Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2013-11-01

Artykuł opublikowany w numerze 11.2013 na stronie nr. 102.

Tekst i zdjęcia: Paweł Świątkiewicz,

Zwierzaki znad Biebrzy


Polska Polska / Europa
Świat w obiektywie

Dolina Biebrzy, kraina mgieł i nieprzebytych bagien otoczonych borami, to największy nieskażony cywilizacją obszar w Polsce. Skupia wokół siebie „biebrzniętych” i „zabiebrzonych”. Ci pierwsi przybyli, zobaczyli i zostali tu na stałe. Drudzy przyjechali i ciągle wracają. Każdy znajduje coś dla siebie: setki gatunków zwierząt i ptaków, prawie wszystkie gatunki roślin występujące w Polsce i bogactwo królestwa owadów. A ci, którzy nie szukają niczego konkretnego, znajdą przestrzenie, na których nie ma śladu cywilizacji.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

 

Norka amerykańska wyparła prawie całkowicie europejską i zaliczana jest do niepożądanych gatunków. Wyrządza szkody wśród drobnych zwierząt i ptaków. Jest jednak wdzięczna w obserwacji i fotografowaniu. Obdarzona wielką ciekawością, potrafi chodzić za fotografem i podglądać go.

 

 

 

Jemiołuszka jest ptakiem zimującym w Polsce. Najłatwiej zaobserwować ją na jemiole, a także podczas żerowania na niezerwanych owocach. Ze względu na kolory i małą płochliwość stanowi pożądany i łatwy temat dla fotografów przyrody.

 

 

 

Łoś dzięki swej wielkości nie ma naturalnych wrogów, a ponieważ od 2000 roku nie wolno na niego polować, również człowieka nie uważa za wroga. Trzyma się na dystans, ale nie jest przesadnie płochliwy. Poroża łosi mają kształt łopat lub badyli.

 

 

 

Przy swym przesympatycznym wyglądzie, lis jest niestety głównym roznosicielem wścieklizny. Zwierzę zdradzające brak lęku przed człowiekiem lub wręcz poszukujące jego towarzystwa jest zawsze podejrzane. Należy unikać kontaktu z nim dla własnego bezpieczeństwa.

 

 

 

Roztopy potrafią zaskoczyć nie tylko podlodowych wędkarzy. Lód może zarwać się nawet pod kilkunastokilogramową sarną. Ta akurat miała szczęście, bo szła płytkim rozlewiskiem i uratowała się sama. Inne wymagają często pomocy ludzkiej.

 

 

 

Bóbr Stefan osiedlił się w rowie na Pulwach przy mostku pod drogą z Grądów Woniecko do Sulina. Zbudował tamę, dwa żeremia i kilkanaście nor ziemnych. Z racji wieku niedowidzi i niedosłyszy. Nie reaguje nawet na najgłośniejszych turystów i dzięki temu jest wdzięcznym obiektem do fotografowania.

 

 

 

Wydra jest drapieżnikiem, ale ciekawskim. Łatwo ją oswoić i wtedy bywa wierna jak pies. Poluje na ryby, a zimą jej podstawowym pokarmem są śpiące żaby. Samica zamieszkuje ściśle określone terytorium. Ułatwia to fotografowanie, gdyż po kilku spotkaniach zaczyna uważać człowieka za stały element swego środowiska.