Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2016-01-01

Artykuł opublikowany w numerze 01.2016 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Jakub Śliwa,

Epifania w Abisynii


Słynne kościoły w Lalibeli są tłumnie odwiedzane przez turystów, jednak to przede wszystkim miejsca kultu. W czasie święta Timkat, czyli Objawienia Pańskiego, małe miasteczko zapełnia się wiernymi z najodleglejszych zakątków kraju. W Etiopskim Kościele Ortodoksyjnym Epifania obchodzona jest jako upamiętnienie chrztu Jezusa w rzece Jordan i przypada na 19 stycznia.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 


Procesję poprzedzają modlitwy oraz całonocne wspólne czuwanie w blasku świec.

 

 


Gdy nastaje dzień, gasną świece, lecz pielgrzymi nie przestają modlić się, dopóki słońce nie wzejdzie wysoko.

 

 


Uroczystości trwające trzy dni rozpoczynają się wyniesieniem kopii Arki Przymierza z poszczególnych kościołów oraz procesją z tańcami i śpiewem przy akompaniamencie muzyki.

 

 


Dla wiernych oraz pielgrzymów licznie przybywających do Lalibeli święto, oprócz modlitwy i skupienia, jest również okazją do miłego spędzenia czasu.

 

 


Po całonocnym czuwaniu i modlitwach kapłani dokonują uroczystego poświęcenia wody, która służy wiernym do symbolicznego odnowienia sakramentu chrztu.

 

 


Oprócz oczyszczającej modlitwy i umocnienia wiary poprzez symboliczne odnowienie chrztu dla uczestników uroczystości bardzo ważne jest poczucie więzi i jedności.

 

 


Kiedy portugalski misjonarz Francisco Alvares w 1521 roku ujrzał skalne kościoły, postanowił nie opisywać ich zbyt szczegółowo w relacji z podróży, by nie zostać posądzonym o nadmiar wyobraźni. Bo któż uwierzyłby, że w ludzkiej mocy jest wydrążenie w skalnym monolicie świątyni o powierzchni 800 m2? Według legendy kościoły pomogli budować aniołowie.