Miesięcznik Poznaj Świat
Jesień w Czechach - czas winobrań

Jesień w Czechach - czas winobrań

Wino lejące się po schodach, muzyka, tańce, targi rzemiosł, turnieje rycerskie, barwne korowody i wiele innych atrakcji czeka na gości podczas tradycyjnych wrześniowych imprez w Czechach – winobrań.

 

Jesień w Czechach - czas winobrań

Święto dobrego wina w Czechach

Znojmo będzie świętować winobranie 16 – 18 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tu w 1966 roku, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Zawitał on do miasta ze swym orszakiem w 1327 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Na targach rzemiosł dawnych zaprezentują swe wyroby kowale i szklarze, na terenie klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze. Na wspaniałe wina, zarówno od wielkich producentów, jak i mniejszych prywatnych hodowców, zapraszają liczne karczmy.

 

Oprócz degustacji miejscowego wina na gości czekają imprezy kulturalne, barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty.

 

Do Uherskiego Hradišta (158 km od Cieszyna), zwanego sercem Slovacka, przybędą liczne zespoły folklorystyczne, przedstawiciele gmin regionu Slovacko i ponad dwadzieścia tysięcy turystów. W sobotę ulice miasta przemierzą przedstawiciele gmin winiarskich, w strojach ludowych. Na placu Masaryka odbędą się prezentacje poszczególnych mikroregionów, przegląd dziecięcych strojów ludowych, występy zespołów folklorystycznych. W centrum miasta na gości czekają także pokazy szermierki, jarmark rzemiosł i inne atrakcje. Do późna w nocy rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa i śpiewy. Swe gościnne podwoje otworzą piwniczki winne w Mařaticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku dobrego wina, przy dźwiękach muzyki cymbałkowej.

Jesień w Czechach - czas winobrań

Mnóstwo atrakcji podczas trzydniowego święta wina szykuje Mělnik (35 km na północ od Pragi) w dniach 16–18 września. Do miasta przybędzie cesarz Karol IV ze swoją świtą, na którego cześć miasto rozświetlą fajerwerki. Goście będą mieli okazję odwiedzić zamek i spróbować wyśmienitego wina w zabytkowych wnętrzach piwniczek winnych z XIV wieku.

 

Tradycyjne winobranie zgromadzi 16–17 września w Litoměřicach (północno-zachodnie Czechy) miłośników wina, tradycyjnej kuchni, rzemiosł i dobrej zabawy przy muzyce cymbałkowej, country, swingu czy orkiestrze dętej. W sobotę miasto przemierzy wielki orszak historyczny, który przywita samego króla Karola IV. Na głównym podium zaprezentują się najlepsi muzykanci z Litoměřic i okolicy. Na dzieci i dorosłych czekają liczne konkursy i zabawy. Nie zabraknie wyśmienitej kuchni czeskiej.

 

24–25 września zapraszamy na winobranie na pięknym zamku Karlsztejn, oddalonym ok. 25 km od Pragi. Imprezie towarzyszyć będzie barwny program. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków – słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina, oraz specjałów kulinarnych, na gości czekają między innymi koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej, przegląd strojów średniowiecznych, pokazy szermierki, występy fakirów, średniowieczny jarmark, interaktywne zabawy dla dzieci, nauka historycznych tańców na rynku, wielki królewski turniej rycerski. Swe umiejętności zaprezentują połykacze ognia i nadworni magowie. Najważniejszym punktem programu będzie pochód historyczny z cesarzem Karolem IV na czele.

 

Jesień w Czechach - czas winobrań

Dni NATO w Ostrawie

Miasto Ostrawa zaprasza od 17–18 września na szesnastą edycję Dni NATO oraz Dni Sił Powietrznych Republiki Czeskiej, największe tego typu show w Europie. Głównym celem imprezy jest zaprezentowanie szerokiej publiczności najnowocześniejszej techniki i wyposażenia czeskiej armii, a także armii państw będących członkami NATO. Impreza jest zaliczana do „klubu prestiżowych pokazów europejskich”.

 

Główny program odbywa się na Lotnisku Leoša Janáčka w Ostrawie. Prezentują się tu akrobacyjne grupy lotnicze, a także policyjne jednostki interwencyjne, specjalne jednostki czeskiej i słowackiej służby więziennej, motocyklowy team Warty Zamkowej i inne elitarne formacje.

 

Każdego roku organizatorzy starają się zapewnić widzom wyjątkowe wrażenia. W ramach pokazów na gości czeka także program towarzyszący, spotkania, projekcje filmowe i seminaria.

 

Dni NATO są najliczniej odwiedzaną w Czechach imprezą dla całej rodziny. Corocznie przyciagają około dwustu tysięcy widzów. Wstęp na show jest bezpłatny.

 

Wielka Pardubicka – Najstarszy i natrudniejszy wyścig konny

Miłośników wyścigów konnych zapraszamy 9 października 2016 na kolejną, już 126 edycję Wielkiej Pardubickiej, najstarszego i najtrudniejszego wyścigu na naszym kontynencie. Konie muszą pokonać 31 przeszkód, z których najbardziej znaną jest Fosa Taxisa – jeden z najtrudniejszych skoków na świecie.

Miasto Pardubice leżace około 70 km od Kudowy Zdroju, słynie nie tylko z odbywających się od 1874 roku znanych na całym świecie wyścigów konnych o nazwie Wielka Pardubicka Steeplechase, lecz także z pięknego zamku i wspaniałych pierników. Zamek do roku 1560 był siedzibą rodu Pernsztejnów, którzy znacznie przyczynili się do rozkwitu Pardubic. Przebudowali i umocnili obiekt wznosząc potężne obwarowania, wały i fosę. Za ich panowania stał się on ważnym ośrodkiem kulturalnym miasta. System fortyfikacji zachował się do dziś. Obecnie mieści się tu Muzeum Czech Wschodnich. W salach rycerskich na pierwszym piętrze zachowało się cenne malarstwo ścienne.

 
Warto zwiedzić także leżący około 8 km od Pardubic malowniczo położony zamek Kunětická hora z połowy XIV wieku. Od roku 1491 był własnością Pernsztejnów. Został przez nich przebudowany w potężny dwuwieżowy zamek z systemem fortyfikacji, należącym wówczas do najrozleglejszych.

 

Praga zaprasza na festiwal światła

Signal Festival odbywa  się w dniach od 13 do 16 października 2016. Podczas imprezy zabytkowe budowle praskie rozświetlą prezentacje audiowizualne. Miejscowi i zagraniczni artyści przedstawią na ulicach miasta główne trendy nowych technologii oświetleniowych i nowoczesny design. Na gości czekają niezwykłe instalacje, koncerty i przedstawienia na Rynku Starego Miasta.

 

Swe dzieła zaprezentują znani artyści czescy, jak również wielu zagranicznych autorów z całego świata. Widzowie będą mogli podziwiać instalacje świetlne i zapierające dech w piersiach projekcje videomappingu.

 
Przedstawienia będą odbywały się codziennie, co 15 minut, w godzinach od 19 do 24. Najciekawsze instalacje będzie można zwiedzić także z przewodnikiem, który zapozna turystów również z legendami i ciekawostkami związanymi z Pragą.

 

Nowa gra miejska szlakiem Karola IV już w języku polskim!

Niezwykła gra kryptologiczna w Pradze, dzięki której uczestnicy poznają najpiękniejsze zakątki stolicy Czech, związane z postacią króla Karola IV, jest już dostępna także w polskiej wersji językowej. Turystom odwiedzającym Pragę polecamy udział w ciekawej grze miejskiej Królewskie Sekrety. Uczestnicy mogą zabawić się w prawdziwych detektywów – łamać szyfry i odkrywać tajemnicze symbole! Gra miejska zaprowadzi nas śladami największego króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV w tajemnicze zaułki Nowego Miasta praskiego.

 

 

Więcej: trails.cryptomania.cz/krolewskie-sekrety

 

 
Jesień w Czechach - czas winobrań
 
Jesień w Czechach - czas winobrań
 
Jesień w Czechach - czas winobrań