Miesięcznik Poznaj Świat
Palmy i ludzie Asháninka

Palmy i ludzie Asháninka

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy „Palmy i ludzie Asháninka. Badania Joanny Sosnowskiej w Peru (2008–2011)” – w czwartek, 8 sierpnia, o godzinie 18.00 w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46 w Krakowie.

Wystawa prezentuje wyniki badań terenowych realizowanych pośród Indian Asháninka przez Joannę Sosnowską, etnobotaniczkę współpracującą z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Badania Joanny Sosnowskiej kierują uwagę na rolę palm w życiu rdzennych mieszkańców peruwiańskiej Amazonii w dolinie rzek Tambo i Ene oraz na wpływ ludzi na lokalne zbiorowiska palm. Palmy są niezbywalnym elementem tamtejszej kultury i zarazem kluczowym zasobem naturalnym w tradycyjnej gospodarce. Indianie Asháninka sadzą je na polach i w przydomowych ogrodach, gdzie uprawiają także kakaowce, bananowce, maniok, ryż czy kukurydzę.

Wystawa opowiada zarówno o gatunkowej różnorodności palm rosnących w tym rejonie, jak i sposobach ich wykorzystania przez Indian. O wrastaniu ludzi w otoczenie, o udomawianiu krajobrazu. Połączenie perspektywy badawczej z wizją świata ludzi ze społeczności Asháninka tworzy interesujący etnobotaniczny opis kultury ludzi, którzy sadzą, pielęgnują i przetwarzają palmy. Czynności te odzwierciedlają się w opowieściach przekazywanych między pokoleniami.