Miesięcznik Poznaj Świat
Grivel Duetto

Grivel Duetto

Kolejny raz trafił do nas na testy produkt, który idealnie wpisuje się w filozofię „light & fast”. O tym kasku można też powiedzieć, że jest uniwersalny, gdyż spełnia dwie normy, przez co można go używać do różnych aktywności. Przed Państwem kask Grivel Duetto.

To ultralekki kask, bo jego waga wynosi jedynie 218 gramów. Można go też nazwać produktem innowacyjnym, ponieważ Grivel Duetto został stworzony w oparciu o konstrukcję soft shell. W celu możliwie największego ograniczenia wagi kasku, jego skorupa jest wykonana z pianki polipropylenowej, która amortyzuje potencjalne uderzenia. Nie ma wierzchniej, utwardzonej warstwy, przez co jest nieco mniej wytrzymały niż inne modele, ale za to dużo lżejszy. Jest przeznaczony dla miłośników sportów zimowych. To jeden z niewielu dostępnych na rynku kasków, który ma podwójną certyfikację – zarówno jako kask wspinaczkowy, jak i narciarski (CE EN 12492 i CE EN 1077/B). Konstrukcja i certyfikacja sprawiają, że Duetto jest o blisko 40 % lżejszy niż kask konkurencji. Jest więc idealną propozycją dla osób szukających uniwersalnego, superlekkiego, a zarazem wytrzymałego kasku na zimowe aktywności takie jak: wspinaczka, skitouring czy skialpinizm będący połączeniem dwóch pierwszych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego kasku używać także w innych porach roku – wspinając się, pokonując via ferratę itp. 

Z uwagi na to, że prywatnie używam od kilku lat kasku wspinaczkowego Grivel Salamander byłem niezwykle ciekawy, jak sprawdzi się w boju model Duetto. Wiadomo, że dzieli je kilka lat, zarówno jeśli chodzi o pomysły oraz rozwiązania konstrukcyjne, jak i materiałowe. Już pierwszy kontakt z Duetto był niezwykle pozytywny – przymiarka i dopasowanie go zarówno na czapkę, jak i bandanę, było szybkie i wygodne. Prostota, a przy tym precyzja, z jaką kask ten dopasowuje się do głowy, są naprawdę niesamowite. 

System regulacji wykorzystuje cztery punkty zaczepu. Gwarantuje to idealne dopasowanie do głowy i sprawia, że kask nie zsuwa się i nie przemieszcza – co często zdarza się w kaskach zakładanych na czapkę czy kominiarkę. Kształt i wielkość klamry pozwalają szybko i komfortowo otworzyć ją i zamknąć, nawet bez zdejmowania grubych, zimowych rękawic. Dodatkowy żółty pasek z tyłu pozwala na jeszcze precyzyjniejsze dostosowanie kasku (pasków) do własnych potrzeb. Bez trudu można naciągać i luzować w rękawicach. To niezwykle ważne – szczególnie podczas wspinaczki w mroźny dzień. Mocowania pasków w kasku stanowią także mocowanie pod czołówkę (cztery punkty), co w przypadku kasku do wspinaczki i skitouringu jest bardzo istotne. Na komfort użytkowania wpływa także odpowiednia cyrkulacja powietrza, za która odpowiadają otwory wentylacyjne rozmieszczone po obwodzie. Podczas wiosennych testów (koniec marca) w skałach przy temperaturze ok. 20 stopni na plusie, było mi w kasku niezwykle komfortowo. Po pierwsze - głowa nie pociła się, a po drugie - kasku w zasadzie nie było w ogóle czuć. Przy wspinaczce lub asekuracji nie zawężał pola widzenia. Był na głowie, a jakby go nie było. Duetto występuję w jednym rozmiarze i według danych producenta może być użytkowany przez osoby o obwodzie głowy między 53 a 61 cm. Warto dodać, że w pakiecie z kaskiem otrzymujemy pokrowiec  oraz „siatkę” do przymocowania kasku do plecaka (z czterema zaczepami na każdym z rogów). 

Podsumowując: kask Grivel Duetto to propozycja dla tych, którzy nie lubią być ograniczani w swoich pasjach. Lekki, uniwersalny i wygodny, sprawdzi się w skałach i na nartach.

himalsport.com.pl
Cena: ok. 500 zł

Test: Grzegorz Miedziński, Foto: Ewa Miedzińska