Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2016-12-01

Artykuł opublikowany w numerze 12.2016 na stronie nr. 94.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Kozdraś,

Wielkie hinduskie wesele


Indie Indie / Azja
Świat w obiektywie

Wesele w Indiach to starcie tradycji i pędu ku nowoczesności. Na czas zaślubin proza życia znika na parę dni za kolorytem bajkowych sari i hukiem bębnów. Choć ekstrawaganckie zaślubiny to uniwersalny fenomen, te indyjskie pod każdym względem wydają się iść o krok dalej.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Para młoda – Roopan i Aashish – w tradycyjnych strojach to symbol witalności młodej indyjskiej gospodarki. Ona pracuje dla zagranicznego funduszu inwestującego w Indiach, a on prowadzi firmę wprowadzającą na rynek niemieckie urządzenia do produkcji biogazu.

 

 

Wesele odbywa się w Deogarh Mahal – bajkowym pałacu kilka godzin drogi od Jaipuru i Udaipuru – mimo że para młoda mieszka w oddalonym o blisko dwa tysiące kilometrów Bangalore. Wesele w tradycyjnym pałacu w Radżastanie jest uznawane za bardziej romantyczne niż impreza w luksusowym hotelu w jednej z indyjskich metropolii.

 

W trakcie ceremonii zaślubin goście obowiązkowo muszą zakryć głowę. W tym celu wynajęto kilkaset pomarańczowych i fioletowych turbanów oraz kilku mężczyzn pomagających z wiązaniem.

 

 

 

Młoda para w trakcie ceremonii ślubnej wielokrotnie obchodzi kapłana czytającego ze świętej księgi. Ceremonia odbywa się w ostatni, trzeci dzień uroczystości. Na wesele panna młoda kupuje kilka bogato zdobionych sukien o łącznej wartości kilku tysięcy dolarów.

 

 

Tradycją jest, że goście weselni w ramach prezentu dla pary młodej wspólnie przygotowują taniec i wykonują go na weselu w przeddzień zaślubin. W tym przypadku międzynarodowa grupa przyjaciół pana młodego przygotowuje występ pod okiem jego kuzynki.

 

 

W drodze z pałacu do świątyni, w której odbywają się zaślubiny, goście zagrzewani są do zabawy przez grupę bębniarzy. Dłonie i ręce kobiet pokrywają misterne wzory malowane henną.

 

 

 

Dystyngowana, brodata starszyzna to rodzina panny młodej pochodząca z położonego na północy Indii Czandigarhu...

 

 

...wraz z nowym pokoleniem.