Numer archiwalny / Styczeń 2005

Jesteś tutaj: Strona główna2005Styczeń

 • Europa Austria
  Wojciech Leitloff
  Zdjęcia: Wojciech Leitloff

  Styryjska piramida

  Erzberg

  Styria, kraj związkowy w południowo-wschodniej Austrii, zwana jest często „zieloną krainą”, gdyż w krajobrazie dominują lasy, które porastają niemal połowę jej obszaru, a także górskie łąki i pastwiska oraz winnice. Mimo wielu atutów pozostaje w cieniu słynniejszych regionów turystycznych.

  Styria wywołuje niekorzystne skojarzenia jako główne centrum przemysłu ciężkiego, głównie górnictwa i hutnictwa.
  Już w czasach Imperium Rzymskiego północną część Styrii nazywano „żelazną prowincją”. Znana była z wydobycia rudy żelaza oraz produkcji doskonałej stali. W pierwszym wieku przed nową erą tutejsi snycerze wytwarzali z ferrum noricum broń i pancerze słynące z jakości, które poprzez port w Akwilei trafiały do samego Rzymu. W średniowieczu noryjska stal znana była od Skandynawii po Egipt.

 • Azja Mongolia
  Bolesław A. Uryn
  Zdjęcia: Bolesław A. Uryn

  Spotkałem mongolskiego yeti!

  TO MUSIAŁ BYĆ AŁMAS

  Azja Centralna jest największą na świecie koncentracją terytoriów niedostępnych dla człowieka. Wysokogórskie, odludne i dzikie tereny Afganistanu, Bhutanu, Chin, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Nepalu, Pakistanu, Uzbekistanu, Rosji i Mongolii są domem wielu rzadkich zwierząt i... yeti.

   

  Busijn Tajga, północna Mongolia, sierpień 1998

  Doskonałe przygotowanie, uczestnicy – profesjonaliści o wysokich kwalifikacjach, świetnie dobrany sprzęt, broń, przewodnik – miejscowy myśliwy – Mongoł, który zęby zjadł, polując w tajdze, wszystko to gwarantowało bezpieczny przebieg wyprawy.

 • Europa Niemcy
  Adam Gąsior Magdalena Dudek

  Kolory Berlina

  Prawie już nic nie przypomina, że całkiem niedawno było to jedno z dwóch w Europie (obok Nikozji na Cyprze) miast podzielonych murem. Trzeba się nieźle nachodzić, żeby znaleźć ślady tej absurdalnej budowli. Przez ostatnich kilkanaście lat berlińczycy zrobili wiele, żeby zamazać różnice pomiędzy dawnym Berlinem Zachodnim a Wschodnim. Olbrzymie inwestycje miały jedno zadanie: zmienić stolicę nowych zjednoczonych Niemiec w europejską metropolię, przywrócić jej przedwojenną rangę.

 • Azja Rosja
  Krzysztof J. Kwiatkowski
  Zdjęcia: _Romuald Koperski

  Transsyberia Express

  To nie jest zwykły rajd. Nie ma tu wielkich pieniędzy, markowych sponsorów, kolumny technicznej. Jest za to Przygoda. Kilkudziesięciu ludzi w swych maszynach przemierza bezkresne, dziewicze przestrzenie. Są zdani tylko na siebie i życzliwość napotkanych ludzi. W zamian za trudy i niebezpieczeństwa czerpią radość z odkrywania cudownej krainy, którą wciąż jeszcze jest Syberia. Choć ledwie mignęła im w pędzie, powracają – jak każdy stamtąd – inni.

  Rajd samochodowy nikogo już nie szokuje. Może się tylko wydawać dziwne, że ktoś się wybrał na rajd długości 30 tysięcy kilometrów.

 • Afryka Senegal
  Krzysztof R. Mazurski
  Zdjęcia: Krzysztof R. Mazurski

  Wyblakła perła

  Saint Louis

  Nie chodzi tu o wielkie miasto nad Zatoką Meksykańską ani o żadne inne z wielu o tej nazwie, ale o to rozłożone u ujścia rzeki Senegal, tuż przy granicy Mauretanii z państwem Senegal, po stronie tego drugiego. To najbardziej na zachód wysunięta część kontynentu afrykańskiego, stąd też termin Afryka Zachodnia, który jeszcze do końca lat sześćdziesiątych minionego stulecia obejmował rozległe kolonialne posiadłości Francji. Dziś oznacza tylko region geograficzny.

 • Europa Węgry
  Maria Giedz
  Zdjęcia: Maria Giedz

  Pochwała błota

  Kis-Balaton

  W przewodnikach właściwie się o nim nie wspomina, bo to tylko taka mała miniaturka Balatonu, największego jeziora błotnego Europy.

   

  W Kis-Balaton kąpać się nie można, bo jego brzegi są bagniste, pełne szuwarów, porośnięte trzcinami i kępami traw. Woda wygląda na brudną, ma barwę brunatną. Jest zamulona, miejscami pokryta rzęsą, z glonami i nenufarami. Turyści rzadko zapuszczają się w te strony, często nawet nie wiedzą o istnieniu Małego Balatonu, przez miejscowych nazywanego Kis-Balatonem. Dla Węgrów to wyjątkowe miejsce, teren o ogromnym znaczeniu przyrodniczym, objęty ochroną, włączony w obręb Parku Narodowego Górnego Balatonu i stopniowo zamieniany w ścisły rezerwat.

 • Europa Włochy
  Dorota Trela-Godzwon
  Zdjęcia: Marian Lenz Zdjęcia: Dorota Trela-Godzwon

  Prawdy i legendy

  Capri

  Capri, włoska wyspa leżąca w pobliżu Neapolu, tyleż piękna, co i snobistyczna, nie zawsze była miejscem tak popularnym i tłumnie odwiedzanym przez turystów.

  Pierwszy docenił jej uroki ponoć cesarz Oktawian August, który schronił się tu przed obowiązkiem pełnienia urzędu, jednak przeniósł się szybko na Istrię. Na dłużej swe życie związał z wyspą dopiero cesarz Tyberiusz. Przeniósł się on z Rzymu na Capri w 26 roku i przeżył na niej swoje ostatnie jedenaście lat, sprawując rządy za pośrednictwem Sejana, prefekta gwardii pretoriańskiej. Nigdy już nie powrócił do Rzymu, zmarł podobno w drodze powrotnej na Capri, a jego ostatnią wolą było powrócić na wyspę.

 • Europa Włochy
  Wojciech W. Wiśniewski

  Grotta Azzurra. Nimfy, bóstwa i potwory

  To jedna z najbardziej znanych jaskiń na świecie. Leży w północno-zachodnim krańcu wyspy Capri, u wejścia do Zatoki Neapolitańskiej.

  Prowadzący do niej otwór znajduje się w pionowym wapiennym urwisku opadającym wprost do morza, sklepienie wznosi się niewiele nad powierzchnię wody. Jaskinia Lazurowa dostępna jest tylko przy dobrej pogodzie, albowiem do jej wnętrza wpływa się niewielką łódką. Za otworem jest rozległa i wysoka komora o dnie leżącym kilkanaście metrów poniżej poziomu wody. Światło słoneczne, przechodząc przez podwodną część otworu, nadaje wodzie i całej jaskini kolor błękitny.

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk