Miesięcznik Poznaj Świat
Patronat
10. Festiwal Kultur i Podróży CIEKAWI ŚWIATA 2021

10. Festiwal Kultur i Podróży CIEKAWI ŚWIATA 2021

Pod patronatem

Najciekawsi globtroterzy, blogerzy, podróżnicy, odkrywcy w jednym miejscu, w ramach jednego festiwalu! Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na 10. Festiwal Kultur i Podróży CIEKAWI ŚWIATA 2021.

Od 20 do 24 października w kinie Forum i klubie Fama można będzie uczestniczyć w prezentacjach podróżniczych i spotkaniach, oglądać filmy i wystawę, i posłuchać koncertu. 23 wydarzenia, 17 prezentacji podróżniczych (w tym dwie dla dzieci), 4 pokazy filmowe, koncert i wystawa – każdy znajdzie coś dla siebie.

Festiwal wystartuje od razu na wysokich obrotach. We środę 20 października na scenie Białostockiego Ośrodka Kultury wystąpi Grubson! Czwartek to chwila oddechu, dwa pokazy filmowe połączone ze spotkaniami z twórcami. Zobaczymy „Jutro czeka nas długi dzień” poświęcony pracującej wśród trędowatych w Indiach polskiej lekarce Helenie Pyz i „Selmę – prawdziwą przygodę z końca świata” o załodze polskiego jachtu S/Y Selma Expedition pod kierownictwem Piotra Kuźniara.

W piątek odbędą się cztery prezentacje: Marcin Meller opowie o swojej fascynacji Gruzją, Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski ze Stones on Travel – o pieszej wyprawie przez całą Amerykę Północną. Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski (BikeTheWorld) zrelacjonują, jak objechali na rowerach w zasadzie cały świat, a Kamila Kielar opowie o swojej wyprawie kajakiem po Pacyfiku.

Festiwalową sobotę rozpoczniemy już o 10 rano prezentacją Polskiej Dr Dolittle Gosi Zdziechowskiej dla najmłodszych odkrywców. Później prawie cały dzień spędzimy w Himalajach. Maciej Pietrowicz, Arkadiusz Peryga i Ryszard Włoszczowski (Jelczem w Himalaje), Leszek Cichy, Aleksander Lwow oraz Krzysztof Wielicki opowiedzą, jak zdobywali najwyższe szczyty świata. Trochę na południe, w Indiach, w przemytniczy półświatek wprowadzi nas Cezary Borowy. Oprócz tego dwa pokazy filmowe – również poświęcone Himalajom.

Niedziela także zacznie się prezentacją dla dzieci – tym razem w wykonaniu Tomasza Samojlika. Następnie Magdalena Winek i Mateusz Czarkowski (Podróże z Jajem) opowiedzą o środkowoazjatyckim Uzbekistanie. Kolejna prezentacja będzie natomiast wyjątkowa – na scenie w podwójnej roli – prowadzącego i gościa – zaprezentuje się wieloletni prowadzący festiwal Piotr Doliński. Małgorzata Lebda i Rafał Siderski opowiedzą o biegu tej pierwszej wzdłuż najdłuższej z polskich rzek. Jacek Pałkiewicz i Jakub Porada podzielą się doświadczeniami z wieloletnich podróży. Festiwal zakończy się prezentacją zasłużonego płetwonurka Krzysztofa Starnawskiego.