Miesięcznik Poznaj Świat

Galeria

DÍA DE MUERTOS

Agnieszka Borkowska

DÍA DE MUERTOS

MEKSYK

 

Meksykańska tradycja obchodzenia Dnia Zmarłych wywodzi się jeszcze z czasów prekolumbijskich. Jest to nie tylko uroczystość poświęcona tym, którzy odeszli, ale przede wszystkim święto więzi rodzinnych. W tym czasie rodziny przychodzą na groby swoich bliskich i z nimi biesiadują. Częstują ich tym, co najlepsze: mandarynkami i napojami, w tym alkoholem.

WPUSZCZENI W KANAŁ

Anisim Fomiczow

WPUSZCZENI W KANAŁ

WŁOCHY

 

Wąskie uliczki, co kilkaset metrów mosty przerzucone nad kanałami, brak samochodów, skuterów i rowerów – to Wenecja. Jest tu 170 kanałów, liczących ok. 100 km, oraz ponad 400 mostów, mostków i kładek. Największą atrakcją miasta, oprócz architektury, są gondole. To wąskie łódki przypominające duże kajaki. Gondolierzy podczas wiosłowania opowiadają o historii Wenecji i śpiewają włoskie piosenki. Ze względu na stosunkowo wysoką cenę takie wycieczki są przeznaczone raczej dla turystów. Do codziennych dojazdów służą dużo tańsze tramwaje wodne. Poziom wody w mieście czasami podnosi się do wysokości 2 m, co widać po śladach na ścianach budynków, dlatego pomieszczenia mieszkalne zaczynają się od pierwszego piętra.

POGODNA SAMOTNIA

Katarzyna Preuss

POGODNA SAMOTNIA

POLSKA

 

Poszukiwania jesieni w górach zaczęłam od Karkonoszy. W ciągu tego weekendu pogoda była bardzo różna. Był huraganowy wiatr, deszcz i mgła. Kiedy zaczęło się przecierać, postanowiłam, że pójdę nad Samotnię, a tam przywitała mnie piękna aura. Zdjęcie przedstawia schronisko Samotnia z Kotłem Małego Stawu.

MIASTO DUCHÓW

Anita Czyżykiewicz

MIASTO DUCHÓW

NAMIBIA

 

Kolmanskop było osadą niemiecką powstałą przy kopalni diamentów. Inżynierowie przybywali do niego z jedną walizką, a na miejscu otrzymywali wszystko, co potrzebne do życia. Był teatr, sala gimnastyczna, kręgielnia, a nawet fabryka lodu. Po zamknięciu kopalni w ciągu kilkunastu lat pustynia wchłonęła miejscowość. Dziś budynki toną w piasku, a miasteczko jest gotową scenografią do filmu o niszczycielskiej sile przyrody.

WIDOK ULOTNY

Zdzisław Spyra

WIDOK ULOTNY

GRUZJA

 

Gudauri to kurort narciarski leżący na wysokości 2200 m n.p.m. Miejsce oferuje spektakularne górskie panoramy, w tym na jeden z najwyższych szczytów Kaukazu – Kazbek (5033 m n.p.m). W ten malowniczy kadr świetnie wpisał się paralotniarz – z jego perspektywy widok musiał być jeszcze bardziej niesamowity.

GÓRY ROSNĄ W SŁOŃCU

Anna Dąbrowska

GÓRY ROSNĄ W SŁOŃCU

POLSKA

 

Szeroki grzbiet Połoniny Caryńskiej w zimowej aurze. Za nią w oddali masyw Tarnicy. W świetle słońca odnosi się wrażenie, że jesteśmy w górach większych niż w rzeczywistości.

W DRODZE NAD OCEAN

Artur Gorzelak

W DRODZE NAD OCEAN

ROSJA

 

Wygląda, że podróż odbywa się na saniach, ale… skuter ciągnie podczepione doń metalowe wagoniki.

NAJSMACZNIEJ W CAŁEJ AMERYCE

Maria Giedz

NAJSMACZNIEJ W CAŁEJ AMERYCE

SALWADOR

 

Wzdłuż nabrzeża Puerto de La Libertad znajduje się wiele restauracyjek, gdzie można zjeść najróżniejsze potrawy z owoców morza. Jako przystawka króluje ceviche z małży i krewetek, właśnie przyrządzane przez tych panów. To z Portu Wolności jest najsmaczniejsze w całej Ameryce Środkowej.

Między życiem a śmiercią

Jan Skwara

Między życiem a śmiercią

INDIE

 

Pojechałem do Waranasi, jednego z najświętszych indyjskich miast, by odszukać owianych złą sławą aghori. Obiegowe opinie, przedstawiające ich jako kanibali, szaleńców, koprofagów i ekspertów od czarnej magii, budziły trochę strachu. Postanowiłem więc sprawdzić, jak wygląda prawda.

HANDEL RYTUALNY

Marta Musidłowska

HANDEL RYTUALNY

MAROKO

 

W targowaniu się marokańscy handlarze nie mają sobie równych, a cały proces ma rangę rytuału kulturowego, którego brak może uchodzić za nieuprzejmość. Dla niedoświadczonego turysty pojedynek ten zwykle kończy się cieńszym portfelem i cięższym plecakiem.

KANAŁEM PRZEZ KRÓLESTWA

Anna Marchlik

KANAŁEM PRZEZ KRÓLESTWA

HISZPANIA

 

Jedną z atrakcji placu Hiszpańskiego jest płynący przez środek kanał. Można wynająć łódkę i przepłynąć m.in. pod czterema mostkami, które symbolizują dawne hiszpańskie królestwa.

CIĘTA JAK OSA

Anna Tucznio

CIĘTA JAK OSA

POLSKA

 

Klecanki są zaliczane do rodziny osowatych (Vespidae). Pomiędzy nimi a osami właściwymi występują pewne różnice, jak choćby ta, że gniazda klecanek są otwarte. Wspólne natomiast dla tych owadów jest to, że ich użądlenia są bardzo bolesne.

Znaleziono: 1610 (12 na stronie)