet wzmianki, niczego rewelacyjnego się nie spodziewam...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk