Miesięcznik Poznaj Świat
Święto podróżników

Święto podróżników

W dniach 11-13 marca w Gdyni odbędą się Kolosy, czyli Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – największa impreza podróżnicza w Europie. Podczas trzech dni imprezy od rana do wieczora odbędą się prezentacje najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego. Uzupełnieniem pokazów są liczne wydarzenia towarzyszące: wystawy zdjęć, seminaria specjalistyczne, spotkania z autorami książek czy targi sprzętu outdoorowego. Kulminacyjnym punktem programu jest ceremonia wręczenia nagród.
Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednak hala nie może przyjąć więcej widzów, niż pozwalają na to przepisy. W związku z tym, podobnie jak w zeszłym roku, organizatorzy przeniosą część imprezy do nieodległego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie odbędzie się transmisja na żywo tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena – tym razem jednak już nie w jednej, ale w trzech salach, o łącznej pojemności 422 widzów. A wszystko po to, by rozładować kolejki i sprawić, by wejście na Kolosy trwało krócej i było mniej uciążliwe. Kolejek i tak należy się spodziewać, ale organizatorzy zadbali o to, aby czekanie w nich było przyjemniejsze. Przed halą stanie telebim.
W tym roku Superkolosa, nagrodę za całokształt osiągnięć, otrzyma żeglarz Wojciech Jacobson. Od 1949 roku przepłynął on ponad dwieście sześćdziesiąt tysięcy mil morskich, przybijając w trakcie swoich licznych rejsów do wybrzeży wszystkich kontynentów oprócz Antarktydy. Aż czterokrotnie odwiedzał Wyspę Wielkanocną, przepłynął też Cieśninę Magellana. Od 1965 roku kapitan jachtowy. Brał udział w pierwszej fazie rejsu Ludomira Mączki dookoła świata. Wspomnienia z tej podróży zawarł w książce „Marią do Peru” (1976). Z Mączką żeglował także w latach osiemdziesiątych – najpierw wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej, potem do Europy, a następnie z Francji do Kolumbii Brytyjskiej. W latach 1985-1988 uczestniczył w zorganizowanej przez Janusza Kurbiela próbie pierwszego przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego małym jachtem z zachodu na wschód (z Pacyfiku na Atlantyk). W 1988 roku, przejmując od Kurbiela prowadzenie jachtu, wspólnie z Mączką doprowadził przedsięwzięcie do końca. Dwaj żeglarze, którzy jako jedyni uczestniczyli we wszystkich fazach tej kilkuletniej wyprawy, w czasie przygotowań jej kolejnych etapów blisko pół roku spędzili we wioskach Inuitów.
Jacobson ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień związanych z żeglarstwem. Srebrny Sekstant otrzymał dwukrotnie (w latach 1985 i 1988, za drugim razem wspólnie z Januszem Kurbielem i Ludomirem Mączką), uhonorowano go także nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców (1989) oraz medalem Derek Zavitz Memorial Award (1998) przyznawanym przez kanadyjskich studentów osobom, których postawa uznana została za godną naśladowania. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Conrada i Topór Bojowy Chwały Mórz Bractwa Wybrzeża. Jest również członkiem Bractwa Wybrzeża oraz członkiem honorowym Polskiego Związku Żeglarstwa i Akademickiego Związku Sportowego. W latach 2000-2010 był członkiem Kapituły Kolosów.
Szczegółowy program Kolosów pojawi się na początku marca na stronie www.kolosy.pl