Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2017-07-01

Artykuł opublikowany w numerze 07.2017 na stronie nr. 94.

Tekst i zdjęcia: Karol Nienartowicz,

Pejzaż w wielkim mieścieŚwiat w obiektywie

Ikona Nowego Jorku i całej Ameryki: Statua Wolności na Liberty Island. Najlepszy widok na posąg i zabudowania Dolnego Manhattanu roztacza się podczas rejsu, kiedy prom opływa wyspę.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Nowy Jork przyciąga nie tylko turystów z całego świata, lecz także fotografów. Reportażysta odnajdzie tu niewyczerpaną kopalnię motywów. Jednak sięgające chmur wieżowce, ogromne mosty nad szerokimi wodami i tętniące życiem ulice to także wdzięczny temat dla fotografii pejzażowej – w Nowym Jorku nieco rzadziej spotykanej.

 

 

Most Brookliński największe wrażenie robi nocą, ale wspaniale wygląda również w pierwszych promieniach wschodzącego słońca.

 

 

Panorama z wieżowca Top Of The Rock z widokiem na Empire State Building i World Trade Center po zachodzie słońca.

 

 

 

Charakterystycznym elementem panoramy Nowego Jorku, oglądanej z wieżowca Empire State Building, jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta: Flatiron Building, trójkątny wieżowiec z 1902 r.

 

 

 

Panorama Central Parku z tarasu na szczycie drapacza chmur Top Of The Rock. Platforma widokowa to obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto po raz pierwszy odwiedza Nowy Jork.

 

 

 

Brooklyn Bridge Park to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród fotografów pejzażu w Nowym Jorku. Szczególnie lubianym kadrem są pale wystające ponad wody East River na tle drapaczy chmur Dolnego Manhattanu.

 

 

 

Zachody słońca szczególnie urokliwie prezentują się w rejonie nabrzeży Long Island City, na rubieżach okręgu Queens, skąd jak na dłoni widać wspaniałą panoramę najeżonego wieżowcami Manhattanu.

 

 

 

Panorama zabudowań Manhattanu z Empire State Building o zachodzie słońca. W głębi można dostrzec Statuę Wolności, a z prawej strony rozciągają się zabudowania New Jersey.

 

 

 

Stacja metra i podmiejskich linii między Nowym Jorkiem a New Jersey została otwarta w 2016 r. Powstała w miejscu, gdzie w 2001 r. runęły wieże World Trade Center. Jej budowa trwała 12 lat i kosztowała 4 miliardy dolarów. W ten sposób stała się najdroższą stacją w mieście. Czy jest to najładniejsza ze stacji, czy najbrzydsza – zdania są podzielone.

 

 

 

Z mola w rejonie Long Island City można bez tłumu turystów podziwiać nocną panoramę Manhattanu przeglądającą się w wodach East River.