Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2013-03-01

Artykuł opublikowany w numerze 03.2013 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Janusz Kafarski,

Między niebem a morzem


Wyspy Owcze Wyspy Owcze / Europa
Świat w obiektywie

WYSPA JAK FLET
Kalsoy to dziewiąta co do wielkości wyspa archipelagu. Ze względu na wąski kształt nazywana jest Fletem. Są tu tylko niewielkie wioski połączone szosą, która prowadzi przez 5 tuneli o łącznej długości 5416 m. Na zdjęciu kotlina i osada Trøllanes, którą na stałe zamieszkuje 19 osób. Skalna ściana odgradza dolinę od reszty wyspy. W tle, po lewej stronie zdjęcia, widać przylądek Kunoyarnakkur. Ma on wysokość 819 m, co czyni go najwyższym przylądkiem w Europie i jednym z najwyższych na świecie.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

 

ŚCIANA NIEWOLNIKÓW
Jedną z krajobrazowych atrakcji wyspy Vagar jest 148-metrowy klif Trælanípan (Ściana Niewolników). To miejsce, z którego w czasach wikingów zrzucano niezdolnych do pracy irlandzkich niewolników.

 

 

 

SPACER NAD WISZĄCĄ SKAŁĄ
Ścieżka wzdłuż jeziora Sørvágsvatn należy do łatwiejszych szlaków wędrownych wyspy Vagar. Prowadzi do wąskiego przesmyku między jeziorem a otwartym oceanem znajdującym się 30 metrów niżej.

 

 

 

PALEC WIEDŹMY
Skała, przez miejscowych nazywana także Palcem Trolla, strzeże wejścia do fiordu na wschód od Sandvagur. Według miejscowej legendy w 1844 roku na szczyt skalnej iglicy wdrapał się młody człowiek. Chciał pomachać żeglującemu poniżej księciu Fryderykowi odwiedzającemu archipelag. Po zejściu zorientował się, że na szczycie zostawił rękawicę. Wdrapał się więc ponownie, jednak schodząc, stracił równowagę i zginął.

 

 

 

NAD RZEKĄ DUŻĄ
Wioska Kvivik na wyspie Streymoy leży w dolnych partiach wzniesienia Elgisfjall. Przez osadę przepływa rzeka Stóra (Duża), dzieląc ją na pół. W 1942 roku odkryto tu pozostałości długiego domu wikingów, datowane na X-XI wiek. Wydobyte w trakcie wykopalisk narzędzia można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Thorshavn, stolicy archipelagu.

 

 

 

POD ORLIM GNIAZDEM
Gasadalur to urokliwie położona wieś w północno-zachodniej części wyspy Vagar, zamieszkiwana przez czternastu stałych mieszkańców. Nad kotliną, w której ulokowana jest osada, góruje najwyższy na wyspie szczyt Arnafjall (Orla Góra – 722 m n.p.m.), a z kotliny spływa do oceanu wodospad Gasadalur. Dzięki wybudowanemu w górach tunelowi od 2004 roku wioska dostępna jest przez cały rok.

 

 

 

JAK U TOLKIENA
To z wyspy Vagar rozpościera się jedna z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych panoram archipelagu. Z wód fiordu Sørvágsfjørður wynurzają się skalne wysepki o nazwach jak z „Władcy Pierścieni”: Drangarnir, Tindhólmur, Gasholmur i wysunięta najbardziej na zachód wyspa archipelagu – Mykines.

 

 

 

PRZEDOSTATNI ODPOCZYNEK
Widok na położoną 350 metrów niżej dolinę i wioskę Gasadalur. Zdjęcie zrobiono w miejscu zwanym Liksteinur, co można przetłumaczyć jako „kamień martwego ciała”. W Gasadalur nie chowano zmarłych, pogrzeby odbywały się na cmentarzu w Bøur. Zmęczeni dźwiganiem ciał żałobnicy zatrzymywali się na odpoczynek właśnie w tym miejscu.