Darmowe archiwum / Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Azja Zjednoczone Emiraty Arabskie
  Michał Waligórski
  Zdjęcia: Aleksandra Ładna

  Szczęśliwa siódemka

  Dubaj robi wrażenie już podczas lądowania. Pustynia otaczająca miasto podzielona jest oświetloną siatką autostrad. Samolot schodzi niżej i na wysokości 600 m nad ziemią nagle zdajecie sobie sprawę, że szczyt najwyższego budynku świata – Burdż Chalifa – jest ponad 200 m nad Wami! Wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej (zwanej tu Zatoką Arabską) rozciągają się połacie dzielnic miasta. Zapowiada się całkiem nieźle. Samolot w końcu ląduje. Międzynarodowe lotnisko w Dubaju jest przeolbrzymie. Całkowita powierzchnia to prawie 2 miliony metrów kwadratowych. 200 hektarów. W środku miasta. Obsługuje rocznie ponad 70 milionów pasażerów. W zależności od pory roku przy wysiadaniu z samolotu może zaskoczyć przyjemny powiew wiatru (miesiące zimowe) albo uderzenie diabelnego gorąca (miesiące letnie). Nie muszę chyba wspominać, która pora roku jest najdogodniejsza do odwiedzenia Emiratów.

 • Azja Zjednoczone Emiraty Arabskie
  Alicja Kubiak i Jan Kurzela
  Zdjęcia: Alicja Kubiak i Jan Kurzela Zdjęcia: shutterstock Zdjęcia: Hamed Ghanem Shaheen Alghanem

  Saluki, moje serce

  – Nie, to nie była prawdziwa pustynia. – Hamed energicznie kiwa głową, siedząc w bujanym fotelu i paląc sziszę. Jesteśmy w Dubaju, mieście luksusu, tam gdzie wszystko musi być naj; mieście smukłych...

 • Azja Zjednoczone Emiraty Arabskie
  Maciej Moskwa

  Dubaj i wszystko naj

  W ciągu czterdziestu lat z sennej osady poławiaczy pereł miejsce to przemieniło się w jedno z najbogatszych na Ziemi.

  Dubaj jeszcze w 1968 roku zamieszkiwało sześćdziesiąt tysięcy ludzi. Metropolią stał się dopiero dzięki odkryciu i eksploatacji złóż ropy, ogromnym inwestycjom i polityce rozwoju. Pod wieloma względami jest dziś perłą świata arabskiego, gdzie w szaleńczym tempie realizowane są najwymyślniejsze projekty. Pośród awangardowych inwestycji można spotkać jednak orientalne krajobrazy jak z XIX wieku. Bo Dubaj to nadal miasto wielu kontrastów.

 • Azja Zjednoczone Emiraty Arabskie
  Alicja Kubiak i Jan Kurzela

  Szczęśliwy kaprys szejka

  Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w szczególności Dubaj, kojarzą się z niewyobrażalnym bogactwem, najnowszymi technologiami czy światowej klasy specjalistami, którzy dbają o to, aby...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk