Miesięcznik Poznaj Świat
Patronat
Siódma edycja festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata"

Siódma edycja festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata"

Pod patronatem

Siódma edycja festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” (18-23 kwietnia) odbędzie się pod hasłem poGRAnicza. Tygodniowe święto muzyki tradycyjnej w sercu Warszawy wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach. Program wzbogacą Targowisko Instrumentów, zajęcia dla dzieci oraz interdyscyplinarna konferencja o  pańszczyźnie. 

Tegoroczne hasło festiwalu, PoGRAnicza, odnosi się do różnych sfer oddzielenia a zarazem przenikania, takich jak muzyczne pogranicze miasta i wsi, przeszłości i przyszłości, lokalności i uniwersalności. Pierwszym punktem festiwalu będzie konferencja „Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej”, która poruszy temat relacji wieś – dwór i naznaczającej ją pańszczyzny.
Koncert „Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma”  to efekt pracy badawczej i rekonstrukcyjnej wielu osób z Polski i z Ukrainy, które podjęły się przywołania do życia tradycyjnych pieśni i tańców weselnych z Wołynia z czasu sprzed II wojny światowej.
Sąsiadowanie Polaków i Ukraińców na Wołyniu, wielowiekowe mieszanie się melodii obu języków zakończyło się nagłą tragedią. Wspólny projekt jest jedną z prób odbudowy wzajemnych relacji i przygotowuje do podjęcia trudnych tematów.
Wieś i miasto jest kolejnym pograniczem, nad którym organizatorzy pochylą się podczas festiwalu. Koncert „Wiejskie Kluby Tańca” to inicjatywa, która powstała przed kilku laty dzięki temu, że młodzież z dużych miasta zaczęła z pasją grać tradycyjną wiejską muzykę. Na scenie publiczność zobaczy „muzykanckich” mistrzów z Radomskiego, Łódzkiego i Kieleckiego oraz ich miejskich uczniów.
Pogranicze polsko-szwedzkie wydaje się nie być w dzisiejszych czasach takie oczywiste, ponieważ nasze ostatnie intensywne relacje miały miejsce w XVII i XVIII wieku i były ciągiem niszczących wojen (od potopu szwedzkiego do Wojny Północnej). Po 300 lat okazuje się, że najpopularniejszy szwedzki taniec nazywa się „polska”. Koncert „Chodzony – polonez – polska” będzie zarówno okazją do nacieszenia ucha piękną muzyką polską i szwedzką, jak i do prześledzenia ewolucji muzyki tych krajów od najwcześniejszych źródeł historycznych, poprzez żywe tradycje, aż po współczesne kompozycje, wyrosłe na bazie tańca „polska”.
Oprócz koncertów festiwal wypełnią warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Koncert Stara Tradycja odkryje nowe zjawiska i talenty, kluby festiwalowe i Noc Tańca pozwolą wytańczyć się najbardziej wytrwałym tancerzom, budowniczowie instrumentów podczas Targowiska zaopatrzą wszystkich potrzebujących muzycznych narzędzi, Małe Mazurki zaś dadzą dużo radości dzieciom i rodzicom.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku i  od tego czasu odbywa się on dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Celem jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy.

 

 

www.festivalmazurki.pl

www.facebook.com/festivalmazurki/