Numer archiwalny / Wrzesień 2005

Jesteś tutaj: Strona główna2005Wrzesień

 • Azja Armenia
  Ruben Atoyan
  Zdjęcia: Bartosz Musiałowicz

  Kamienie i słowa

  ARMENIA

  Pierwsze kroki na armeńskiej ziemi to dla przybysza uzasadniony powód do emocji. Tutaj, w cieniu biblijnej góry Ararat, czeka go wiele spotkań z zamierzchłą historią.

  Armenia to kamienie i jeszcze raz kamienie. Nie bez powodu poeta Osip Maldensztam nazywał ją krajem „krzyczących kamieni”. Z kamieni – granitu, bazaltu, rozmaitych odcieni armeńskiego tufu – zbudowane są katedry i kościoły, a także pałace i zwykłe budowle, a nawet drogi. Różowe, pomarańczowe, fioletowe, czarne kamienie oprawione są w zieleń Doliny Ararackiej i błękit jeziora Sewan.

 • Europa Portugalia
  Krystyna Słomka
  Zdjęcia: Joanna i Marek Rycharscy

  Gdzie ziemia się kończy...

  Cabo da Roca

  Na zachodzie Portugalii ziemia urywa się nagle, sto czterdzieści metrów niżej ginąc w oceanie. Na Cabo da Roca dla współczesnych kończy się kontynent Europy – dla starożytnych w tym miejscu kończyła się Ziemia.

  Skała Gibraltaru dla śródziemnomorskich żeglarzy była jednym z dwóch słupów podtrzymujących nieboskłon na końcu świata. Krążące opowieści o morskich demonach i potworach unicestwiających statki, które odważyłyby się za Słupy Heraklesa choćby wychynąć, ograniczały żeglugę do granic Morza Śródziemnego.
  Wprawdzie Fenicjanie pierwsi – pokonując lęk przed nieznanym – odważyli się je opuścić, lecz w owych wyprawach handlowych nie tracili z oczu brzegów.

 • Azja Turcja
  Jarosław Pokrzywnicki

  Rzym Wschodu

  Stambuł

  Miasto nad Bosforem było stolicą trzech światowych potęg: cesarstwa rzymskiego, cesarstwa bizantyńskiego i wielkiego imperium Turków osmańskich. Nazywano je Bizancjum, Konstantynopol i Stambuł. Przez blisko tysiąc lat Stambuł był najważniejszym miastem zarówno dla Zachodu, jak i Bliskiego Wschodu. Pomostem łączącym Europę z Azją.

  Kiedy w 1923 roku siedziba rządu, agendy rządowe i ambasady zostały przeniesione do Ankary, Stambuł po raz pierwszy od szesnastu wieków przestał pełnić funkcję stolicy. Mimo to pozostał największym miastem Turcji, jej stolicą kulturalną i ekonomiczną.

 • Europa Ukraina
  Bruno Koper
  Zdjęcia: Bruno Koper

  Przez Kresy do Odessy

  Można by przypuszczać, że Ukraina i Mołdawia nie są ciekawym miejscem na ziemi dla kogoś, kto sam czy w grupie, samochodem, autobusem czy na rowerze szukałby egzotycznej przygody. Ktoś kto tak myśli, popełnia błąd.

   

  Gdy przejeżdża się przez polską granicę w Medyce, to po jej drugiej stronie, w Szegini, nie tylko wkraczamy do innego kraju, gdzie odmienne są mundury, język czy alfabet. Wjeżdżamy po prostu w inną epokę.

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk