Dimeka to miasteczko zasiedlone głównie przez Hamerów. Można stąd rozpocząć podróż do wiosek zamieszkanych przez ludy doliny Omo. Warto trafić tutaj w sobotę – wtedy odbywa się targ, który jest miejscem spotkań ludzi z wielu odległych osad i różnych plemion.
Dostępny PDF
Młoda niezamężna kobieta. Kiedy bierze ślub, pozbywa się biżuterii, która jest pierwszym prezentem, jaki ofiarowuje nowej rodzinie.
Liście krzewu khat (czuwaliczka jadalna) są ulubionym narkotykiem w Etiopii. Jego działanie jest podobne do amfetaminy. Kobiety z plemienia Hamerów sprzedają khat legalnie.
Niemal wszyscy na targowisku są bogato przystrojeni biżuterią i różnorodnymi ozdobami. Nie tylko kobiety je uwielbiają. Równie chętnie stroją się mężczyźni.
Tykwa to rodzaj jednorocznej pnącej rośliny tropikalnej z rodziny dyniowatych. W Afryce jest powszechnie wykorzystywana i zastępuje naczynia, miski, kubki, butelki, czarki, a nawet nakrycia głowy.
Miejscowa piękność w bogatej biżuterii i równie misternej fryzurze. Metalowe obręcze i ozdoby wokół szyi świadczą o prestiżu i bogactwie.
Większość fryzur u kobiet z plemienia Hamerów wygląda podobnie. Ich włosy są uplecione w setki warkoczyków posklejanych mieszanką ochry i koziego masła.
Miejscowy sklep monopolowy, w którym alkohol własnej produkcji jest sprzedawany w plastikowych butelkach z odzysku. Najczęściej jest to wino miodowe lub piwo z sorgo.
Mężczyźni coraz bardziej upodobniają się do turystów. T-shirty, podkoszulki i okulary przeciwsłoneczne zastępują tradycyjne stroje i akcesoria.
Nie kilogramy i litry, tylko metalowa puszka jest wyznacznikiem dokładnej miary.
Sprzedawczyni ziarna z telefonem w dłoni. Chociaż w dolinie Omo trudno o energię elektryczną, komórki są coraz powszechniejsze w użyciu.