Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2019-10-01

Artykuł opublikowany w numerze 10.2019 na stronie nr. 18.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Stachoń,

Beskid dziki


Beskid Niski jest miejscem, w którym przyroda rządzi się swoimi prawami. I chociaż pojawia się coraz więcej turystów zmęczonych przeludnieniem górskich kurortów, wciąż jeszcze można znaleźć tu spokój oraz spotkać czworonożnych i skrzydlatych mieszkańców tej pięknej krainy.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Rozległe leśne ostępy i graniczące z nimi łąki to idealne środowisko dla jelenia karpackiego. Ten duży i silny zwierz ma się tu bardzo dobrze, a spotkania z nim, szczególnie o poranku, nie należą do rzadkości.

 

 

Czujność nade wszystko, gdy żyje się w krainie wilka i rysia. Sarna (na zdjęciu młody rogacz) to jeden z podstawowych składników diety dużych drapieżników, które regulują jej liczebność. Jest rzadziej widywana niż wszędobylskie jelenie.

 

 

W przeciwieństwie do bardziej znanego i pospolitego bociana białego jego czarny kuzyn, zwany także hajstrą, żyje z dala od ludzi, w najustronniejszych leśnych uroczyskach. Żeruje na strumieniach i potokach oraz na niewielkich rozlewiskach powstających w wyniku działalności bobrów.

 

 

Łasica czy gronostaj? Te podobne do siebie, niezwykle ruchliwe zwierzątka bardzo trudno rozróżnić w terenie. Cechą rozpoznawczą jest czarna końcówka ogona charakterystyczna dla gronostaja. Jednak gdy spotkanie jest krótkie i zwierzątko nie zaprezentuje się w pełnej krasie, gatunek pozostaje zagadką.

 

 

Orlik krzykliwy przypomina sylwetką znacznie rzadszego i większego orła przedniego. W Beskidzie Niskim znajduje dogodne warunki do życia oraz rozmnażania się i należy do najliczniejszych tu ptaków drapieżnych. Chętnie poluje na świeżo skoszonych łąkach, na których poszukuje polnych gryzoni, zjada także żaby, a nawet węże.

 

 

W lasach Beskidu Niskiego występują wszystkie duże drapieżniki: niedźwiedź, wilk, ryś, żbik. Wilki żyją tu od wieków, mając do dyspozycji ogromne obszary leśne, obfitujące w zwierzynę płową, którą się żywią.

 

 

Tajemniczy, stary, bukowy las na stokach Lackowej. Jedna z tras wiodących na szczyt należy do najbardziej stromych, poza Tatrami, szlaków w polskich górach.

 

 

Lis to najpospolitszy czworonożny drapieżnik zamieszkujący lasy i zagajniki. W Beskidzie Niskim musi mieć się na baczności, bo przychodzi mu żyć w sąsiedztwie wilka i rysia, dla których może być smacznym kąskiem.

 

 

Puszczyka uralskiego – jednej z największych naszych sów – w Beskidzie Niskim jest najwięcej w Polsce. Ze względu jednak na rozległość i niedostępność terenu niełatwo o spotkanie z tym pogromcą leśnych gryzoni.

 

 

 

Malowniczy świt nad Lackową – najwyższym szczytem polskiej części Beskidu Niskiego (997 m n.p.m.). Charakterystyczna kopulasta sylwetka tej góry jest doskonale widoczna z wielu okolicznych wzgórz. Zdjęcie zostało wykonane na drodze z Izb do Mochnaczki.