Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2019-04-01

Artykuł opublikowany w numerze 04.2019 na stronie nr. 94.

Tekst i zdjęcia: Jan Siemiński,

Bretońskie wędrówki


Francja Francja / Europa
Świat w obiektywie

Bretania to kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji. Leży na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Cechuje się wysokimi klifami i fortami, jest też upstrzona latarniami morskimi. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny, z kulminacjami na wznoszących się w centrum wzgórzach d’Arrée. Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Latarnia Saint-Mathieu o wysokości 56 m została zbudowana w 1835 r. Pierwszy punkt sygnalizacyjny dla statków powstał w 1806 r., a obecny kształt latarni został nadany ok. 1906 r. Naprowadza statki w pobliżu wejścia do portu w Breście.

 

 

Zamek La Latte w północno-wschodniej części Bretanii to słynna atrakcja turystyczna. Został zbudowany w XIII w.

 

 

 

Wantowy most Terenez ma 515 m długości i łączy Bretanię z półwyspem Crozon. Ta nowoczesna konstrukcja o zakrzywionym łuku kosztowała 35 mln euro.

 

 

 

Marina w okolicy Perros-Guirec. Otaczają ją charakterystyczne domki z kamienia, które mieszczą sklepiki i kawiarenki. To idealne miejsce, by odpocząć w podroży.

 

 

 

Fort Capucins to skalista wysepka u podnóża klifu na półwyspie Crozon. Jego nazwa pochodzi od skały w pobliżu wyspy, ukształtowanej jak modlący się mnich. Fort został zbudowany w 1848 r. z łupków i granitów. Z lądem jest połączony mostem.

 

 

 

Ruiny opactwa Abbaye Saint-Mathieu de Fine-Terre leżą na przylądku w pobliżu Le Conquet. Obok znajduje się latarnia morska. Według legendy pierwsze opactwo zostało założone w VI w. przez św. Tanguy.

 

 

 

Cap Frehel jest niezwykle popularnym miejscem ze względu na szare, czerwone i czarne wysokie klify oraz różowe piaskowce z widokiem na zieloną wodę. Znajduje się tutaj piękna latarnia morska oraz kaplica Frehel.

 

 

 

Głaz narzutowy w Ploumanac’h z charakterystycznego czerwonego granitu, z którego jest ukształtowana cała linia brzegowa. Obok już niezamieszkany budynek. W niedalekiej odległości znajduje się latarnia morska oraz mała kaplica.

 

 

 

Phare du Petit Minou, latarnia wyznaczająca drogę do portu w Breście. Ma ona czerwone światło ostrzegające przed niebezpiecznym miejscem przy płaskowyżu les Fillettes.

 

 

 

Dzięki 13 km linii brzegowej i trzem piaszczystym plażom Perros jest rajem dla rodzin i fanów sportów wodnych. Oferuje też takie romantyczne widoki.