Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 10.2020

Numer 10.2020


Fotoforum Najlepsze zdjęcia naszych Czytelników str. 4

Polska str. 8
Kamperem przez 2020.
Mikołaj Gospodarek

USA str. 18
Big Sur, marzenie o wolności.
Aleksandra Synowiec

Togo str. 26
To mały i biedny kraj, ale jego mieszkańcy się nie poddają.
Elżbieta i Piotr Hajduk

Węgry str. 36
Budapeszt rewolucji.
Michał Kowalczyk

Geoskop str. 44

Poznaj zwyczaj str. 46
Peru od kuchni.
Magdalena Bartczak

Podróżności str. 54
Liść z Ameryki.
Felieton Magdaleny Żelazowskiej

Francja str. 56
Orle Gniazda Pirenejów.
Maciej Węgrzyn
Navigator str. 64

Wyspy Salomona str. 68
Wśród przyjaznych rekinów.
Maria Święcicka

Bośnia i Hercegowina str. 76
Lukomir to wieś na końcu świata.
Nadia Czachowska-Aleksić

Polska nieznana str. 84
Beskidzka pętla.
Felieton Mikołaja Gospodarka

Azerbejdżan str. 86
W perskim skarbcu.
Mirosław Pachowicz

ŚWIAT W OBIEKTYWIE:
Izrael str. 94
Święto Szałasów.
Wojciech Grabowski

Śladami przeszłości str. 104
Gdzie przyroda łączy się ze sztuką.
Felieton Anny Szczęsnej

Outdoor str. 108

Polska, której nie ma str. 112

 

Kamperem przez 2020

Tekst: Mikołaj Gospodarek,

Dzięki tym pojazdom zyskujemy niezależność, a do tego zwiększamy dystans społeczny. Sami stajemy się sterem, żeglarzem i okrętem. Kolorowa jesień w Polsce to wymarzony czas, żeby rozpocząć przygodę i podróż kamperem. Choć wielu przeklina rok 2020, to możemy wyciągnąć z niego niezwykłą naukę.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 8

Big Sur, marzenie o wolności

Tekst: Aleksandra Synowiec,

Po jednej stronie góry. Po drugiej – urwisty klif i rozbijające się o niego fale Pacyfiku. Pośrodku – droga. Słynna jedynka. Jedna z najpiękniejszych tras samochodowych świata. Kręta górska droga nad urwiskiem, dzika natura, bezkres oceanu, rozwiane włosy. No i najlepiej kabriolet. Wszystko jak z amerykańskich reklam.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 18

Nie święci garnki lepią

Tekst: Elżbieta i Piotr Hajduk,

Togo to malutki kraj, jakby na siłę wciśnięty pomiędzy większych sąsiadów. Wąski i długi, rozciąga się z północy na południe na około 600 km. Za to szerokość z zachodu na wschód nie przekracza 100 km. Po wątpliwej jakości jezdniach porusza się niewiele samochodów. Ludzie jeżdżą raczej motorami. Benzyna jest sprzedawana w plastikowych butelkach na przydrożnych straganach.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 26

Budapeszt rewolucji

Tekst: Michał Kowalczyk,

Wybuchło 23 października 1956 r. i było jednym z najważniejszych, a zarazem najtragiczniejszych momentów w dziejach Węgier. Zainspirowani wydarzeniami w Polsce, Madziarzy zaprotestowali przeciwko uciskowi władzy. Wyszli na ulice Budapesztu, zaczynając powstanie, zwane również rewolucją 1956. Na placu Józefa Bema zgromadziły się tysiące.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 36

Peru od kuchni

Tekst: Magdalena Bartczak,

Ten wielki kraj zachwyca nie tylko bogatą kulturą i oszałamiającymi krajobrazami. Jest fascynujący również pod względem kulinarnym, a jego kuchnia wydaje się równie zróżnicowana, jak przyroda. Peru to królestwo smaków, uznawanych za najlepsze i najbardziej wyrafinowane w całej Ameryce Południowej. Trzecie największe państwo na kontynencie rozciąga się na ponad 1,2 mln km2.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 46

Orle Gniazda Pirenejów

Tekst: Maciej Węgrzyn,

Gdy słyszymy o zamkach we Francji, na myśl przychodzi Dolina Loary i bajkowe châteaux wzniesione w tamtym rejonie. Na południu kraju znajdziemy jednak mniej znany i bardziej surowy, ale równie fascynujący szlak warowni katarów – średniowiecznych heretyków, których dzieje współczesna Oksytania stara się przekuć na turystyczną atrakcję.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 56

Wśród przyjaznych rekinów

Tekst: Maria Święcicka,

– Łelkam! Łelkam! – usłyszałam, stawiając po raz pierwszy stopę na Wyspach Salomona. Mieszkańcy posługują się pidgin English, czyli łamanym angielskim, a łączna powierzchnia kraju jest równa wielkości przeciętnego polskiego województwa. Choć nie jestem wilkiem morskim, nie brakuje mi odwagi. Kiedy otrzymałam propozycję rejsu żaglówką z Australii na Wyspy Salomona, nie zastanawiałam się dwa razy.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 68

Wieś na końcu świata

Tekst: Nadia Czachowska-Aleksić,

Słynne Sarajewo i piękny Mostar – to najbardziej znane miejscowości Bośni i Hercegowiny. Polacy odwiedzają je najczęściej przy okazji pobytu w Chorwacji. Jest jeszcze Medziugorie – popularny cel pielgrzymkowy. Tylko nieliczni docierają do biednych, ale niezwykle urokliwych, starych wsi. Najpiękniej usytuowaną z nich jest Lukomir.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 76

W perskim skarbcu

Tekst: Mirosław Pachowicz,

Chciałem się dostać do Gandży. Było majowe, zielone, leniwe popołudnie. Ruszyliśmy busem względnie punktualnie i z wieloma pustymi siedzeniami. Trasą, która wiodła najpierw w dół, od przedgórza Wielkiego Kaukazu w kierunku wielkiego Zbiornika Mingeczaurskiego, a dalej – do głównej drogi łączącej Baku z Gandżą, drugim największym miastem kraju. Miejscem o bardzo ciekawej historii.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 86

Izrael Izrael / Azja Świat w obiektywie

Święto Szałasów

Tekst: Wojciech Grabowski,

W Mea Shearim, dzielnicy Jerozolimy zamieszkanej przez chasydów, od wczesnego rana do późnego wieczora słychać stukanie wbijanych gwoździ, piłowanie, szlifowanie. To oznacza, że zbliża się Sukot – Święto Szałasów, zwane też Kuczkami lub Świętem Plonów. Żydzi dziękują za zebrane plony, proszą o deszcz i udane zbiory w następnym roku.

Artykuł opublikowany w numerze 10.2020 na stronie nr 94

Liczba artykułów: 10