Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2019-07-01

Artykuł opublikowany w numerze 07.2019 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Wiktor Baron,

Krajobrazy zza miedzy


Słowacja Słowacja / Europa
Świat w obiektywie

Słowacja, jako kraj położony w większości w Karpatach, dostarcza masę pięknych widoków oraz niezliczoną liczbę zabytków do odwiedzenia. Tym samym jest rajem nie tylko dla fotografów, ale również entuzjastów pieszych wędrówek oraz miłośników dziedzictwa kulturowego.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Wznoszący się ponad czterema dolinami Mały Krywań (1671 m n.p.m.) oferuje rozległą panoramę, m.in. na słowacką Wielką Fatrę oraz przy dobrej widoczności ? na nasz rodzimy Beskid Żywiecki.

 

 

Partizánska Ľupča ? niewielka, licząca niespełna 1300 mieszkańców miejscowość położona w paśmie Parku Narodowego Niżne Tatry. We wsi znajdują się cztery zabytkowe kościoły.

 

 

 

Wag jest największą i najdłuższą rzeką płynąca w granicach Słowacji. Szeroka wstęga z licznymi meandrami jest atrakcją dla entuzjastów spływu tratwami.

 

 

 

Suchy to dolomitowo-wapienny, zarastający kosodrzewiną i drzewami szczyt (1468 m n.p.m.). Z wierzchołka można podziwiać szeroką, górską panoramę Słowacji wraz z doliną Wagu, a nieco poniżej szczytu przysiąść w schronisku Chata pod Suchym.

 

 

 

Zamek Orawski to jedna z największych atrakcji turystycznych na Słowacji, aktualnie mieszcząca Orawskie Muzeum z wieloma ekspozycjami. Ten średniowieczny zamek został zbudowany od szczytu góry w dół.

 

 

 

Wznosząca się nad doliną Orawy budowla jest podzielona na trzy części: zamek dolny, środkowy oraz górny. W tej pierwszej znajdziemy dziedziniec, na który prowadzą aż trzy bramy. Twierdza niejednokrotnie znalazła uznanie filmowców i stała się miejscem akcji wielu znanych produkcji.

 

 

 

Suchy to doskonały punkt widokowy, który umożliwia podziwianie zarówno wschodów, jak i zachodów słońca. Wejście na szczyt jest dość strome, ale krajobraz jest ucztą dla oczu.

 

 

 

Mniej popularny turystycznie rejon Pogórza Spiskiego ma wbrew pozorom sporo do zaoferowania wytrawnemu koneserowi górskich wędrówek. Pasmo Magura Spiska jest w większej części zalesione, jednak liczne polany i wiatrołomy pozwalają na podziwianie przepięknej panoramy.

 

 

 

Wybudowany na wapiennej skale średniowieczny Zamek Spiski uchodzi za największy kompleks zamkowy w Europie Środkowej. Budowlę wraz z okolicznymi zabytkami wpisano na listę UNESCO. Z 19-metrowej wieży można podziwiać Kotlinę Spiską, a przy dobrej widoczności również Tatry.

 

 

 

Położona w dolinie Wagu Żylina ma wiele zabytków o wartości historycznej i artystycznej. Jest otoczona górami ze wszystkich stron, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.