Miesięcznik Poznaj Świat
Patronat
FESTIWAL OPINIE

FESTIWAL OPINIE

Pod patronatem

OPINIE to przede wszystkim możliwość wymiany doświadczeń podróżniczych, naukowych i kulturowych, a także prawdziwa gratka dla ciekawych świata. Festiwal ma na celu integrację poprzez edukację międzykulturową i zabawę.
O dalekich kulturach i wspaniałych wyprawach opowiedzą wytrawni podróżnicy: Katarzyna i Andrzej  Mazurkiewiczowie o magicznych Indiach, Anna i Krzysztof Kobusowie o wyprawie z dziećmi do Namibii, Małgorzata i Marcin Złomscy o przepięknych Wyspach Pacyfiku, a  Agnieszka Doberschuetz o życiu na Filipinach.
Festiwalowa niedziela to wyczekiwany przez wielu Dzień Australijski. Gwiazdą tego dnia będzie dziennikarz, podróżnik, autor książek i wielki znawca Australii Marek Tomalik. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć też wystawę fotograficzną jego autorstwa. O rowerowej wyprawie przez kontynent australijski opowiedzą Agnieszka i Mateusz Waligórowie. Zaś aborygeńskie dźwięki płynące z didgeridoo będzie można zasłyszeć dzięki wizycie w Żorach Pawła Podsiadło.
Festiwalowi towarzyszyć będą Jarmarki Kontynentów, na których będzie można podziwiać, a także zakupić wyroby rękodzielnicze, w tym m.in. biżuterię etniczną, ceramikę, torebki, instrumenty, ale także przewodniki, mapy oraz książki o tematyce podróżniczej i naukowej oraz sprzęt turystyczny.
Każdego festiwalowego dnia odbywać się będą warsztaty: dla najmłodszych plastyczne „Kolorowy kangurek”, dla nieco starszych spotkania z archeologiem i antropologiem oraz warsztaty artystyczne. Niesamowitą przygodą dla dorosłych może być udział w warsztatach teatralnych pt. „Legendy aborygeńskie” lub rodzinne muzykowanie na tradycyjnym instrumencie australijskim didgeridoo.
W ramach festiwalu odbędzie się też konkurs geograficzny z nagrodami dla gimnazjalistów „O Australii – Opinie gimnazjalistów”.
Festiwalowi towarzyszyć będą liczne imprezy towarzyszące. W czwartek w Kinie na Starówce będzie można obejrzeć film o tematyce australijskiej. Warsztaty z opowieściami o pochodzeniu herbaty wraz z degustacją organizuje żorska Herbaciarnia. Muzeum Miejskie w Żorach przygotuje z kolei dodatkowe atrakcje dla zwiedzających w czasie finału festiwalowego, w tym m.in. herbatkę afrykańską podawaną na wystawie stałej „W afrykańskich wioskach”.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA przy współudziale Gminy Miejskiej Żory, Miejskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Miejskiego w Żorach.

 

Festiwal odbywać się będzie w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, w dniach 9-13 października 2013 r.