Miesięcznik Poznaj Świat
Popłyń po trawie

Popłyń po trawie

Kanał Elbląski to zabytek techniki, jeden z siedmiu cudów Polski i jedyny taki działający obiekt na świecie. Powstał w latach 1844-1872 według koncepcji pruskiego inżyniera Georga Jacoba Steenke. Dynamicznie rozwijający się na Mazurach przemysł wymagał utworzenia sieci komunikacyjnej łączącej Prusy Górne z Morzem Bałtyckim. Na przeszkodzie stało ukształtowanie terenu – wzniesienia, doliny i spore różnice wysokości. Zainspirowany wieloma zagranicznymi podróżami Stenkee zaprojektował system nowatorskich pochylni połączonych z transporterami kolejowymi. Działanie maszynerii opiera się wyłącznie na sile wody.

 

Kanał ma w całości ok. 150 km długości. Przecina Pojezierze Iławsko-Ostródzkie, Pojezierze Morąskie, Powiśle i Żuławy. Pięć pochylni – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach – podnosi statki na platformach, które podciągane są na linach. W 2015 roku zakończyła się gruntowna modernizacja, podczas której przebudowano wszystkie pochylnie.

 

W okolicy znajdują się ciekawe zabytki, jak np. zamek krzyżacki i dwa pruskie kompleksy koszarowe w Ostródzie, zamek w Pasłęku, sanktuarium w Gietrzwałdzie czy drewniany barokowy kościół w Rożentalu. Na obiad, nocleg lub dłuższy pobyt warto zatrzymać się w Folwarku Karczemka – kompleksie pięknie odrestaurowanych budynków z XIX w., które dziś mieszczą stylowy hotel i serwującą wyśmienite dania restaurację.

 

Popłyń po trawie

 

Popłyń po trawie

 

Popłyń po trawie