Miesięcznik Poznaj Świat
Patronat
Co słychać u zwycięzców II edycji Akademii Marmot?

Co słychać u zwycięzców II edycji Akademii Marmot?

Pod patronatem

Tegoroczny wybór zwycięzców Akademii Marmot był bardzo trudny ze względu na dużą ilość zgłoszeń oraz bardzo ciekawe przedsięwzięcia zgłoszone do konkursu. Tak jak w roku poprzednim zwycięzcy zostali zaopatrzeni w sprzęt marki Marmot o wartości 3000 złotych! 

W kategorii Alpinizm zwyciężyli Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan za pomysł wyprawy „Wielki Szlak Himalajski”. Obecnie pozdrawiają z Kathmandu, gdzie załatwiają ostatnie formalności. To, co planują zrealizować, to pokonanie Wielkiego Szlaku, jednego z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie. Prowadzi on pod najwyższymi szczytami świata, przez odległe osady, zielone doliny oraz suche płaskowyże. Chcą pokonać trasę zupełnie sami – bez przewodników, tragarzy czy kucharzy.

W kategorii Podróże zwyciężczynią została Anastasija Kukaleva za projekt „Wieloryb z Lorino”. Jest to projekt filmowy, który jest już w trakcie realizacji, a wygrana w konkursie była dla zwycięzców sporą pomocą w poradzeniu sobie z trudnym klimatem panującym w Czukocji, na dalekich krańcach Rosji. Rejon ten jest niedostępny, w całości pokryty tundrą, bagnami, pozbawiony drzew, leży na wiecznej zmarzlinie. Film będzie opowieścią o ludziach, którzy w surowych warunkach, ze znikomą pomocą rządu walczą o przetrwanie nie tylko ich samych, ale także o odrodzenie ich zanikającego języka, religii i tradycji. Będzie to również malowniczy obraz surowej, zimnej i niebezpiecznej, lecz niezwykle pięknej przyrody, która w dramacie ostatnich potomków wymierającego ludu Czukczów oraz ginącego gatunku największych morskich ssaków odgrywa wielką rolę.

W kategorii Sport nagrodzony został Maciej Szramka za pomysł wyprawy rowerowej w góry Kaukazu. Rowerzysta ten mimo niepełnosprawności i protezy stawu biodrowego codziennie walczy o spełnianie swoich sportowych marzeń. Projekt „Kaukaz 2015” to jeden z wielu wyprawowych pomysłów Maćka, którego motto są słowa: „... lubię poznawać świat, inne kultury, docierać tam, gdzie nie docierają komercyjne wycieczki”. Projekt „Kaukaz 2015” realizowany jest od 23 sierpnia, a wraz z Maciejem Szramką w wyprawę wyruszyło 7 innych osób, wśród których są również inne osoby niepełnosprawne. Ekipa, rozpoczynając rowerowanie w Kutaisi, ma w planach przynajmniej dwukrotny wjazd na wysokość ponad 2000 m n.p.m. To dla nich spore wyzwanie, jednak sami przyznają, że wszystkie ograniczenia są przede wszystkim w głowie. Niepełnosprawność nie jest żadnym usprawiedliwieniem, chcą za wszelką cenę walczyć o swoje marzenia.

Więcej o projekcie: www.bylismytam.pl