Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2011-07-01

Artykuł opublikowany w numerze 07.2011 na stronie nr. 110.

Tekst: Marek Sołtysiak, Zdjęcia: Grzegorz Miedziński, Kiauhlen,

Wyzwanie dla prawdziwych bikerów


Doskonale przygotowane i oznakowane trasy – o różnej nawierzchni i różnym stopniu trudności. Wymagające podjazdy i zapierające dech w piersi zjazdy. A ponadto – świetna włoska kuchnia, gościnność i życzliwość na każdym kroku. To wszystko sprawia, że Dolomiti Brenta Bike jest przedsięwzięciem, które spełniło marzenie niemal każdego miłośnika kolarstwa górskiego.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

Grupa Dolomitów Brenta w prowincji Trentino zajmuje obszar 500 kilometrów kwadratowych i znajduje się na zachód od doliny Adygi. Otaczają ją doliny: Val di Non, Val di Sole (gdzie w 2008 r. odbyły się Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Górskim XC), Valli Giudicarie oraz Val Rendena. Warto też wiedzieć, że w okolicy znajdują się dwa duże ośrodki narciarskie – Pinzolo-Madonna di Campliglio oraz Paganella (Molveno-Andalo).

 

 

WOKÓŁ DOLOMITÓW

 

Projekt wytyczenia szlaku rowerowego okrążającego pasmo Dolomitów Brent powstał w 2006 r. i jest efektem współpracy lokalnych instytucji turystycznych: organizacji turystycznej prowincji Trentino oraz władz Parku Narodowego Adamello-Brenta. Trasa nie została wyrysowana „palcem na mapie”, specjaliści wytyczali ją w terenie.
Dolomiti Brenta Bike to trasa stworzona przez rowerzystów dla rowerzystów. Ma dawać radość i satysfakcję. Nie została wytyczona tylko dlatego, że tak postanowiono. Zdecydowaliśmy się promować projekt Dolomiti Brenta Bike dopiero, gdy byliśmy pewni, że na to zasługuje – mówi Davide Aldrighett, autor pętli i przewodnik rowerowy.
Szlak powstał w dwóch wariantach: łatwiejszym, 136-kilometrowym „Country Tour” oraz trudniejszym, 171-kilometrowym „Expert Tour”. Obydwa okrążają masyw Dolomitów Brenta. Pierwszy prowadzi łatwiejszymi technicznie odcinkami, a także omija niektóre podjazdy. Na długości około jednej czwartej pętli warianty obu szlaków pokrywają się lub przeplatają. Dzięki temu można dokonywać wyboru trasy w zależności od aktualnej dyspozycji.
Explorer Tour obejmuje także dodatkowe szlaki, które można przemierzyć zbaczając nieco z Dolomiti Brenta Bike.

 

BEZ OBCIĄŻENIA

Od tego roku w Dolomitach pedałuje się wygodniej, bo bez bagażu. Za niewielką opłatą torby i plecaki zostaną przetransportowane do miejsca następnego noclegu.

CZAS NA PLAŻĘ

Rowerowa trasa wiedzie także wzdłuż największego alpejskiego jeziora Molveno. Warto się tu zatrzymać. Plaża nad tym jeziorem zaliczana jest do najpiękniejszych w Trentino.

WŁASNYM SZLAKIEM

 

Na pętli wokół Dolomitów Brenta nie zaznaczono ani punktu startu, ani mety. Nie ma też dokładnie ustalonych etapów. Bikerzy mogą pokonywać szlak w dowolnym czasie i tempie. Na stronie internetowej www.dolomitibrentabike.it istnieje także możliwość stworzenia własnego szlaku. Po określeniu, jaką liczbę kilometrów oraz ile przewyższeń planuje się pokonywać jednego dnia, otrzymamy propozycję optymalnej, zindywidualizowanej trasy wraz ze wskazaniem miejsc najbliższych noclegów. Z tej strony można również pobrać, bezpłatnie, ślad GPS dla zaplanowanej wyprawy. Drukowane mapy i foldery są natomiast łatwo dostępne w punktach informacji turystycznej oraz wszystkich obiektach noclegowych.
Rezerwacji noclegów należy dokonywać indywidualnie i nie trzeba tego robić z dużym wyprzedzeniem. Nawet w sezonie łatwo jest znaleźć kwaterę. Można też zlecić rezerwację pod adresem: info@dolomitibrentabike.it, gdzie także należy kierować wszelkie pytania dotyczące Dolomiti Brenta Bike.

 

 

BEZPIECZNIE I WYGODNIE

 

Kluczem do powodzenia projektu, oprócz atrakcyjnych tras i pięknych widoków, jest zapewnienie cykloturystom komfortu i poczucia bezpieczeństwa. W tym roku została wprowadzona usługa transportu bagażu do następnego miejsca noclegu. Za 10 euro od jednej osoby (przy większej liczbie osób koszt jednostkowy zmniejsza się) można zostawić bagaż rano w recepcji i odebrać u celu podróży. Dzięki temu można cieszyć się jazdą rowerem bez uciążliwości wożenia bagażu. Zresztą, w wielu miejscach jazda z sakwami byłaby bardzo ryzykowna, a nawet niemożliwa.
Na stronie internetowej szlaku umieszczony został nr telefonu alarmowego, pod który należy zadzwonić w razie poważnego wypadku, zagubienia się itp. Umieszczono tam również, aktualizowaną na bieżąco prognozę pogody oraz informację o warunkach jazdy w dwóch najwyższych punktach trasy – Monte Peller (2022 m n.p.m.) i Monte Spinale (2100 m n.p.m.).

 

 

PRZYJAZNE MIEJSCA

 

Miłośnicy kolarstwa wiedzą, że infrastruktura wokół rowerowego szlaku jest równie ważna jak atrakcyjność trasy. Pamiętali o tym autorzy projektu Dolomiti Brenta Bike. Każdy fragment trasy jest jednolicie oznakowany. Co 10 kilometrów umieszczono tablice z mapą najbliższego odcinka. Wzdłuż trasy drogę wskazują znaki informujące, jaki to szlak i jaka jest odległość do najbliższych dwóch miejscowości – wraz z sumą podjazdów do pokonania (!).
Partnerami projektu zostało wiele hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych oraz schronisk, które z otwartymi ramionami przyjmują rowerzystów na nocleg oferując najczęściej możliwość umycia sprzętu oraz zamykane pomieszczenie, gdzie można schować rower. To bardzo miłe, kiedy umazanego błotem rowerzystę gospodarze witają z uśmiechem nie obawiając się, że zaraz ich czyste posadzki będą pełne brudnych śladów.
Na mapie oznaczone są także pobliskie serwisy i restauracje. Nie trzeba martwić się o wodę do picia – w każdym mijanym miasteczku znajduje się źródło z wodą pitną. Ujęcia rozlokowano tak gęsto, że trasę można przejechać jedynie z bidonem.

 

 

KILOMETR NA PIECHOTĘ

 

Górskie trasy, choć fragmentami bardzo wymagające, są niemal w całości przejezdne. Na szlaku Expert znajduje się jedynie kilometrowy odcinek, który, według wskazań, należy pokonać prowadząc rower. Oczywiście, może się to zdarzyć częściej, ale z indywidualnych powodów: zmęczenia, niedoskonałości sprzętu bądź braków w technice jazdy.
Dominującą nawierzchnią trasy jest żwir – sypki albo ubity, a czasem są to ułożone większe kamyki. Część szlaku wytyczona jest leśnymi duktami, a także mało uczęszczanymi (lub zamkniętymi dla ruchu samochodowego) drogami asfaltowymi. Fragmenty szlaku Country zostały poprowadzone ścieżkami rowerowymi.
Suma przewyższeń w obu wariantach jest onieśmielająca – to 7700 m w wersji Expert oraz 4600 m na szlaku Country. Pierwszy wariant dwukrotnie wyprowadza na wysokość ponad 2000 m n.p.m. Dachem drugiego jest przełęcz Campo Carlo Magno (1630 m n.p.m.), oddzielająca Dolomity Brenta od Grupy Adamello. W łatwiejszej wersji specjalnie przystosowany do przewozu rowerów pociąg pozwala ominąć najbardziej wyczerpujące podjazdy.

 

 

KASK OBOWIĄZKOWO

 

Dolomiti Brenta Bike służy amatorom kolarstwa górskiego. Wskazany jest zatem odpowiedni rower posiadający pełną amortyzację, grube opony, hamulce tarczowe oraz wystarczająco lekkie przełożenia. Ale Dolomiti Brenta Bike, nawet w wersji Expert, można przejechać na słabo bieżnikowanych oponach, dysponując jedynie przednim amortyzatorem. Jednak wtedy trzeba dać z siebie dużo więcej. Oczywiście elementem obowiązkowym jest kask.
Dolomiti Brenta Bike, nawet w wersji Country, to przygoda dla osób systematycznie jeżdżących na rowerze. Wskazane jest doświadczenie z dłuższych wycieczek lub maratonów rowerowych. Najdłuższe podjazdy to przewyższenia rzędu 1000-1200 m – jakich w Polsce nie ma. Część trasy pokrywa się z legendarnym wyścigiem MTB Transalp.

 

 

TAKŻE DLA PIECHURÓW

 

Jeśli chcecie zabrać ze sobą mniej wytrenowanych znajomych, atrakcją dla nich może być wizyta w licznych tutejszych centrach Spa&Wellness. Dolomity Brenta to również świetne miejsce do uprawiania innych sportów.
Wzorem Dolomiti di Brenta Bike stworzyliśmy wspólny szlak trekkingowy – Dolomiti Brenta Trek. Podobnie jak w przypadku trasy rowerowej, szlak pieszy również został przygotowany w dwóch wariantach – Expert oraz Country. Trudniejszy prowadzi koroną Dolomitów Brenta, nie omijając najciekawszych via ferrata. Łatwiejszy omija najtrudniejsze odcinki pozwalając rozkoszować się widokami gór bez specjalnych wymagań kondycyjnych. W przyszłości planujemy również stworzenie szlaku konnego – mówi Alessandra Odorizzi, dyrektor Agencji Promocji Turystyki Terme di Comano.

 

 

I JESZCZE PODPIS

 

Wycieczka Szlakiem Niedźwiedzia Brunatnego, symbolu Dolomiti Brenta Bike, może być celem samym w sobie lub doskonałym obozem treningowym dla osób poważnie traktujących kolarstwo górskie. W tych okolicach można również samodzielnie jeździć rowerem szosowym.
Po zakończeniu wyprawy warto odwiedzić sklep rowerowy MUWI w Terme di Comano, gdzie znajduje się ściana, na której może podpisać się każdy, kto przejechał pętlę wokół Dolomitów Brenta. Umieszczenie tam swojego nazwiska to naprawdę duża satysfakcja.