Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2017-05-01

Artykuł opublikowany w numerze 05.2017 na stronie nr. 98.

Tekst i zdjęcia: Elwira Szczecian,

Brunatna rzeczywistość


Polska Polska / Europa
Świat w obiektywie

Elektrownia Bełchatów to jedna z największych na świecie, o ile nie największa, elektrowni węglowych, do której przynależy odkrywkowa kopalnia – dziura w ziemi o powierzchni 50 km2 i głębokości 300 m. Od ponad 40 lat elektrownia wypuszcza w atmosferę 37 mln ton CO2 rocznie. Z odpadów kopalnianych została stworzona najwyższa w Europie sztuczna góra Kamieńsk, na której powstał stok, wyciąg narciarski i turbiny wietrzne.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

Dzięki dochodom z kopalni gmina Kleszczów jest od lat najbogatsza w Polsce. Oferuje swoim mieszkańcom darmowe: kursy formacyjne, opiekę medyczną, w tym natychmiastowy dostęp do specjalistów, dentystę, wodę, dofinansowania dla dzieci itd. Ulgi podatkowe, tania energia oraz niskie ceny gruntu wyposażonego we wszystkie media przyciągają inwestorów.

 

 

Gigantyczne maszyny ładują węgiel. Polska jest jego największym producentem w Europie.

 

 

Odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Koniec wydobycia jest przewidziany na 2050 r. Kopalnia będzie wypoziomowana do 100 m i zalana. Powstanie największe sztuczne jezioro Polski. Na jego dnie zostanie porzucona koparka jako atrakcja dla nurków. Dookoła zbiornika powstanie kompleks rekreacyjny. Już dziś w okolicach kopalni znajduje się wiele hoteli i miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów.

 

 

Zbiornik wód spadowych z kopalni. Woda ma zbyt wysokie PH i kąpiel w niej nie jest zalecana, ale latem można wynająć rower wodny lub kajak. Mimo surrealistycznego pejzażu przyjeżdża tu wielu wczasowiczów. W 2009 r. powstał kompleks rekreacyjny, w którym jest kręgielnia, biblioteka, audytorium, sala gier, spa, baseny, siłownia, można wynająć rower, a nawet wykupić zabieg chirurgii estetycznej.

 

 

Miliony ton węgla czekają na załadunek. Elektrownia zaspokaja 20 proc. zapotrzebowania energetycznego kraju.

 

 

Bełchatów, widok z osiedla mieszkaniowego. Miasto nie leży w gminie Kleszczów, więc nie korzysta z przywilejów jej mieszkańców.

 

 

Zbiornik Rogowiec nocą, w tle elektrownia pracuje nieprzerwanie. 45 tys. osób umiera rocznie w Polsce z powodu powikłań związanych z zanieczyszczeniem powietrza.