Darmowe archiwum / Ukraina

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Ukraina
  Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka
  Zdjęcia: Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka

  Po wschodniej stronie piłki

  Charków, Donieck, Kijów i Lwów – to ukraińskie miasta, które współorganizują Euro 2012. Najdalej na wschód leży Charków – drugie co do wielkości miasto Ukrainy.

  Prawie milionowy, przemysłowy Donieck jest najmłodszym z ukraińskich miast – gospodarzy mistrzostw. Piękny stołeczny Kijów aspiruje do miana Paryża Wschodu. Z kolei Lwów to ukraińskie wrota do Europy.

  Cztery aglomeracje o wyraźnie odmiennych rodowodach, charakterach, a nawet „humorach”. I może dlatego, że trudno dla nich znaleźć wspólny mianownik, warto je zwiedzić, nie tylko przy okazji Euro.

 • Europa Ukraina
  Jędrzej Majka
  Zdjęcia: Jędrzej Majka

  Przepis na Lwów

  Z miastem tym jest jak z barszczem ukraińskim. By poznać pełnię smaku, trzeba jeść powoli, rozpoznać i rozsmakować się we wszystkich jego składnikach. I tak jak nie da się szybko ugotować dobrego barszczu, tak samo nie da się poznać Lwowa podczas krótkich odwiedzin. Sfotografowanie się na tle trzech katedr, opery czy pomnika Mickiewicza to za mało. We Lwowie trzeba się zadomowić. – To nie ma sensu – odpowiadam każdemu, kto prosi mnie o wyznaczenie jednodniowej trasy po Lwowie. Wciąż słyszę, że ktoś będzie tam przejazdem, w drodze do Kijowa, Kamieńca czy na Krym i chce poznać prawdziwy Lwów. – Wydrukowałem z internetu taki program „Lwów w 24h”, zobacz i powiedz, co o tym sądzisz – usłyszałem po raz kolejny kilka dni temu. I znów odpowiedziałem: Lwowa w ten sposób nie poznasz. Moja rada jest prosta: – Usiądź w pierwszej napotkanej kawiarni i patrz. Lwów sam do ciebie przyjdzie.

 • Europa Ukraina Huculszczyzna
  Karolina Kwiecień
  Zdjęcia: Julia Witczuk Zdjęcia: Stanisław Pagacz

  Huculska Baśń zimowa

  Huculszczyzna leży na końcu świata. Nie na dalekim, egzotycznym końcu wielkiego świata, ale całkiem bliskim, swojskim końcu naszego światka. Choć zmieniały się granice państw, zawsze tam leżała. Teraz zajmuje skrawek zachodniej Ukrainy, a nieliczne przysiółki znajdują się też po rumuńskiej stronie Czarnohory.

  Huculszczyzna miała opinię krainy niedostępnej, niecywilizowanej, zamieszkanej przez dziki lud tajemniczych Hucułów. Tak postrzegali ją urzędnicy państwowi Cesarstwa Austro-Węgierskiego, tak malowali młodopolscy artyści międzywojennej Rzeczypospolitej, tak o niej mówili działacze partyjni ZSRR, tak też opisują ją na blogach turyści.

 • Europa Ukraina
  Elżbieta i Andrzej Lisowscy
  Zdjęcia: Andrzej Lisowski

  Sztuka i chwała

  Lwów

  Jedna z najstarszych nekropolii Europy. Starsza od paryskiej Père-Lachaise i warszawskich Powązek. Panteon polskiej chwały – miejsce spoczynku polskich wybitnych artystów, uczonych i młodych żołnierzy, a jednocześnie wspaniały park w stylu angielskim i plenerowe muzeum z cennymi rzeźbami nagrobnymi: cmentarz Łyczakowski i cmentarz Orląt Lwowskich.

   

 • Europa Ukraina
  Joanna Orłowska-Stanisławska
  Zdjęcia: Joanna i Błażej Stanisławscy

  Uwięzieni w skalnym gnieździe

  CZUFUT-KALE

  Na szczycie niedostępnego wzgórza, w skałach Krymu, wykuto miasto. System pieczar, świątynie i mauzolea zostały połączone kamiennymi drogami. Życie koncentrowało się wokół studni, do których deszczówkę doprowadzały setki kanalików wydrążonych ludzką ręką. Przez wiele wieków w twierdzy rządził tajemniczy lud Karaimów.

  Droga na szczyt nie jest już tak niebezpieczna jak za czasów Mickiewicza. Poeta pisał przed dwustu laty: „ścieżka wiodąca na górę jest przykra i nad przepaścią wisząca. W samym mieście ściany domów łączą się prawie ze zrębem skały: spojrzawszy przez okno, wzrok gubi się w głębi niezmiernej”.

 • Europa Ukraina
  Bruno Koper
  Zdjęcia: Bruno Koper

  Przez Kresy do Odessy

  Można by przypuszczać, że Ukraina i Mołdawia nie są ciekawym miejscem na ziemi dla kogoś, kto sam czy w grupie, samochodem, autobusem czy na rowerze szukałby egzotycznej przygody. Ktoś kto tak myśli, popełnia błąd.

   

  Gdy przejeżdża się przez polską granicę w Medyce, to po jej drugiej stronie, w Szegini, nie tylko wkraczamy do innego kraju, gdzie odmienne są mundury, język czy alfabet. Wjeżdżamy po prostu w inną epokę.

 • Poznaj Świat Przygody Ukraina
  Maciej Olech
  Zdjęcia: Maciej Olech

  Na połoninach Zakarpacia

  Wejście na Howerlę, najwyższy szczyt Ukrainy, czy też wizyta w ruinach polskiego obserwatorium na Popie Iwanie to główne punkty pobytu w Czarnohorze, najczęściej odwiedzanym przez Polaków paśmie górskim naszego południowo-wschodniego sąsiada. Jeździmy też w opiewane przez Wincentego Pola dzikie Gorgany, wędrujemy śladami Mieczysława Orłowicza po Świdowcu, ale już znacznie rzadziej docieramy w inne rejony. Dlatego „PŚ” chciałby przybliżyć niedoceniane połoniny ukraińskiego Zakarpacia.

 • Europa Ukraina
  Sławomir Koper
  Zdjęcia: Roman Rojek

  Odessa déja vu

  „Miasto rozległe, okazałe – przystań pełna okrętów, okolice pełne pięknych futorów strojnych pięknymi domami, po ulicach miasta ciągle snują się wozy z pszenicą i innym zbożem, ciągle turkoczą drążki kupców; targi pełne ryb wybornych (…) domy i ulice pełne ludzi zagranicznych, bo to wolne miasto kupieckie, co na stepach wygląda jak wyspa, na której spoczęły rozbitki wszystkich narodów” – tak wspominał dawną Odessę pisarz, podróżnik i wydawca, Aleksander Jełowicki. Odessa najwięcej zawdzięcza francuskiemu migrantowi, który w 1804 roku został jej gubernatorem. Książę Emanuel Richelieu opuścił rodzinny kraj po wybuchu...

 • Europa Ukraina
  Łukasz Szoszkiewicz
  Zdjęcia: Łukasz Szoszkiewicz

  Sumka pełna wrażeń

  Jednym z pierwszych moich skojarzeń z Ukrainą jest „sumka”. To słowo bardzo pojemne i oznacza torbę. Młode małżeństwo wypełnia ją produktami z supermarketu. Elegancka kobieta wkłada do niej komórkę, lusterko i szminkę. Rodzina wybierająca się w podróż upycha tam to, co nie weszło do walizki. Sumka jest uniwersalna pod każdym względem – zarówno w warstwie lingwistycznej, jak i materialnej. Może nią zostać każdy przedmiot, który służy do przenoszenia rzeczy. Ojczyzną sumek są, a jakżeby inaczej, Sumy. Choć systematykę sumek można przeprowadzać na różne sposoby, to wydaje się oczywiste, że „prasumką” jest sumka podróżna, przez niektórych nazywana targową. Do niedawna była ona...

 • Europa Ukraina
  Marta Legieć
  Zdjęcia: Marta Legieć

  Nie ma jak Lwów!

  Będę jadła – pomyślałam, szkicując trasę zwiedzania. Poszukiwanie smaków i smaczków stało się moim planem na Lwów. Jadłam powoli, rozsmakowując się we wszystkich jego składnikach. Nie zamierzałam się spieszyć...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk