Miesięcznik Poznaj Świat
Patronat
Alternatywne spacery po Gdańsku już w siedmiu dzielnicach!

Alternatywne spacery po Gdańsku już w siedmiu dzielnicach!

Pod patronatem

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na alternatywne spacery po siedmiu dzielnicach Gdańska. Z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodniczkami można zwiedzać Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Nowy Port i Zaspę, Stare i Główne Miasto szlakami kobiet z grupą społeczną Metropolitanka, a tereny dawnej Stoczni Gdańskiej razem ze Stowarzyszeniem Arteria i IKM. Wszystkie spacery są bezpłatne!

- W tym roku Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki odkryją dla zwiedzających kolejną dzielnicę Gdańska - Nowy Port. Podobnie jak na Biskupiej Górce i Dolnym Mieście znalazła się grupa entuzjastów (skupiona wokół projektu od Wyzwolenia do Wolności), którzy chcą podzielić się swoją wiedzą ze zwiedzającymi. Przed nami egzamin dla Lokalnych Przewodników, a pierwszy spacer podczas, którego będzie można ich poznać już 1 lipca – zaprasza Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

 

Biskupia Górka – niezwykłe miejsce w Śródmieściu Gdańska

Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć tu klimat przedwojennego Gdańska. Na murach domów widnieją jeszcze pozostałości po niemieckich napisach, a w zaułkach, podwórkach i klatkach schodowych czas jakby się zatrzymał. O skomplikowanej historii Gdańska, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od Lokalnych Przewodniczek i Przewodników, którzy zostali zauroczeni tym miejscem. Przewodnik pomoże też znaleźć miejsce, skąd widać przepiękną panoramę Gdańska.

 

 

Dolne Miasto – nieznana dzielnica kilka minut od Drogi Królewskiej

Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta, która przyciąga wszystkich zapomnianym bogactwem swojej historii, architektury i przyrody. Dolne Miasto zachwyci zarówno miłośników publicznego transportu, którzy mogą tam poznać dzieje zabytkowej zajezdni, jak i osoby zainteresowane dawnymi fortyfikacjami, motoryzacją, architekturą i sztuką współczesną. Podczas wycieczki można m.in. dowiedzieć się, jak przed wojną nazywała się ulica Łąkowa czy wejść na podwórko Królewskiej Fabryki Karabinów.

 

 

Zaspa – dzielnica z największą w Polsce Kolekcją Malarstwa Monumentalnego

Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 49 (a po 10 lipca, po wernisażu festiwalu Monumental Art już 54) wielkoformatowych murali, o różnorodnej tematyce. Tę niezwykłą galerię można bezpłatnie zwiedzać z jej gospodarzami - mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiedzą o historii osiedla, jego architekturze oraz zabiorą na spacer szlakiem zaspiańskich murali. Szczególnie polecamy spacery podczas tegorocznej edycji Festiwalu Monumental Art (29.06-10.07.2015), kiedy spotkać będzie można artystów z Urugwaju, Hiszpanii, Rosji, Grecji i Polski malujących nowe murale.

 

 

Nowy Port – wyjątkowa okolica na północnym skraju Gdańska

Zapraszamy na spacer po okolicach niezwykłej dzielnicy położonej obok portu i dawnego ujścia Wisły. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II Wojna Światowa i Strajk Dokerów. Tutejsze mury pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiedzą podczas spaceru o Kuli Czasu czy Zakręcie Pięciu Gwizdków, pokażą rzeźbę ryby pomuchel i Statuę Wolności oraz zapomniane podwórka. To od lokalnych pasjonatów i entuzjastów dowiemy się najwięcej ciekawostek.

 

 

Szlaki kobiece w Gdańsku

Trwają już spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet – pracownic i działaczek opozycyjnych, które odbywają się w ramach projektu "Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów" i są kontynuacją wycieczek, które prowadziła w latach ubiegłych grupa społeczna Metropolitanka. Osoby prowadzące spacery przygotowały się do tej roli podczas specjalnego kursu, a na spacery zabiorą również seniorzy i seniorki, którzy uczestniczą w projekcie. Zwiedzanie Stoczni z przewodnikiem lub przewodniczką jest bezpłatne, obowiązują zapisy. Spacery będą trwały do września.

 

Z grupą społeczną Metropolitanka można zwiedzać Stare i Główne Miasto poznając przy tym historię kobiet, które mieszkały i działały w Gdańsku. Trasa spaceru opowiada o 29 kobietach zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta m.in.: Wandzie Czyżewskiej – założycielce tajnej szkoły polskiej, Hannie Żelewskiej – założycielce Polskiej Misji Dworcowej, pisarce Stanisławie Przybyszewskiej, listonoszce Mariannie Selonke, reformatorce damskiego ubioru - Klarze Stryjowskiej – Beadaker, pilotce i sędzinie żużlowej – Irenie Nadolnej - Szatyłowskiej i wielu innych.

 

Na alternatywne spacery Instytut Kultury Miejskiej zaprasza również rodziny z dziećmi i grupy nieformalne. Dla nich przygotowane są spacery z zagadkami – Gdańskie Miniatury. Najbliższe spacery: 27 czerwca i 18 lipca. Obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl, www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl

 

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy przez całe lato oprowadzać będą mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami od końca marca uczestniczyli w wykładach poszerzających ich wiedzę o historii dzielnic. Bezpłatne spacery wyróżnia osobista narracja przewodników i przewodniczek, którzy do historycznych momentów i dat dodają szereg ciekawostek związanych z codziennym życiem w danej dzielnicy.