Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2019-06-01

Artykuł opublikowany w numerze 06.2019 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kozera,

Katedra Marii Panny w Paryżu


Francja Francja / Europa
Świat w obiektywie

Paryż najpiękniej wygląda wiosną, gdy kwitną magnolie i wiśnie. Mój wypad miał w sobie wiele magii, najważniejsze jednak było zwiedzenie Katedry Notre Dame. Trzy dni później wybuchł w niej pożar. Zabytek zostanie odbudowany, lecz niewątpliwie będzie już nieco inny. Zdjęcia zostały wykonane w czwartek 11 kwietnia.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

Katedra przywitała nas biciem dzwonów. Dźwięk unosił się w wąskich uliczkach otaczających wyspę. Turyści zadzierali głowy, wpatrując się w wieże. A dzwony biły, dźwięczały, po chwili coraz spokojniej, wolniej, ciszej. „Bo choćby człowiek w nic nie wierzył, zdarzają się w życiu chwile, kiedy wyznaje się tę wiarę, której świątynia stoi najbliżej”. (Victor Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”)

 

 

Szczytu katedry broniły kamienne gargulce. Ciężko było je dostrzec z placu, ponieważ doskonale wtapiały się w tło budynku. Dopiero z kamiennych wież można było niemal dotknąć posągów, stanąć z nimi oko w oko.

 

 

Posągi miały hipnotyzującą moc. Fantastyczne kształty chimer, pół zwierząt, pół ludzi, baśniowych stworów, przerażały i przyciągały jednocześnie.

 

 

Zadaniem gargulców była obrona przed złem, 387 sztuk tych postaci bezustannie wpatrywało się w miasto. Nietrudno zadać sobie pytanie, ile widziały i co zobaczą jeszcze.

 

 

Miałam szczęście spojrzeć na zabytek w nieco inny sposób, poszukać w nim szczegółów, zachwycić się barwami ogromnych witraży, grą światła, detalami rzeźb, wsłuchać się w dźwięki kroków na posadzkach.

 

 

Z góry roztaczał się zachwycający widok na miasto. Paryż należy bowiem zwiedzać także z innej perspektywy, wówczas można docenić jego magię. Cieszę się, że zdążyłam spojrzeć na miasto z katedry Notre Dame.