Miesięcznik Poznaj Świat
Kolosy po raz 20.

Kolosy po raz 20.

Po raz pierwszy ceremonia wręczenia statuetek odbyła się w 2000 r. w Wieliczce. Przez kilka kolejnych lat finał miał miejsce Krakowie, a od 2003 r. nieprzerwanie towarzyszy odbywającym się w Gdyni Ogólnopolskim Spotkaniom Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Pomysłodawcą i twórcą Kolosów jest Janusz Janowski, do dziś pozostający ich organizatorem.
20. edycja Kolosów i XXI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się 8–10 marca w Gdyni – w hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia statuetek w programie imprezy znajdą się seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, salon sprzętu outdoorowego oraz wystawa z okazji jubileuszu 20-lecia Kolosów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Z sobotnich prezentacji na tzw. dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.
Z okazji jubileuszu będą wspomnienia (m.in. wybrane, najciekawsze pokazy z ostatnich lat), specjalni goście, którzy tworzyli klimat imprezy przez dwie dekady, oraz wystawa okolicznościowa. W piątek zaprezentują się nominowani do nagród alpiniści, żeglarze i speleolodzy, w sobotę zaś goście zobaczą relacje z wypraw zakwalifikowanych do Kolosów w kategoriach „Podróże” i „Wyczyn roku”. Niedzielę zdominują pokazy specjalne. Jak co roku Kapituła przyzna nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach, wręczony zostanie Super Kolos, dowiemy się też, kto zostanie zwycięzcą Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi, konkursu FotoGlob oraz nagród publiczności.