Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2014-09-01

Artykuł opublikowany w numerze 09.2014 na stronie nr. 94.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Piech,

W świetle codzienności


Indie Indie / Azja
Świat w obiektywie

Indie to kraj kontrastów, ogromny tygiel kulturowy, etniczny i religijny. Są tu najnowocześniejsze miasta na świecie i obszary całkowicie oderwane od cywilizacji. I ludzie – to właśnie oni, ich codzienne życie, praca, radości i troski były inspiracją dla tego reportażu.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Radżastan, odpoczynek po pracy. Życie tu nie jest łatwe, a głowa rodziny wykonuje wszystkie prace gospodarskie nawet w 50-stopniowym upale.

 

 

 

Placki naan to podstawa kuchni w Radżastanie. To niezwykle proste i smaczne danie, które robi się jedynie z mąki i wody oraz przypraw. Najstarsza kobieta w domu przygotowuje je przed każdą kolacją.

 

 

 

Kampania wyborcza w „najludniejszej demokracji świata” zawitała także do górskich wiosek w Uttarakhand. W polu zielonego groszku powiewa flaga Indii oraz jednej z partii politycznych.

 

 

 

W Radżastanie praca na roli nie jest zmechanizowana. Wyrób narzędzi gospodarskich to codzienność, a kowal to potrzebny zawód.

 

 

 

Maszyna do szycia to prawdziwy rarytas w Uttarakhand. Do posiadaczki tego sprzętu pielgrzymują kobiety z wszystkich okolicznych wiosek, marzące o pięknym, kolorowym sari.

 

 

 

Do najstarszej córki należy większość obowiązków domowych, w tym pranie dla całej rodziny. Odbywa się ono na skraju rzeki, gdzie praczki wspólnie śpiewają, umilając sobie ciężką pracę w ogromnym upale.