Miesięcznik Poznaj Świat
Witajcie na cholernej Arktyce

Witajcie na cholernej Arktyce

To opowieść młodej kobiety, która stawiła czoła własnym lękom i odnalazła dom na mroźnej Arktyce. Blair Braverman ma niespełna 18 lat, gdy udaje się na Arktykę, by uczęszczać do szkoły ludowej, nazywanej też szkołą życia. Odbywa trudną podróż przez śnieżyce, klaustrofobiczne jamy w śniegu i pulsującą zorzę polarną. Poznaje tajniki prowadzenia psich zaprzęgów, walczy o życie podczas jednego z treningów i próbuje być tak dzielna i wytrzymała, jak to tylko możliwe. W próbie oswojenia surowej Północy chodzi bowiem o coś więcej niż pokonanie zimna.
W krainie bezkresnej bieli Blair mierzy się ze światem, którego zasady ustalają twardzi mężczyźni. Kobiety są traktowane z góry – tym bardziej „obce”. Kiedy autorka próbuje funkcjonować w zamkniętych społecznościach małych arktycznych wiosek, bardziej niż innych poznaje samą siebie. Z młodej, niepewnej dziewczyny staje się silną i nieustraszoną kobietą.


Blair Braverman z wykształcenia jest literaturoznawcą, a z miłości do zimy i śniegu – mieszkanką Alaski. Jako nastolatka była molestowana przez ojca rodziny goszczącej ją podczas wymiany szkolnej w Norwergii. To wydarzenie zaważyło na jej życiu i sprawiło, że złożyła sobie obietnicę: „będę wracała do tej zimnej krainy dopóty, dopóki nie odzyskam straconej odwagi i nie poczuję się bezpiecznie na tej ziemi i we własnej skórze”. Kiedy miała 18 lat, wyjechała ze słonecznej Kalifornii, by spróbować życia w krainie wiecznej zimy, nauczyć się powozić psimi zaprzęgami i zostać przewodnikiem turystycznym na Arktyce. O swoim życiu na Północy pisała dla „This American Life”, „Outside” oraz „The Guardian”. Na co dzień trenuje ze swoimi ukochanymi husky, by startować w zawodach psich zaprzęgów, i nadal odkrywa uroki koła podbiegunowego.

 

Wydawnictwo Kobiece.