Numer archiwalny / Maj 2006

Jesteś tutaj: Strona główna2006Maj

 • Europa Bułgaria
  Robert Sendek
  Zdjęcia: Krzysztof Mania

  Natchnienie Orfeusza

  Wybrzeże Bułgarii łączy czar morza, które wdziera się w ukryte zatoczki i na złote plaże, ze wzgórzami pokrytymi winnicami i sadami, które sięgają w głąb toni palcami przylądków i półwyspów. A miasta? Powstały w miejscu stykania się różnych kultur, różnych narodów, zadziwiają nastrojem, zaskakują przeszłością, zdumiewają słońcem i kolorem morza. O bułgarskim wybrzeżu i jego historii można by długo...

 • Ameryka Północna Dania/Grenlandia
  Marek Chechłacz
  Zdjęcia: Marek Chechłacz

  Życie spod lodu

  Grenlandia

  Kilka lat temu, myszkując po bibliotecznych półkach, natrafiłem na małą książeczkę jakiejś krajoznawczej serii. Jej tematem była relacja z wyjazdu na Grenlandię. Książki nie wypożyczyłem, ale to, co zdążyłem wyczytać oparty o regał, zapadło mi głęboko w pamięć. Zwłaszcza opis grenlandzkiej miejscowości, w której co kilkadziesiąt minut jest małe trzęsienie ziemi. I nie wynika ono wcale z jakichś szczególnych uwarunkowań geologicznych w tamtym rejonie. Po prostu w pobliżu ogromny grenlandzki lądolód dochodzi do oceanu i łamie się na monstrualne bryły wpadające do wody i to ten proces powoduje wstrząsy w całej okolicy.

 • Europa Hiszpania
  Tomasz Borkowski
  Zdjęcia: Tomasz Borkowski Zdjęcia: Grzegorz Śmiałowski

  Zieloną krainą

  PRZEZ PIRENEJE KRAJU BASKÓW

  „Polacos?!” – dziwił się Bask, napotkany w odludnych górach, gdzie dotąd jedynymi towarzyszami wędrówki były nam krążące nad głowami sępy. Skąd się tu wzięli Polacy? Pytanie w istocie zasadne, bo w Polsce o miejscu naszego spotkania słyszał mało kto. Dlaczego więc akurat tu się znaleźliśmy? Zadecydował przypadek, jednak trafniejsza odpowiedź powinna brzmieć: „Bo warto”.

 • Europa Litwa
  Jarosław Pokrzywnicki
  Zdjęcia: Jarosław Pokrzywnicki Zdjęcia: Mariusz Jachimczuk

  Z naturą w zgodzie

  Naród litewski od zarania dziejów szanował przyrodę. Jeszcze za czasów pogańskich niezliczone legendy i podania sławiły różnorodne siły i zjawiska natury. Dziś obszary chronione na Litwie zajmują aż 11,5 procent jej powierzchni. Składa się na nie pięć parków narodowych, co na tak mały kraj jest imponujące, oraz trzydzieści tak zwanych parków regionalnych.

   

  Spośród zróżnicowanych pod względem ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego kraju parków narodowych Litwy: Auksztockiego, Dzukijskiego, Žemaitijskiego (Żmudzkiego), Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej i Trockiego Historycznego Parku Narodowego – wyróżnia się ten piąty, chroniący raczej krajobraz kulturowy i unikatowe zjawiska o charakterze etnograficznym.

 • Afryka Namibia
  Hanna Libura
  Zdjęcia: Hanna Libura

  Ludzie ochrą malowani

  HIMBA, NOMADZI NAMIBII

  Kaokoland to górzysta, półpustynna kraina w Namibii, rozciągająca się pomiędzy okrytym złą sławą grobowca statków Szkieletowym Wybrzeżem a księżycowym krajobrazem Damaralandu. Na północy sięga aż po Angolę, gdzie graniczna rzeka Kunene tworzy malownicze wodospady Epupa. Ta niezbyt gościnna ziemia jest ojczyzną nomadów Namibii – ludu Himba.

 • Europa Szwecja
  Michał Witkiewicz

  Małe i piękne

  Blekinge

  Blekinge – tu odkryć można piękną i niepospolitą naturę, niecodzienne miejsca historyczne, zabytkowe dzielnice miast z różnych epok, a wakacyjne festyny, znane festiwale oraz niepowtarzalna atmosfera portów rybackich i żeglarskich przystani dodają uroku temu niewielkiemu regionowi Szwecji.

  Doskonałym sposobem na poznawanie licznych atrakcji województwa Blekinge jest rower. Gęsta sieć szlaków pokrywa ten obszar prawie w całości. Główna trasa, o długości 160 kilometrów, została poprowadzona równoleżnikowo przez ważniejsze miasta i miejscowości regionu. Dodatkowo każda gmina posiada wspaniale rozwinięte lokalne szlaki pieszo-rowerowe, a w każdym mieście są specjalne drogi i parkingi przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów.

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk