Miesięcznik Poznaj Świat
Gdański Szlak Wodociągowy: ponad 9 tys. turystów w sezonie letnim

Gdański Szlak Wodociągowy: ponad 9 tys. turystów w sezonie letnim

Gdański Szlak Wodociągowy to jedna z najnowszych i najbardziej tajemniczych atrakcji na mapie turystycznej Trójmiasta. Nietypowy pomysł Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej na rewitalizację obiektów hydrotechnicznych zainteresował turystów oraz mieszkańców Gdańska. W pierwszym sezonie na szlaku pojawiło się ponad dziewięć tysięcy zwiedzających.
 

Gdański Szlak Wodociągowy: ponad 9 tys. turystów w sezonie letnim

Szlak to trzy rozsiane po Gdańsku obiekty pełniące dawniej (a jeden z nich obecnie) funkcję rezerwuarów wody: wybudowany na początku dwudziestego wieku Zbiornik Wody Stary Sobieski,  dziewiętnastowieczny Zbiornik Wody Stara Orunia oraz nowoczesny, wieżowy Zbiornik Wody Kazimierz. Gdański Szlak Wodociągowy zaskakuje świetnie podaną wiedzą i niezapomnianymi wrażeniami, jakie wywiera na zwiedzających niezwykłą architekturą, unikalną atmosferą i myślą techniczną.
 
Od czerwca do końca sierpnia 2019 r. przez Gdański Szlak Wodociągowy przewinęło się w sumie 9060 osób. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się zbiornik Stara Orunia, w którym przewodnicy oprowadzili w sumie 4933 osoby. Znajdujący się na Wyspie Sobieszewskiej Zbiornik Wody Kazimierz zwiedziło 2419 osób, a zlokalizowany we Wrzeszczu Zbiornik Stary Sobieski – 1708.
 
Zwiedzanie obiektów Szlaku odbywa się w formie zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem – w bieżącym roku odbyło się ich aż 762.
 
Po aktywnym sezonie letnim zbiorniki Gdańskiego Szlaku Wodociągowego przez pewien czas nie będą dostępne dla zwiedzających – każdy z nieco innego powodu.
W 150-letnim Zbiorniku Wody Stara Orunia zagościły znów nietoperze, które wybrały go sobie jako miejsce zimowej hibernacji. Zwierzęta opuszczą rezerwuar w maju – wtedy też zostanie on ponownie otwarty do zwiedzania.
 
W Zbiorniku Wody Kazimierz rozpoczęły się właśnie zaplanowane na najbliższe cztery miesiące prace konserwacyjne, a Zbiornik Stary Sobieski, po miesięcznym „odpoczynku” wraca na Szlak z nową ofertą edukacyjną.