Miesięcznik Poznaj Świat
Dzień, dobry, Szczyrku, dobry wieczór, Bielsko-Biała!

Dzień, dobry, Szczyrku, dobry wieczór, Bielsko-Biała!

Marka turystyczna Beskidy to kompleksowy produkt, który bazując na naturalnym potencjale, jaki mają Beskidy – niewysokie góry doskonale nadające się do aktywnego spędzania czasu, uprawiania różnych sportów o każdej porze roku – ma do zaoferowania interesującą ofertę kulturalną.

W regionie wciąż są żywe tradycje i folklor, a dzięki bliskiemu sąsiedztwu miast i miasteczek nie brakuje tu także pięknych zabytków i atrakcyjnej oferty gastronomicznej. Współpraca różnych podmiotów w ramach marki turystycznej Beskidy pozwala na budowanie wspólnej oferty turystycznej dostosowanej do potrzeb każdego, nawet najbardziej wymagającego turysty. Dzięki szeroko zakrojonej współpracy marka Beskidy tworzy atrakcyjną i wiarygodną ofertę, zależy jej, aby turyści odwiedzający region odebrali jednoznaczny komunikat, że w Beskidach znajdą wszystko, czego im potrzeba. 
 

Dzień dobry Szczyrk, dobry wieczór Bielsko-Biała!

 
W ciągu dnia cieszysz się pięknem Beskidów, pędząc najbardziej atrakcyjnymi w Polsce ścieżkami rowerowymi lub wędrując po szlakach. A wieczorem wyruszasz na spacer po malowniczych uliczkach Bielska-Białej, odwiedzasz tutejsze puby i robisz zakupy w nowoczesnych galeriach handlowych. Oferty obu miast idealnie się uzupełniają.
 
Beskidy są piękne i atrakcyjne o każdej porze roku. Brzmi jak wyświechtany slogan? Być może jeszcze jakiś czas temu mówili tak tylko najwięksi miłośnicy gór. Teraz fakty mówią same za siebie.
 
Dzień, dobry, Szczyrku, dobry wieczór, Bielsko-Biała!
 
 
Dzień, dobry, Szczyrku, dobry wieczór, Bielsko-Biała!
 
 

Dzień dobry Szczyrk!

 
Przekonują się o tym wszyscy, którzy przyjeżdżają do Szczyrku. To miasto, gdzie w ostatnich latach beskidzka tradycja idealnie połączyła się z nowoczesnością. Szczyrk – od dekad znany głównie narciarzom – nie jest już miejscowością słynącą ze starych orczyków, tylko największym i najnowocześniejszych kurortem narciarskim w Polsce. Szczyrk Mountain Resort, Centralny Ośrodek Sportu na Skrzycznem czy Beskid Sport Arena to stacje, gdzie goście korzystają z wielu wygodnych kolei linowych – gondolowej i kanapowych oraz kilkudziesięciu kilometrów wspaniałych tras.
 
Gdy jednak śnieg topnieje, Szczyrk nie pustoszeje. Ci, którzy kochają Beskidy, zamieniają deski na rowery i wyruszają na poszukiwanie mocnych wrażeń. Pedałowanie po górach to w Szczyrku nic nowego, ale od niedawna czekają tutaj jednokierunkowe ścieżki zjazdowe, które gwarantują duży zastrzyk adrenaliny. Zbudowano je w ośrodku Szczyrk Mountain Resort.
 
Na początek w kompleksie Szczyrk Enduro Trails powstało pięć wyprofilowanych tras, wybudowanych z dala od pieszych szlaków. Hip Hopa Flow to niebieska rodzinna trasa o długości 5600 m dla początkujących i średniozaawansowanych. Prowadzi głównie przez las, ale po drodze rozpościerają się też piękne widoki na Beskidy. Ma utwardzoną, równą nawierzchnię, sporo band i tzw. hopek, z których część można jednak objechać. Trasa Otik o długości 2850 m jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych. To naturalna ścieżka prowadząca przez gęsty las i polany. W drugiej połowie jej przebiegu można odbić na trudniejszy fragment Otesanek, oznaczony kolorem czarnym. Na początek obu tras można się dostać wraz z rowerami kolejką gondolową na Halę Skrzyczeńską. Z kolei kolejką kanapową ze specjalnymi uchwytami na rowery wjedziemy na Zbójnicką Kopę, gdzie zaczynają się dwie trasy. Łatwiejsza Hip Hopa Air o długości 2300 m ma utwardzoną, równą nawierzchnię i sporo elementów, na których zaawansowani rowerzyści będą mogli sobie poskakać. Kawałek dalej ze szczytu Małego Skrzycznego startuje trudniejsza, czerwona trasa Zbój o długości 1512 m. Wąska ścieżka wije się między lasem świerkowym, przejazd odbywa się po naturalnym podłożu często zasypanym igliwiem. Obiema ścieżkami dojedziemy na Halę Skrzyczeńską, gdzie można odpocząć w nowej, bardzo efektownej restauracji Kuflonka, z pięknym widokiem na Beskidy. Co ważne, do Szczyrku nie musimy nawet przywozić swoich rowerów – w tutejszych ośrodkach są wypożyczalnie, także elektryków.
 
 
Warto podkreślić, że impuls budowy ścieżek przyszedł do Szczyrku z Bielska-Białej. Tutaj, w rejonie Koziej Góry i Szyndzielni funkcjonuje kompleks Enduro Trails, przyciągający rowerzystów z całej Polski i wielu krajów Europy. Czeka tu na nich około 40 km ścieżek, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Wielkim powodzeniem cieszą się chociażby kręty Twister o długości 4,4 km czy RockNRolla. To najdłuższa trasa kompleksu, spinająca Szyndzielnię z Kozią Górą. Jej start znajduje się tuż przy górnej stacji kolei gondolowej na Szyndzielnię, którą możemy wjechać wraz z rowerem. Dzięki tej trasie cały zjazd z Szyndzielni na sam dół liczy ponad 11 km!
 
Takie warunki umożliwiają coraz bardziej atrakcyjny aktywny wypoczynek. Kto nie chce jeździć na rowerze, może oczywiście wyruszyć na szlaki piesze, opalać się nad rzeką czy poznawać lokalną tradycję i folklor Szczyrku. Ale wieczorem wcale nie trzeba się zamykać w słynących z gościnności tutejszych pensjonatach czy hotelach. To czas, który można dobrze wykorzystać właśnie dzięki temu, że zaledwie kilka chwil samochodem od Szczyrku leży Bielsko-Biała! To atrakcyjne miasto z bogatą ofertą w wielu dziedzinach. Szczyrk i Bielsko-Biała grają dziś w jednej drużynie, a ich wspólnym celem jest zadowolenie gości.
 
 

Dobry wieczór Bielsko-Biała!

 
Bielsko-Biała to przede wszystkim idealne miejsce na wieczorny spacer. Podczas wędrówki szybko zrozumiemy, dlaczego miasto jest nazywane Małym Wiedniem. Na przełomie XIX i XX stulecia znani architekci wznosili tutaj obiekty inspirując się tymi, które stały w cesarskim Wiedniu. Warto zwrócić uwagę na unikatowy dworzec kolejowy z końca XIX w., neorenesansowy gmach hotelu President z 1892 r., czy jeden z najbardziej oryginalnych budynków w mieście – Kamienicę Pod Żabami przy placu Wojska Polskiego. Jej elewację zdobią figury ucztujących żab w kolorowych frakach i spodniach. Dojdziemy do niej ulicą 11 Listopada, czyli głównym deptakiem Bielska-Białej, który niegdyś był częścią traktu cesarskiego łączącego Wiedeń ze Lwowem.
 
 
Dzień, dobry, Szczyrku, dobry wieczór, Bielsko-Biała!
 
 
Dzień, dobry, Szczyrku, dobry wieczór, Bielsko-Biała!
 
 
Dzień, dobry, Szczyrku, dobry wieczór, Bielsko-Biała!
 
 
Koniecznie trzeba odwiedzić bielską starówkę. Można niespiesznie powłóczyć się tutejszymi malowniczymi uliczkami, zatrzymać w tajemniczych zaułkach, popatrzeć na coraz więcej odrestaurowanych kamienic i poznać rynek, gdzie można spojrzeć w głąb zabytkowej XVII-wiecznej studni czy zobaczyć pozostałości dawnej wagi miejskiej.
 
Kto chce poznać historię, powinien odwiedzić okazały Zamek Sułkowskich. Pięknie odnowione mury mieszczą Muzeum Historyczne. Warto zajrzeć na zamkowy dziedziniec, który jest przykryty efektownym szklanym dachem. Podobnymi rozwiązaniami mogą się pochwalić placówki tej klasy, co British Museum i Luwr.
 
Bielska starówka to także idealne miejsce na dobrą zabawę. Zabytkowe kamienice i malownicze piwniczki mieszczą ogrom różnorakich pubów, winiarni, kawiarni i restauracji. W atrakcyjnych lokalach skosztujemy zarówno szybkich, choć pysznych potraw, jak i znacznie bardziej wyszukanych dań. W jednych napijemy się dobrego, także warzonego na miejscu lub kraftowego piwa, w innych wina albo aromatycznej kawy. Wieczorami starówka tętni życiem.
 
Młodsi goście też znajdą coś dla siebie. Nieopodal rynku znajduje się Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstały najbardziej znane polskie kreskówki. Studio można zwiedzać, a na jego bazie powstanie Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Jednak już teraz można odnaleźć w miejskiej przestrzeni figury słynnych bohaterów filmów, takich jak Bolek i Lolek, Reksio czy Pampalini łowca zwierząt, któremu towarzyszy hipopotam.
 
 
Bielsko-Biała to także bogata oferta kulturalna. Jego dumą jest odrestaurowany gmach Teatru Polskiego przy ul. 1 Maja, w którego repertuarze każdy może znaleźć propozycję dla siebie. Z kolei w Teatrze Lalek Banialuka przy ul. Mickiewicza wystawiane są spektakle nie tylko dla dzieci.
 
Miasto słynie z muzyki na bardzo wysokim poziomie. Dwa razy do roku odbywają się tutaj słynne festiwale – Jazzowa Jesień i Bielska Zadymka Jazzowa. Ale dobrych artystów można posłuchać znacznie częściej – repertuar Bielskiego Centrum Kultury przy ul. Słowackiego jest pełen rozmaitych wydarzeń – koncertów, spektakli, recitali czy występów kabaretowych. Miłośnicy malarstwa bez wątpienia powinni wybrać się do Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja, zaliczanej do najciekawszych w Polsce. Ze sztuką na dobrym poziomie można zetknąć się także w przestrzeni miejskiej. Jest tutaj bowiem wiele miejsc, w których artyści wykonali murale.
 
Wielu turystów lubi połączyć wypoczynek z zakupami, a Bielsko-Biała to pod tym względem miejsce wręcz idealne. Zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, działają nowoczesne i bardzo efektowne galerie handlowe. Roi się w nich od sklepów znanych, także tych ekskluzywnych marek, na odwiedzenie których jeden wieczór z pewnością nie wystarczy. Dlatego na przyjazd do Bielska-Białej warto ich poświęcić znacznie więcej.