Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 09.2020

Numer 09.2020


Fotoforum Najlepsze zdjęcia naszych Czytelników str. 4

Kambodża str. 10
Polski nauczyciel khmerskich dzieci.
Piotr Wnuk

ŚWIAT W OBIEKTYWIE:
Andy str. 18
Szlakiem, którego nie ma.
Anna Liszewska i Matúš Lašan

Kazachstan str. 28
Turystyka szoku.
Teresa i Andrzej Walczakowie

Chorwacja str. 38
Jachtem po Adriatyku.
Magdalena Banasik

Geoskop str. 46

Honduras str. 48
Majańskie puzzle.
Anna Dąbrowska

Podróżności str. 56
Włos Napoleona.
Felieton Magdaleny Żelazowskiej

Polska str. 58
Z wizytą w Janowie Podlaskim.
Marta Legieć
Navigator str. 66

Gruzja str. 70
Kraina skamieniałych fal.
Zofia Piłasiewicz

Dania str. 80
Kopenhaga śladami Andersena.
Mikołaj Szoszkiewicz

Polska nieznana str. 88
Nim stare stanie się nowe.
Felieton Mikołaja Gospodarka

Ghana str. 90
Piesze safari.
Elżbieta i Piotr Hajduk

Macedonia Północna str. 98
Od Ochrydy do Czarnej Dziury.
Renata Matusiak

Śladami przeszłości str. 106
Nad podziemną rzeką.
Felieton Anny Szczęsnej

Outdoor str. 108

Polska, której nie ma str. 112

 

Uczyłem dzieci Khmerów

Tekst: Piotr Wnuk,

Kiedy wjeżdżam do Kambodży, lokalni pogranicznicy zawsze próbują wymusić łapówkę. Że niby za stempel wbijany w paszport albo za jakąś fikcyjną opłatę administracyjną. Przeważnie chcą dwa lub trzy dolary. Nigdy nie płacę. Wolę odstać swoje i te trzy dolary zostawić w wiosce w lokalnym sklepiku lub zapłacić za posiłek zakupiony na ulicy u kobieciny, która próbuje zarobić na swoje ciężkie życie.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 10

Świat w obiektywie

Szlakiem, którego nie ma

Tekst: Anna Liszewska i Matúš Lašan,

Na świecie jest wiele dobrze znanych i oznakowanych długodystansowych szlaków pieszych. Dlaczego więc nie wybrać się na taki, który oficjalnie nie istnieje? Wędrówka zamienia się tu w walkę z przeciwnościami. Greater Patagonian Trail to trasa prowadząca przez Andy Chilijskie i Argentyńskie. Ma 3 tys. km, wiedzie od stolicy Chile, Santiago, do miasteczka El Chaltén.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 18

Turystyka szoku

Tekst: Teresa i Andrzej Walczakowie,

Dark tourism, czarna turystyka albo turystyka szoku to nowa forma poznawania świata – odwiedzanie miejsc związanych z katastrofami bądź niewyjaśnionymi zjawiskami. Również takimi, które mocno odcisnęły się na współczesnej historii i są na przykład kojarzone z polami bitew, nowymi typami broni, cmentarzami czy obozami zagłady.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 28

Sophi na Adriatyku

Tekst: Magdalena Banasik,

Przygoda zaczęła się w Monfalcone. Nie wiem, kto bardziej się cieszył – my czy nasz jacht Sophi, gdy ujrzał nas po tak długiej przerwie. Po trzech dniach technicznej organizacji byliśmy już na morzu, tnąc dziobem fale w Zatoce Triesteńskiej. Wieczorem napis na falochronie portu poinformował nas, że jesteśmy już na terytorium Chorwacji.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 38

Majańskie puzzle

Tekst: Anna Dąbrowska,

Choć ruiny Copán trudno porównywać do takich kolosów, jak gwatemalski Tikal czy Chichén Itzá w Meksyku, to niewątpliwie mają one moc przyciągania – atmosferą, tajemniczością i nienachalną liczbą turystów. Tutejsze budowle mają 1500 lat i podobnie jak w przypadku większości liczących się majańskich miast, jeszcze nie wszystko zostało odkryte.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 48

Co koń wyskoczy

Tekst: Marta Legieć,

Między drewnianymi, pastelowymi domami spacerowały arabskie księżniczki. I Shirley w towarzystwie męża Charliego Wattsa, perkusisty zespołu The Rolling Stones. Mieli tu swoje ulubione miejsca, do których z chęcią wracali. Janów Podlaski i jego okolice skrywają jeszcze niejedną tajemnicę. Przyjechałam tu bez większych oczekiwań, a wyjeżdżałam zakochana po uszy.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 58

Kraina skamieniałych fal

Tekst: Zofia Piłasiewicz,

Występuje tutaj 660 gatunków roślin, w tym 40 spotykanych tylko na Kaukazie. Żyje 46 gatunków ssaków, 135 – ptaków, 30 – gadów, 20 – ryb i 4 – płazów. Aż 34 gatunki zagrożone wyginięciem znajdują się na liście czerwonej księgi. Niedawno widziano tu lamparta anatolijskiego, choć sądzono, że w Gruzji już dawno wyginęły.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 70

Kopenhaga śladami Andersena

Tekst: Mikołaj Szoszkiewicz,

Niemal wszyscy z nas zaczytywali się w dzieciństwie w jego baśniach – „Brzydkim kaczątku” czy „Dziewczynce z zapałkami”. Już jakiś czas temu odkryłem, że najbardziej inspirujące w podróżach są historie, a nie atrakcje turystyczne. Kopenhagę postanowiłem odkryć, zanurzając się w świat Andersenowskich baśni.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 80

Piesze safari

Tekst: Elżbieta i Piotr Hajduk,

– Mój dziadek był prawdziwym tropicielem. – Mawuli patrzy na nas, z dumą bawiąc się lufą strzelby. – Umiał wyśledzić każde zwierzę. Biali zabierali go ze sobą na wszystkie polowania. Mężczyzna z westchnieniem zakłada broń na ramię. – Kiedyś ocalił jednego przed szarżującym słoniem... Tradycja wielkich myśliwskich łowów ma długą historię, zwłaszcza w Afryce Wschodniej.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 90

Od Ochrydy do Czarnej Dziury

Tekst: Renata Matusiak,

Ruiny starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego, świątynie ze średniowiecznymi freskami, pozostałości zamków oraz fortec. Ponadto oryginalne formy wyrzeźbione przez naturę, szmaragdowe wody, ośnieżone szczyty i przepastne lasy. Wszystko to na niespełna 26 tys. km2.

Artykuł opublikowany w numerze 09.2020 na stronie nr 98

Liczba artykułów: 10