Miesięcznik Poznaj Świat
Spotkanie podróżnicze z Romanem Warszewskim

Spotkanie podróżnicze z Romanem Warszewskim

W poniedziałek 9 listopada o godz. 18:30 w gdańskiej kawiarence podróżnika Południk 18. odbędzie się spotkanie podróżnicze, które poprowadzi wybitny znawca Ameryki Łacińskiej Roman Warszewski. "Właśnie wróciłem z długiej, bardzo interesującej podróży. Było to znów Peru, chyba już po raz… trzydziesty! Mimo tej liczby, wszystkie trasy, które złożyły się na tę niezwykłą eskapadę, były dla mnie całkiem nowe, a to znaczy, że jeszcze nigdy o nich nie pisałem (...)."


Po raz pierwszy – wraz z trojgiem Przyjaciół – odwiedził odległą, północną prowincję Chachapoyas, chcąc ją poznać na razie pobieżnie i wstępnie, i by lepiej móc przygotować się do przyszłej, prawdopodobnie wieloletniej jej eksploracji. Także po raz pierwszy w kierunku słynnego Machu Picchu udał się dokładnie takim szlakiem, jakim w 1911 roku szedł Hiram Bingham – człowiek, który jako pierwszy poinformował świat o istnieniu tych ruin. Wreszcie – po raz pierwszy (i pewnie ostatni) udał się do Pusharo – do miejsca, o którego istnieniu krótko napomknął w swojej książce „Tajna misja El Dorado”: do największego petroglifu na terenie peruwiańskiej Amazonii w parku narodowym Manu, dokąd wejść można tylko za specjalnym zezwoleniem i za zgodą zamieszkujących tam Indian Machiguengów.


Owa wizyta w Pusharo była bez wątpienia najbardziej interesującym fragmentem tej podróży. Bo Pusharo to miejsce niezwykle interesujące, bardzo odległe, poza z tym – z Polski (co zostało sprawdzone w Cuzco) nigdy tam jeszcze nikogo nie było. Odkryte dopiero w roku 1921 przez dominikanina Vincente Centinagoyę, według niektórych ma stanowić dowód na istnienie legendarnego El Dorado. Ma być rodzajem skalnej mapy, z której można ponoć wyczytać, gdzie owo El Dorado się znajduje…

Więcej informacji: www.warszewski.info


Roman Warszewski
Dziennikarz, pisarz, podróżnik, znawca Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza jej części andyjskiej, redaktor naczelny czasopisma „Żyj Długo”; autor 25 książek, z których większość poświęcona jest właśnie Ameryce Łacińskiej. Członek honorowy CIMT – Centrum Badań Medycyny Tradycyjnej w Limie i wiceprezydent organizacji Exploraciones Pantiacolla z Cuzco. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego Klubu Przygody. Jest pierwszym Polakiem, który dotarł do najwyżej położonych inkaskich ruin Intihuasi-Puncuyoc w Cordillera Vilcabamba w peruwiańskich Andach. Zna 6 języków, w tym narzecze quechua, którym posługują się Indianie w Peru, Ekwadorze i Boliwii.


Wstęp WOLNY.

Prezentacja rozpocznie się o goz. 19:00 jednakże wszystkich zainteresowanych udziałem w naszych wieczorach podróżniczych bardzo prosimy o przybycie przynajmniej 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia, aby obsługa zdążyła do godziny rozpoczęcia przygotować wszystkie zamówienia i nie przeszkadzała w spokojnym wysłuchaniu prelekcji.

 

Spotkanie odbędzie się w kawiarence podróżniczej POŁUDNIK 18, w Gdańsku przy ul. Garncarskiej 7-9.