Miesięcznik Poznaj Świat
Festiwal Wisły

Festiwal Wisły

To już trzecia odsłona imprezy, która dowodzi, że Polacy autentycznie wracają nad Wisłę. Drewniane łodzie dostępne dla każdego, stoiska edukacyjne dla dzieci, targi Nadwiślańskich Smaków, liczne występy sceniczne, konkursy, a po pierwsze sympatyczna atmosfera, jaką wywołuje obcowanie z rzeką i ludźmi, którzy ją kochają, żyją na niej i zarażają rodaków swoim entuzjazmem.

W tym roku Festiwal Wisły jest imprezą pięciodniową. Rozpoczyna się oficjalnie 11 sierpnia we Włocławku. 12 sierpnia jest w Ciechocinku, 13 w Osieku nad Wisłą w gminie Obrowo, a 14 i 15 gości w Toruniu. Można jednak powiedzieć, że Festiwal Wisły w tym roku zaczyna się 26 lipca w Goniądzu nad Biebrzą, skąd wyrusza Flis Obojga Narodów upamiętniający 450-lecie Unii Lubelskiej. Flisacy z podkarpackiego Ulanowa, miasteczka o bogatej flisackiej tradycji, przeprowadzą tradycyjną tratwę z bali drewna pochodzącego z Puszczy Knyszyńskiej, rzekami: Biebrzą, Narwią i Wisłą, do Torunia. Kolejne miasta na trasie przyłączają się do celebrowania tego wyjątkowego wydarzenia o znaczeniu historycznym. W taki sam sposób spławiano drewno w XVI wieku, gdy dzięki handlowi wiślanemu, głównie drewnem i zbożem, Polska przeżywała najlepszy okres w swych dziejach, zwany Złotym Wiekiem.

Festiwal Wisły rusza oficjalnie 11 sierpnia wraz z, rozpędzonym już na 400 kilometrowej trasie przez Polskę, Flisem Obojga Narodów. Poza zasadniczymi festiwalowymi centrami: Włocławkiem (11 sierpnia), Ciechocinkiem (12 sierpnia), Osiekiem nad Wisłą w gminie Obrowo (13 sierpnia) i Toruniem (14 i 15 sierpnia), łodzie biorące udział w imprezie zatrzymają się w Nieszawie (12 sierpnia), Włęczu (13 sierpnia).

 

 
Festiwal Wisły
 
Festiwal Wisły
 
Festiwal Wisły

 

Program imprezy jest przebogaty. Podczas imprezy wiele wydarzeń odbywa się równocześnie. Organizatorowi, czyli Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej (wcześniej Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna), już od samego początku zależało na stworzeniu warunków i okazji do bezpośredniego spotkania ludzi z rzeką. Drewniane łodzie do takiej wiślanej inicjacji nadają się doskonale. To płaskodenne konstrukcje, budowane od wieków „pod” Wisłę. Szyte na jej miarę. Dlatego radzą sobie nawet na wysychających rzekach. A poddają się, z powodu ostatecznego braku wody, ostatnie.

Podczas Festiwalu Wisły kilka tysięcy osób przepłynie się łodziami za darmo, pochlapie wiślaną wodą i zauważy, że: - Ta Wisła wcale nie śmierdzi!

Dlatego właśnie, że królowa polskich rzek zmienia się na korzyść naszych oczach, takim powodzeniem cieszy się przypływanie Wisły wpław 15 sierpnia w Toruniu. Prywatnego cudu nad Wisłą chcą doświadczyć coraz większe rzecze dobrych pływaków. Fajnie powiesić sobie nad biurkiem certyfikat ten fakt potwierdzający. Obowiązują jednak zapisy internetowe. WOPR zabezpiecza przepłynięcie 50 pływaków przez Wisłę w Toruniu. A chętnych jest o wiele, wiele więcej.

W trakcie FW19 zaprezentuje się także wiślane żeglarstwo. Zaplanowano finał Toruńskiej Ligi Żeglarskiej w klasie Puck, która ożywiła miejscowe środowisko. Wisła wraca do łask. W Toruniu dziś dzieci uczą się żeglować na Puckach po Wiśle i to przy niskiej wodzie.

Festiwal Wisły to liczne występy, parady, także nocne z pochodniami i pirotechniką. Zaplanowano też wykłady, spotkania z poezją i prozą wiślaną, zajęcia jogi na wiślanej łasze.

Szczegółowy program imprezy na stronie internetowej: festiwalwisly.pl.

 

 

Fotografie z poprzednich edycji Festiwalu Wisły - Jacek Kiełpiński

 

Festiwal Wisły