Miesięcznik Poznaj Świat
Tajemnice polskich zamków

Tajemnice polskich zamków

Zamki uznawane są za perły architektury średniowiecznej. Określane mianem świadków przeszłości, zachwycają i rozbudzają wyobraźnię. Każdy opowiada unikatową historię. Jedne kojarzone są z pięknymi legendami, inne z tragicznymi wydarzeniami historycznymi. Wiele z nich wciąż jeszcze czeka na odkrycie.
Bez wątpienia najbardziej znanymi w Polsce są Zamek Królewski na Wawelu, zamek w Malborku i Twierdza Książ. To w nich rozgrywały się ważne dla historii naszego kraju wydarzenia, gromadziły bogactwa, które w wielu przypadkach można podziwiać do dziś, przyciągają legendami i podaniami. W Polsce jest jednak wiele mniejszych warowni i twierdz, które niestety nie mogą poszczycić się taką sławą. Bardzo często administratorom brakuje środków na odrestaurowanie tych obiektów lub jest to niemożliwe ze względu na stan, w jakim znajdują się obecnie. To nie znaczy, że miejsca te nie mają nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie, z każdym z tych zamków wiąże się zwykle ciekawa opowieść.
- Niestety w swojej pracy, często spotykam się z sytuacją, gdy nawet okoliczni mieszkańcy mają bardzo małą wiedzę na temat najbliższych im zabytków - mówi Jonasz Wiercioch, trener questingu. - Popadające w ruinę obiekty często przestają być atrakcyjne, mimo że mają ogromny potencjał kulturowy. Chcąc go zachować i odpowiednio wykorzystać, należy znaleźć właściwy sposób, aby zaprezentować go mieszkańcom czy turystom, zachęcić ich do odwiedzenia tego miejsca i poznania jego tajemnic.
Ciekawy pomysł na to, jak uatrakcyjnić zwiedzanie ruin twierdzy w Szymbarku, znaleźli działacze Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu. Wybudowany w latach 70-tych XIV wieku zamek został zniszczony przez wojska radzieckie. W wyniku działań wojennych z warowni ocalał, częściowo odrestaurowany, zamknięty obwód kamienno-ceglanych murów wraz z basztami, bramą i kamiennym mostem.
- Postanowiliśmy historię zamku opowiedzieć w sposób nieszablonowy - za pomocą questu, czyli rymowanej opowieści z rebusami i zagadkami - mówi Stanisława Pańczuk, prezes Stowarzyszenia. - Decydując się na taką formę aktywnego wypoczynku turysta sam wybiera tempo zwiedzania oraz czas swej podróży, aktywnie odkrywa kolejne elementy historii, by trafić do ukrytego na końcu trasy skarbu. W naszym przypadku questing okazał się nie tylko ciekawym, nowatorskim sposobem na zwiedzanie obiektu, ale również rozpoczął dialog wśród mieszkańców na temat historii i przyszłości obiektu.
Questing jest produktem turystycznym, który można wykorzystać w każdym terenie. Ścieżka questingowa oprowadzająca po zamku Szymbarskim jest jedną z ponad 500, które można przejść w Polsce. Więcej o projekcie i questach na www.partnerstwo.questing.pl.

 

Fot. Bartosz Rybaczewski