Miesięcznik Poznaj Świat
Kanadyjsko w Krakowie

Kanadyjsko w Krakowie

Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowało trzecią już edycję Festiwalu Kultury Kanadyjskiej. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia była rdzenna ludność tego kraju.

Tydzień otworzył wykład prof. Jana Grabowskiego, historyka wykładającego na Uniwersytecie w Ottawie. Tego dnia w kawiarni „Cudowne Lata” odbył się pokaz zdjęć Angeliki Charyckiej, autorki bloga „W trampkach przez Kanadę”, połączony z relacją z jej podróży. W kolejne dni uczestnicy festiwalu mieli okazję wysłuchać wykładów: Sylvii Bezak, laureatki nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich za najlepszą pracę magisterską – o działalności Inuit Circumpolar Council, oraz dr Agnieszki Gondor-Wiercioch z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych – na temat literatury indiańskiej.
Atrakcją festiwalowych wieczorów były: spotkanie z Katarzyną Dąbkowską, reżyserką filmu dokumentalnego „Między światami” opowiadającego o samobójstwach wśród Inuitów oraz pokazy filmów kanadyjskich: „The Lesser Blessed” o zmaganiach nastolatków z dorastaniem i indiańskim pochodzeniem oraz dokumentalnego „Kanehsatake: 270 Years of Resistance”, opowiadającego o poważnym kryzysie w prowincji Quebec pomiędzy lokalnymi władzami i plemieniem Mohawk. Podsumowaniem festiwalu była konferencja naukowa „Ludy Rdzenne Kanady”, w której wzięli udział prelegenci z całej Polski związani z problematyką First Nations.