Darmowe archiwum / Turcja

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Azja Turcja
  Jerzy Machura
  Zdjęcia: Jerzy Machura

  Wspaniały Świat Efezu

  Bywał tu Aleksander Wielki i Hannibal, mieszkał zaś Heraklit. Tu miało dojść do pierwszej randki Marka Antoniusza i królowej Kleopatry. W Efezie święty Jan spisał swoją ewangelię. W tym potężnym mieście, będącym handlowym centrum antycznego świata, w czasach rzymskich mieszkało 250 tysięcy wolnych obywateli, a wraz z niewolnikami ponad 600 tysięcy ludzi! Według legendy Efez założyły przybyłe znad Morza Czarnego amazonki. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak ta wersja dziejów, wedle której Ateńczycy utworzyli tu kolonię w X wieku p.n.e. Do Efezu ściągali pielgrzymi z całego antycznego świata, by podziwiać wspaniałą świątynię Artemidy wzniesioną w VII w. p.n.e. Był to największy port na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej.

 • Azja Turcja
  Anna Morawska
  Zdjęcia: Anna Morawska Zdjęcia: Onur Özsoy

  Szusowanie w Oriencie

  Góry sięgające trzech tysięcy metrów, do tego słońce, śnieg i minus dwanaście stopni, a w nocy minus dwadzieścia pięć. Mało kto zgadłby, że chodzi o Turcję, której plaże dobrze znają polscy turyści. Okazuje się, że czekają tam na nich również narty i snowboard.

   

  Wystarczy wsiąść w Warszawie do samolotu, aby po niecałych trzech godzinach wylądować u podnóży Gór Pontyjskich w Erzurum, największym mieście we wschodniej Turcji. Na lotnisku czeka się trochę w kolejce po wizę kosztującą 15 euro. Następnie błyskawiczna odprawa paszportowa, a potem już taksówką do hoteli położonych tuż przy wyciągach.

 • Azja Turcja
  Maria Giedz
  Zdjęcia: Maria Giedz

  Ginące miasto Hasankeyf

  Leży w historycznej Górnej Mezopotamii, nad biblijną rzeką Tygrys, w dolinie pomiędzy pasmami górskimi Gercüş i Raman. Jest jednym z najstarszych miast na świecie. Jego jaskinie i groty były zamieszkane od sześciu tysięcy lat. Dziś grozi mu zagłada.

  W miejscu, w którym trzy doliny schodzą do rzeki, znajdował się bród, potem kamienny most z 1116 roku, a obecnie, kilkadziesiąt metrów dalej, stoi most współczesny, żeliwny. Właśnie z niego najlepiej widać Hasankeyf, rozlokowany po drugiej stronie Tygrysu. To miasto, w którym przez wieki krzyżowały się kultury. Archeolodzy dopatrzyli się tu obecności: sumeryjskiej, akadyjskiej, babilońskiej, medyjskiej, kurdyjskiej, perskiej, rzymskiej, bizantyjskiej, Omajadów, Abbasydów, Turków seldżuckich i Turków osmańskich.

 • Azja Turcja
  Monika Witkowska

  Wokół Morza Marmara

  Jeden kraj i aż cztery morza... Tego możemy Turcji pozazdrościć. Nad Śródziemne i Egejskie często jeździmy na wakacje. Czarne też jest znane, choć turystycznie słabo wykorzystane. O Marmara – niektórzy nawet nie słyszeli.

  Morze Marmara to dziwne morze... Na mapie wygląda jak jezioro. Właściwie to łącznik między morzami – Czarnym (za pośrednictwem cieśniny Bosfor) i Egejskim (przez cieśninę Dardanele), a zarazem granica między Europą a Azją. Jeśli myślimy o plażach, nie jest to wymarzony kierunek. Jeśli jednak znajdziemy się w Stambule, czemu nie zrobić sobie kilkudniowej wycieczki wzdłuż jego wybrzeży?

 • Azja Turcja
  Marian Lenz
  Zdjęcia: Marian Lenz

  Herodot i słońce

  Bodrum

  Już w starożytności Halikarnassos należało do najpiękniejszych miast historycznej krainy Karii, leżącej w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej. W VI wieku dostało się pod panowanie słynącego z bogactwa Krezusa, króla Lidii. Inny władca, satrapa Mauzolos (377 – 353 p.n.e.), przeniósł tutaj stolicę Karii i polecił zbudować dla siebie okazały i pełen przepychu grobowiec, słynne Mauzoleum, ostatecznie wykończone przez siostrę-żonę Artemizję II. Była to monumentalna, pełna bogactwa piętrowa budowla o podstawie szerokości 20 metrów i wysokości 49 metrów, dach – dwudziestoczterostopniową piramidę – zwieńczyła kwadryga. Grobowiec ten zaliczano do siedmiu cudów antycznego świata. Niestety, trzęsienie ziemi w XV wieku naszej ery zniszczyło wspaniale dzieło i dzisiaj pozostał tylko zarys fundamentów oraz słowo „mauzoleum”, określające równie pyszne budowle o podobnym przeznaczeniu.

 • Azja Turcja
  Jarosław Pokrzywnicki

  Rzym Wschodu

  Stambuł

  Miasto nad Bosforem było stolicą trzech światowych potęg: cesarstwa rzymskiego, cesarstwa bizantyńskiego i wielkiego imperium Turków osmańskich. Nazywano je Bizancjum, Konstantynopol i Stambuł. Przez blisko tysiąc lat Stambuł był najważniejszym miastem zarówno dla Zachodu, jak i Bliskiego Wschodu. Pomostem łączącym Europę z Azją.

  Kiedy w 1923 roku siedziba rządu, agendy rządowe i ambasady zostały przeniesione do Ankary, Stambuł po raz pierwszy od szesnastu wieków przestał pełnić funkcję stolicy. Mimo to pozostał największym miastem Turcji, jej stolicą kulturalną i ekonomiczną.

 • Azja Turcja
  Anna i Krzysztof Kobusowie
  Zdjęcia: Anna i Krzysztof Kobusowie

  Śladami Abrahama

  Odkrywanie Turcji to nie lada doznanie. Kraina rozpięta między Orientem a Zachodem, między baśnią a historią, daje każdemu to, czego w podróży poszukuje. Ja szukałam w niej ulotnych opowieści, Krzysztof konkretnych zabytków. Pogodziła nas Şanl?urfa.

  Trzeba przyznać, że Bóg osobliwie okazywał swe względy Abrahamowi. Bo jakże uwierzyć, że w wieku 100 lat Abraham zostanie wreszcie ojcem? A gdy upragniony syn pojawił się na świecie, Bóg nakazał złożyć jedynaka w ofierze. Właśnie na pamiątkę tego zdarzenia ma miejsce jedno z ważniejszych świąt w arabskim kalendarzu: Kurban Bajram. Sam Abraham (zwany tu Ibrahimem) dożył szczęśliwie 175 lat, a jego postać od wieków łączy judaizm, chrześcijaństwo i islam.

 • Azja Turcja
  Marek Tomaszewski
  Zdjęcia: Marek Tomaszewski

  Nie ma spokoju pod Araratem

  Dawna zachodnia Armenia, leżąca w dzisiejszej Turcji, to piękny starożytny region, ciężko doświadczony przez historię. O ludobójstwie na Ormianach wie prawie cały świat, ale kto wie o rzezi Turków? Na tym terenie dochodziło bowiem do wzajemnych pogromów. Potrzeba dużo dobrej woli, aby granica turecko-ormiańska, wciąż zamknięta, została znów otwarta. Szkoda, bo jest to ziemia, której niezwykłe dzieje i bogata kultura powinny dziś łączyć, a nie dzielić. We wschodniej Turcji na każdym kroku widać ormiańskie ślady. Jednym z najważniejszych są pozostałości średniowiecznego Ani, zwanego „miastem tysiąca i jednego kościołów”, które w X wieku stało się nawet stolicą Armenii. Ale zanim do niego dotrzemy...

 • Świat w obiektywie Turcja
  Serdar Comez
  Zdjęcia: Serdar Comez

  Czas się zatrzymał w Gaziantep

  Gaziantep jest największym ośrodkiem przemysłowym i handlowym w południowo-wschodniej Turcji. To miejsce pełne czaru, z hammami, karawanserajami i bazarami, gdzie rzemieślnicy wyrabiają miedziane naczynia tak samo, jak 500 lat temu.

 • Azja Turcja
  Paweł Szulc
  Zdjęcia: Paweł Szulc Zdjęcia: NASA Earth Observatory

  Bosfor - piękny i śmiercionośny

  Rankiem 15 listopada 1991 r. na brzegu Bosforu pojawiły się dziesiątki zmęczonych, przerażonych i oblepionych ropą naftową owiec. Setki kolejnych pływało martwych w cieśninie. Poprzedniego wieczora doszło do kolizji dwóch statków...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk