Miesięcznik Poznaj Świat
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na sierpniowe wystawy:

 

„Ciemne świecidło. Fotografie Michała Greima (1828–1911)”

 

Wystawa ukazuje zachowany w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie dorobek Michała Greima, wybitnego, na długie lata zapomnianego fotografa osiadłego w Kamieńcu Podolskim. Blisko pięćdziesiąt odbitek oryginalnych to największa jak dotąd prezentacja tego dzieła.

 

Greim należał do pokolenia fotografów rzemieślników, którzy w prowadzeniu zakładu fotograficznego świadczącego usługi dla ludności widzieli szansę na dorobek; jak wielu, zderzył się z rzeczywistością biednego rynku. Próbował swoich sił na różnych polach, był antykwariuszem, przez całe życie borykał się z trudnościami finansowymi. Najbardziej charakterystyczne dla jego dzieła fotograficznego są właśnie takie zdjęcia, jakie przechowuje w swoim archiwum Muzeum Etnograficzne w Krakowie: typy ludowe Podola i Besarabii, Żydzi, przedstawiciele rozmaitych – dziś już nieistniejących – zawodów: kat, bednarz, handlarz ryb.

 

Gdzie: Dom Esterki, ul. Krakowska 46, Kraków

Kiedy: 27 lipca – 22 grudnia 2013 r.

Wernisaż: piątek, 26 lipca, godz. 18.00

Wstęp: 6 PLN (w cenie biletu – minikatalog)

 

 

„Palmy i ludzie Asháninka. Badania Joanny Sosnowskiej w Peru (2008–2011)”

 

Wystawa prezentuje wyniki badań terenowych realizowanych pośród Indian Asháninka w latach 2008–2011 przez Joannę Sosnowską, etnobotaniczkę współpracującą z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

 

Na jakich słowach, czynnościach i gestach oparty może być dialog z przyrodą? W jaki sposób poznać społeczność, która na tym dialogu oparła swoje trwanie? Spojrzenie Joanny Sosnowskiej kieruje uwagę na rolę palm w życiu rdzennych mieszkańców peruwiańskiej Amazonii w dolinie rzeki Tambo oraz wpływ ludzi na tamtejsze zbiorowiska palm. Wystawa opowiada zarówno o gatunkowej różnorodności palm rosnących w tym rejonie, jak i sposobach ich wykorzystania przez Indian. O wrastaniu ludzi w otoczenie, o udomawianiu krajobrazu. To z jednej strony rzeczowa analiza zebranego materiału badawczego, z drugiej, otwarta przestrzeń spotkania z Indianami Asháninka. Dzięki takiemu podejściu relacja badaczki jest czymś więcej niż tylko raportem z wyprawy – połączenie jej perspektywy z wizją świata ludzi ze społeczności Asháninka tworzy interesujący opis kultury Indian, którzy sadzą, pielęgnują i przetwarzają palmy. Czynności te odzwierciedlają się w opowieściach przekazywanych między pokoleniami.

Gdzie: Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Kiedy: 9 sierpnia 2013 r. – 26 stycznia 2014 r.

Wernisaż: czwartek, 8 sierpnia, godz. 18.00

Wstęp: 5 PLN

 

„Ubranie. Ćwiczenia z architektury i anatomii”

 

Wystawa to studium myślenia o ubiorze w kategoriach formy i detalu. Te ubrania, zanim stały się muzealnymi obiektami, miały przecież swoich użytkowników. Nim zaistniały w naszej wyobraźni jako regionalne odmiany stroju ludowego, były wyrazem aktualnej i lokalnej mody, dyktowanej dostępnością materiałów i zdobień, zasobnością kieszeni, fascynacją ubiorami noszonymi w mieście i we dworze.

 

Patrzymy na niegdysiejsze odświętne stroje z ciekawością dzisiejszego użytkownika ubrań. Uważne spojrzenie na krój poszczególnych elementów stroju to ćwiczenie z architektury: krawieckie zabiegi budują pożądaną sylwetkę – wysmuklają lub zaokrąglają kształty. Oglądamy podszewkę ubrań, przykładamy oko do detali: szwów, haftów, pasmanteryjnych zdobień, sprawdzamy fakturę tkanin – to ćwiczenia z anatomii. Badamy też, jak dopasowywały się do ciała ubrania i buty noszone czasem przez wiele lat, niekiedy przez kilka pokoleń.

 

Gdzie: Ratusz, pl. Wolnica 1

Kiedy: 17 maja – 29 września 2013 r.

Wstęp:

- bilet ulgowy: 5 zł

- bilet normalny: 9 zł

(w cenie biletu zwiedzanie wystawy stałej „Polska kultura ludowa” w budynku Ratusza)