Miesięcznik Poznaj Świat
Paryż dla dwojga - wystawa fotografii

Paryż dla dwojga - wystawa fotografii

O Paryżu powiedziano już wszystko lub prawie wszystko. Inspirował i inspiruje nadal malarzy, poetów, muzyków, a w czasach bardziej współczesnych również fotografików i filmowcow. Tadeusz Koniarz przedstawia publiczności wystawę zatytułowaną „Paryż dla Dwojga” - rezultat swoich wędrówek po stolicy Francji w przeciągu kilku ostatnich lat. Tarnowski otoreporter świadomie wpisuje się w tradycję fotografii XX wieku, idąc śladami mistrzów Roberta Doisneau, Henri Cartier-Bresson, Eliotta Erwitta...
Ogniskowa 35mm pozostaje ulubioną odległością w jego fotograficznej przestrzeni, a kolor zastępuje czerń i biel znamienną dla prac jego wielkich poprzednikow.
Francuski nurt fotografii humanistycznej przekazał nam obraz mieszkańców miasta w ich codziennym życiu, wśród scen ulicznych, we wnętrzach kafejek, na tle warsztatu pracy. Obraz ten, choć ciągle bliski, zdaje się należeć już do minionej epoki. Pomimo nieuniknionych przemian, pozostaje jednak nad Sekwaną specyficzna, niepowtarzalna atmosfera. Paryż, centrum sztuki, fascynuje harmonią architektoniczną, wielokulturowością społeczeństwa, a w podświadomości kojarzy się zazwyczaj z wolnością, tolerancją i... miłością.
„Pod niebem Paryża spacerują zakochani” tak śpiewali w latach pięćdziesiątych Edith Piaf i Ives Montand. Motyw ten przewija się w twórczości wielu artystow. Tadeusz Koniarz wychodzi poza ramy tego tematu, a w jego fotograficznym paryskim rendez-vous biorą udział pary w różnym wieku, konfiguracjach i sytuacjach. Są wśród nich młodsi i starsi, połączeni gestem, spojrzeniem, pocałunkiem, ci, którzy przeżywają pierwsze miłosne uniesienia i ci, dla których podróż do Paryża stała się być może urzeczywistnieniem życiowych marzeń. Zakochani otoczeni wielkomiejskim pejzażem wydają się o nim zapominać. Fotograf prowadzi śladem swoich anonimowych bohaterów, którzy pojawiają się nie tylko na tle słynnych zabytków, ale także w zaułkach mniej znanych, czasami już nieistniejących. W niedzielne popołudnie, w biznesowej dzielnicy La Defense, zauważamy samotną parę, jakby zagubioną pośród niedostępnych, nowoczesnych wieżowców.
Fotoreporter przekonuje o swoim zainteresowaniu człowiekiem, a jego sposób widzenia cechuje życzliwość z nutą humoru.

 

Wystawa potrwa od 11 lutego do 5 marca. 

Tarnowskie Centrum Kultury 33­100 Tarnów, Rynek.