Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2017-11-01

Artykuł opublikowany w numerze 11.2017 na stronie nr. 92.

Tekst i zdjęcia: Michał Klima,

Kraina żywiołów


Czego nie ma na Islandii? Bezwietrznych poranków, ciepłych nocy, stabilnej pogody i temperatury. Nie ma też powtarzalności, przewidywalności ani nudy. Islandia to kraina ognia, lodu, wiatru i... ogromnego zaskoczenia.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

Wyspa słynie z wiary w elfy, a jaskinie, wzniesienia i wyrzeźbione lodem skały uruchamiają wyobraźnię. I choć za stolicę elfów uznaje się Hafnarfjörður, to w Grundarfjörður, u podnóża góry Kirkjufell, podobno przeznaczono dla nich kilka działek budowlanych.

 

 

Fjaðrárgljúfur to jeden z najbardziej malowniczych kanionów Europy, głęboki na 100 m i długi na 2 km, wydrążony wodą, która tysiącami lat spływa z lodowców. Można go przemierzać zarówno górą, jak i dołem. Z każdej perspektywy wrażenia gwarantowane.

 

 

Na Islandii znajduje się największa na świecie, dziesięciomilionowa populacja maskonurów. Ptaki wdzięcznie przechadzają się po stromych klifach i pozują do zdjęć. Islandczycy wierzą, że maskonury to pośmiertna postać marynarzy, którzy zginęli na morzu.

 

 

 

 

W Látrabjarg wszystko jest „naj”. Najdalej wysunięty na zachód punkt Europy, największy klif Islandii i największe skupisko lęgowe maskonurów. To także najbardziej wietrzna ze wszystkich islandzkich atrakcji turystycznych. Ale też jedna z najpiękniejszych.

 

 

Goðafoss (Wodospad Bogów), który nazwę zawdzięcza przyjęciu chrześcijaństwa przez Islandczyków w 1000 r., znajduje się na północy kraju. Ma 12 m wysokości i 30 m szerokości, i zamyka wody lodowcowe w półpierścieniu często uzupełnianym tęczą.

 

 

Linia brzegowa wyspy jest bogato oznaczona latarniami. Ich światło na przestrzeni wieków pełniło wyjątkową rolę, wskazywało ludziom morza najważniejszą drogę – do domu.

 

 

Koń islandzki występuje tylko tu, gatunek jest obwarowany prawnymi rygorami – każda podróż poza wyspę zamyka drogę powrotu.

 

 

Monumentalne kaniony, potężne wodospady i surowy krajobraz przypominają o tym, że natura rządzi się swoimi prawami i dyktuje warunki, które trzeba zaakceptować.

 

 

Ogromne, błękitne i turkusowe bryły lodu powstają w wyniku pracy lodowca i pochłaniają kolejne oddzielające się od niego partie. Jökulsárlón – laguna lodowcowa z topniejącego lodowca Vatnajökull – potrafi zamrozić w bezruchu i zachwycie.