Numer archiwalny / Grudzień 2011

Jesteś tutaj: Strona główna2011Grudzień

ROZWIŃ PEŁEN SPIS TREŚCI
 • Prezentujemy dźwiękową wersję grudniowego numeru miesięcznika Poznaj Świat, która powstała z myślą o osobach niewidomych. Artykuły czytają studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego, która zaoferowała nam swoją darmową pomoc.

 • Wojciech Albiński

  Cash in transit

  Z zewnątrz ta galeria handlowa wyglądała jak bunkier. Szare ściany, betonowa konstrukcja, małe okna. Trzeba było przejść strzeżone drzwi, żeby znaleźć się w innym świecie. Trzy piętra krużganków i bulwarów, a na środku szeleszcząca fontanna. Panował tu gwar salonów, zapach kawy, syczenie ekspresów i muzyka poważna jako tło rozmów.
  Wystawa sklepu jubilerskiego przyciągała oczy. Łańcuszki, pierścionki, złote obrączki. Zgarbiony jubiler siedział tam zawsze z lupą przy oku, dla poszerzenia asortymentu oferował także szwajcarskie myśliwskie noże. Obok dwa banki. Nie było to dobre sąsiedztwo, mówiono, ale jubiler uważał, że banki umacniają ogólne bezpieczeństwo.

 • Piotr Trybalski
  Zdjęcia: Piotr Trybalski Zdjęcia: Jacek Polakiewicz Zdjęcia: Mateusz Zaręba Zdjęcia: UM Lewocza

  Po dwóch stronach karpackiej przełęczy

  Polski Stary Sącz i słowacka Lewocza to współpracujące ze sobą przygraniczne, karpackie miasteczka. Warto zarezerwować dłuższy weekend, by wyruszyć w pełną atrakcji transgraniczną wyprawę do jednego z najstarszych polskich miast i dalej, na południe, na słowacką stronę.

  Starszy i mniejszy brat Nowego Sącza położony jest w uroczym miejscu, w widłach dwóch słynnych rzek – Dunajca i Popradu. Blisko stąd nad popularny Przełom Pieniński. Jeszcze bliżej do Piwnicznej, gdzie szerokie łodzie wożą po Popradzie spragnionych wrażeń turystów na 10-kilometrowej trasie do Rytra.

 • Europa Austria
  Piotr Trybalski

  Czas na narty, czas na Nassfeld

  Najlepsze miejsce na zimowy wypoczynek to takie, gdzie po wyjściu z hotelu od razu można zapiąć narty i ruszyć na stok. Takie właśnie jest austriackie Nassfeld.

  W tereny narciarskie w Karyntii, położone tuż przy włoskiej granicy, przyjeżdża co roku wielu narciarzy, aby w austriacko-włoskiej atmosferze spędzić zimowy urlop. Ski Arena Nassfeld to największy ośrodek narciarski na południu austriackich Alp. Kiedyś znajdował się tu niewielki posterunek graniczny. Teraz wyrosły liczne hotele, wypożyczalnie sprzętu zimowego i sklepy. O atrakcji regionu przesądzają jednak trasy narciarskie, liczące ponad 110 kilometrów długości, i infrastruktura: pięć kolejek gondolowych, osiem kanap i siedemnaście podwójnych orczyków.

 • Azja Azerbejdżan
  Anna Dąbrowska
  Zdjęcia: Anna Dąbrowska

  Dzień w Baku

  Jasna tarcza księżyca odbijała się w czarnej niewzruszonej tafli Morza Kaspijskiego, kiedy samolot okrążał Baku i zniżał się do lądowania. Pilot posadził maszynę na dwa razy, czyli zrobił tzw. kangura, i znowu byłam na ziemi. Bezbrzeżna azjatycka noc pulsowała rozdygotanym od upału powietrzem. Mijane domy i ulice, których szczerbate okna rysowały się nieśmiałym blaskiem w światłach latarni, przywodziły mi na myśl wszystkie dalekie miasta, w których tonie się w miękkim asfalcie, a na skórze wiatr osadza drobinki piachu. Na razie Baku nie wyglądało jak miasto z folderu reklamowego; było zaklejone mrokiem, schowane w nieprzejednanej ciemności. Daleko migotały światła, lekka łuna nad zatoką zlewała się z nieboskłonem. Czekałam na nowy dzień i pierwsze promienie kaukaskiego słońca.

 • Europa Estonia
  Agnieszka i Włodzimierz Bilińscy
  Zdjęcia: Agnieszka i Włodzimierz Bilińscy

  Ruhnu - wyspa dowcipnisiów

  Ruhnu to mająca zaledwie 5 km długości estońska wysepka leżąca na Bałtyku, otoczona brzegami Estonii i Łotwy. Przez całe wieki była niemal całkowicie odcięta od świata ze względu na oddalenie od uczęszczanych szlaków. Za czasów sowieckich stacjonowały tu radzieckie wojska, co sprzyjało dalszemu wyobcowania tego miejsca. Izolacja sprawiła, że mieszkańcy mają odmienne zwyczaje, gwarę, a nawet... poczucie humoru. Nie trafia tu wielu turystów, a warto poznać tę Perłę Zatoki Ryskiej.

 • Europa Francja
  Marta Szymańska
  Zdjęcia: Marta Szymańska

  Choinka pochodzi z Alzacji

  Strasburg – oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego, Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy, w grudniu staje się stolicą Świąt Bożego Narodzenia. W mieście sztuki i historii, wszędzie gdzie sięga wzrok, roztacza się krajobraz udekorowanych witryn, oświetlonych domów, a wśród wąskich uliczek miesza się zapach pomarańczy i cynamonu. Gdy zapada noc, gra świateł podkreśla bogactwo architektoniczne miasta. Nad tym bożonarodzeniowym królestwem góruje majestatyczna choinka.

   

 • Afryka Maroko
  Jolanta Lipka
  Zdjęcia: Jolanta Lipka

  Zagubiona w Fezie

  Fez to najstarsze miasto Maroka i dawna stolica imperium Maurów. Nad miastem górują grobowce Marynidów, dynastii sułtanów panujących w Maroku od XIII do XV wieku. Kiedyś piękne, marmurowe mauzolea z epitafiami – dziś są w kompletnej ruinie, a przewodniki ostrzegają, aby w tych okolicach nie spacerować samotnie, zwłaszcza po zmroku. To stąd rozciąga się najlepszy widok na całe miasto.

   

 • Azja Pakistan
  Przemysław Kozłowski

  Ludzie Kalasza

  Trzy doliny Kalaszy w górach Hindukusz na pograniczu pakistańsko-afgańskim to ostatni archipelag religii politeistycznej. Zagrożony zalaniem przez muzułmańską falę.

  Kierowca dżipa, muzułmanin, który wiezie nas z miasta Chitral do doliny Bumboret, uporczywie namawia, by zatrzymać się w hotelu Peace we wsi Batrik. Jak większość lokalnych hoteli, należy on do wyznawców Allaha. Na naszą prośbę niechętnie zatrzymuje się przy skromnej, ledwie widocznej tabliczce „Kalash House” we wsi Brun.

 • Tomasz M. Korczyński
  Zdjęcia: Andrzej Polec

  Prześladowani i zapomniani

  Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres refleksji o chrześcijaństwie. W czasie, gdy większość Polaków będzie ten czas spędzać ze swymi rodzinami przy suto zastawionym stole, warto pamiętać, że nie wszyscy wyznawcy Chrystusa przeżywają pamiątkę tego ważnego momentu dziejowego w pokoju i dobrobycie.

  Nieprzypadkowo Kościół Katolicki 26 grudnia obchodzi święto pierwszego męczennika, św. Szczepana. Dziś chrześcijanom wcale nie jest lżej nie tylko w Ziemi Świętej, ale w co czwartym kraju na świecie.

 • Ameryka Północna USA
  Magdalena Czarnecka
  Zdjęcia: Magdalena Czarnecka Zdjęcia: Dariusz Małkowski

  Tam, gdzie rosną sekwoje

  John Muir twierdził, że „najprostsza droga do wszechświata prowadzi przez leśne ostępy”. W 1868 r. w San Francisco poprosił, by skierowano go „gdziekolwiek, gdzie jest dziko”. Trafił w Góry Śnieżne, w Sierra Nevada. 22 lata później, w dużej mierze dzięki staraniom tego obrońcy amerykańskiej przyrody, utworzono tam Park Narodowy Yosemite.

  W najpiękniejszym parku Ameryki Północnej wszystko musi być NAJ. Najwyższe wodospady, najpotężniejsze granitowe ostańce, największe drzewa. Niestety, jest także wyjątkowo tłoczno. Rocznie przyjeżdża tu 3,5 miliona osób.

 • Robert Szewczyk
  Zdjęcia: Robert Szewczyk

  Zamczyska ze skały i mgły

  Anglia to kraj, gdzie mit, legenda i historia przeplatają się wzajemnie. Tutaj mury prastarych zamczysk postawione są na fundamentach jeszcze starszych grodów, których budowniczowie zaginęli w mrokach czasu. Za budulec na stodoły służą resztki rzymskich fortów. Jedną z krain szczególnie mocno naznaczonych przez dzieje jest północno-wschodni kraniec Anglii – Nortumbria.

 • Jacek Będkowski
  Zdjęcia: Damiano Levati

  Odkryć Alpy na nowo

  Dla Hervé Barmasse’a wyznaczenie nowej drogi wspinaczkowej to przede wszystkim szansa na przeżycie prawdziwej przygody. Jak sam przyznaje, we współczesnym alpinizmie emocje i pragnienie poznania ustąpiły miejsca rywalizacji i wyczynowi. Coraz większa liczba wyciągów, schronisk górskich i łatwiejszy dostęp do gór znacznie ograniczyły możliwość odkrycia czegoś nowego w Alpach. Mimo to Barmasse postanowił pokazać, że tam, gdzie narodził się alpinizm, wciąż jeszcze można znaleźć miejsca, w których alpinista jest z górą sam na sam.

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk