Miesięcznik Poznaj Świat
Patronat
GLOBALTICA

GLOBALTICA

Pod patronatem

W dniach 22-26 lipca w Gdyni odbędzie się jedenasta edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Na scenie wystąpią muzycy z Kuby, Libanu, Serbii, Zimbabwe czy Wybrzeża Kości Słoniowej, nie zabraknie też reprezentacji polskiej sceny etno. Oprócz koncertów odbędą się spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty i masa zabaw dla najmłodszych. Jak co roku festiwal zaprasza w podróż po całym świecie, zarówno tym tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym. Organizatorzy zdradzają, że planowali zapraszanie na Globalticę artystów, którzy łączą muzykę etniczną z jazzem. W tym roku udało się to za sprawą Libańczyka RABIHA ABOU-KHALILA, który wystąpi na specjalnym koncercie 26 lipca w Klubie Atlantic w Gdyni. Na kameralnych koncertach zagrają: mistrz gry na sitarze – Hindus USTAD DHARAMBIR SINGH oraz STELLA RAMBISAI CHIWESHE, niezwykle ciekawa postać z Zimbabwe. Zwana „Jej Wysokość Królowa Mbiry”, jako pierwsza kobieta grająca na tym instrumencie, zdobyła sławę i szacunek na muzycznej scenie swego kraju, dotąd zdominowanej przez mężczyzn.

Na głównej scenie czeka mieszanka tradycji ze współczesnością, nieoczywiste fuzje muzyczne i ciekawe historie opowiadane muzyką. Jedna z nich dotyczy malijskiego zespołu MALIKANW, który powstał w 2012 roku z inicjatywy Festival au Desert z Timbuktu po tym, jak władzę w tym mieście przejęli dżihadyści i nałożyli na nie islamistyczny reżim. Tym samym muzyczne wezwanie o pokój w Mali – Festival au Désert „na wygnaniu” odbędzie się w Polsce. Na twórczość grupy składają się
inspiracje pochodzące z różnych rejonów Mali – od północy aż po głębokie południe – ukazując różnorodność kulturową tego zachodnio-afrykańskiego kraju. AJINAI, mieszkający w Chinach muzycy pochodzenia mongolskiego, na scenie połączą tradycje Azji z elementami współczesnego rocka. AZIZ SAHMAOUI & UNIVERSITY OF GNAWA (Maroko/Senegal) także zaprezentują fuzję rocka, w ich wykonaniu z jazzem, muzyką marokańską i tradycją Gnawa. Aziz Sahmaoui to jeden z bardziej utalentowanych artystów marokańskich – współzałożyciel grupy Orchestre National de Barbes. Wystąpi także rezydujący w Berlinie wielokulturowy skład DJANGO LASSI – serwujący muzykę od jazz manouche przez dzikie bałkańskie tańce i transowe melodie po wokalny freestyle. Polskę reprezentuje w tym roku JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA – uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie. Serbscy artyści z SHIRA U'TFILA koncentrują się na sefardyjskiej muzyce Bałkanów, czerpiącej swoje inspiracje z różnorodności kultur Hiszpanii, Turcji, krajów arabskich i bałkańskich właśnie. Na Globalticę wracają też zaprzyjaźnione z festiwalową publicznością rytmy kubańskie – tym razem uosobione przez SONEROS DE VERDAD, którzy zabiorą w wyjątkową podróż do źródeł kubańskiej tradycji, ukazując przy tym współczesne oblicze tej bogatej sceny muzycznej. OSMAN MARTINS & SAMBA DE CANDEIA z Brazylii zaprezentują akustyczną muzykę inspirowaną klasyczną brazylijską sambą.
Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących. W ramach cyklu CINEMA GLOBALTICA zobaczymy filmy Timbuktu oraz  The last song before the war. W części literackiej „Pociąg do podróży” spotkamy się z autorami książek o tematyce społecznej i podróżniczej. Organizatorzy zaprosili Artura Orzecha, Andrzeja Muszyńskiego, Tamarę Tokaj i Monikę Utnik-Strugałę. Jak co roku nie zabraknie warsztatów, m.in. pieśni sefardyjskich czy śpiewu gardłowego i całej masy aktywności dla dzieci. Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne na stronie festiwalu, w sieci TicketPro, InterTicket, w Empikach i w Gdynia Infobox.

 


Wszystkie informacje:
www.globaltica.pl
www.facebook.com/globalticafestival
www.twitter.com/globaltica