Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2016-10-01

Artykuł opublikowany w numerze 10.2016 na stronie nr. 86.

Tekst i zdjęcia: Serdar Comez,

Czas się zatrzymał w Gaziantep


Turcja Turcja / Azja
Świat w obiektywie

Gaziantep jest największym ośrodkiem przemysłowym i handlowym w południowo-wschodniej Turcji. To miejsce pełne czaru, z hammami, karawanserajami i bazarami, gdzie rzemieślnicy wyrabiają miedziane naczynia tak samo, jak 500 lat temu.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

W mieście wszyscy się znają, kwitnie kultura sąsiedzka i wspólne są pewne zwyczaje. Należy do nich wypuszczanie dzieci na ulicę, by razem się bawiły.

 

 

Turcja jest wielkim placem budowy, ciągle coś się wyburza. Najstarsze domy ustępują miejsca nowym. Gruzowiska to powszechny widok.

 

 

Kopuła tureckiej łaźni – hammanu. Świetliki wpuszczające snopy światła wyglądają z daleka jak olbrzymie jeżozwierze.

 

 

Muzeum mozaiki Zeugma wzięło nazwę od miasta założonego przez jednego z wodzów armii Aleksandra Wielkiego. To największe tego typu muzeum na świecie. Znajduje się tu mozaika Cygańska Dziewczyna – symbol miasta znany każdemu mieszkańcowi Turcji.

 

 

Zabudowa starego Gaziantep to labirynty uliczek z ciasno rozmieszczonymi, przylegającymi do siebie domami. Podwórza są niewielkie, dlatego uliczki nawet zimą są pełne grających w piłkę dzieci.

 

 

Turecka kawa na ogniu – to popularna metoda parzenia tego napoju w Anatolii. W restauracjach serwuje się ją po posiłku za darmo, by klient poczuł się jak gość. Gaziantep jest jednym z najważniejszych producentów miedzianych czajników zwanych cezve.

 

 

Miedziane pojemniki na wodę i jogurt są jednym z najpopularniejszych wyrobów kotlarzy ze starego bazaru.