Cena, jaką himalaiści płacą za marzenia
Autorzy głośnej książki „Broad Peak. Niebo i piekło” (Wydawnictwo Poznańskie) piszą o tym, jak rozwijał się polski himalaizm, czym właściwie jest wysokogórska wspinaczka i jakie były szczegóły pamiętnej wyprawy z 2013 r. Podczas spotkania w salonie Empik w Galerii Bałtyckiej współautor książki, Bartek Dobroch, opowie o granicach pasji. Wraz z czytelnikami zastanowi się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy może raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu? Spotkanie odbędzie się 8 marca.
W kontekście ostatnich tragicznych doniesień z Nanga Parbat dyskusja i wiwisekcja etyki polskiego himalaizmu okazała się potrzebna. Bohater spotkania, Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński podjęli się trudnego zadania opowiadania nie tylko o wydarzeniach, które miały miejsce na Szerokim Szczycie, ale także o burzach medialnych, które są następstwem górskich tragedii. O czasie, kiedy emocje biorą górę, a wyciągane wnioski są często błędne lub celowo formułowane w taki sposób, aby sensacyjnie podgrzać gorący temat.
Podczas spotkania z czytelnikami Bartek Dobroch opowie o historii polskiego himalaizmu, przybliży sylwetki wybitnych wspinaczy, ich osiągnięcia i często tragiczne losy.
Bartek Dobroch – dziennikarz, autor reportaży, wywiadów, tekstów specjalistycznych o tematyce kulturalnej, społecznej i międzynarodowej. Szczególne miejsce w jego dziennikarstwie zajmuje związana z życiową pasją tematyka górska. Przewodnik tatrzański oraz międzynarodowy przewodnik górski UIMLA, instruktor narciarski, alpinista, fotograf.
8 marca, godz. 18:00
Empik Galeria Bałtycka
Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 141